Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie
2015-2-10
10.02.2015Blisko 4 tys publikacji elektronicznych w katalogach MBP
Tarnów MBP

Od stycznia 2015 r. z w katalogach MBP znalazły się darmowe publikacje elektroniczne. Są to zasoby „Wolnych Lektur” (ponad 3100 utworów) oraz „IBUK Libra” (blisko 1900 utworów). Wyszukując w katalogu on-line można zdecydować, czy chcemy korzystać z zasobów tradycyjnych, czy elektronicznych.

WOLNE LEKTURY
Większość utworów z platformy „Wolne Lektury” nie jest objęta majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej. Oznacza to, że można je zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. Są tu także audiobooki (kilkaset pozycji) czytane przez takich aktorów jak Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. [więcej o projekcie na stronie www.wolnelektury.pl/info/o-projekcie/].

IBUK Libra
Serwis IBUK Libra www.libra.ibuk.pl należy do Wydawnictwa Naukowego PWN. Księgozbiór wirtualnej czytelni zawiera publikacje specjalistyczne, naukowe, popularnonaukowe oraz beletrystyczne, wydane przez najważniejsze, renomowane polskie oficyny. Większość z pozycji wymaga wpisanie kodu PIN, wydawanego bezpłatnie wszystkim czytelnikom biblioteki. Aby przejść do treści publikacji należy kliknąć na link „Informacje o książce”
Platforma umożliwia nie tylko czytanie książek, lecz także zaawansowaną pracę z tekstem (wbudowany słownik, możliwość tworzenie zakładek i notatek). Książek nie można jednak kopiować na komputer, a wydruki są możliwe po uiszczeniu dodatkowych opłat dokonywanych indywidualnie przez czytelnika.