27.04.2015Tydzień Bibliotek 2015 "Wybieram bibliotekę"

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie przebiegać będzie pod znakiem… podróży. Podróży po świecie i podróży w świat książek i literatury. Podróżujemy, by w końcu i tak wybrać… BIBLIOTEKĘ. Podczas warsztatów podróżniczych i spotkań z zapalonymi obieżyświatami będzie można zwiedzić wszystkie kontynenty, odkryć najciekawsze zakątki świata i zachwycić się ich różnorodnością.
Oto plan wydarzeń tarnowskiego Tygodnia Bibliotek 2015:

„Tajemnice Australii”
Warsztaty podróżnicze dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej, prowadzone przez Magdalenę i Marcina Musiałów.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, godz. 9.00

„Gdzie leży raj? San Blas, Bali, Borneo, Madagaskar”
Warsztaty podróżnicze dla gimnazjalistów, prowadzone przez Magdalenę i Marcina Musiałów.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, godz. 10.30

„Spojrzenia. Wobec symbolizmu przełomu XIX i XX wieku”
Wernisaż wystawy prac Łukasza Wojtanowskiego oraz uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.
Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, godz. 17.00

„Megaksiążkę piszemy i kolorujemy”
Literacka akcja plenerowa dla najmłodszych na ul. Wałowej 10 (schody), obejmująca zabawy słowem i obrazem.
Dział dla dzieci i Młodzieży, godz.11.00

Julia Bernard. Spotkanie autorskie
Spotkanie z Julią Bernard, tarnowianką, autorką cyklu powieściowego z gatunku fantasy „Czarownice z Wolfensteinu”.
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, godz. 17.00

„Wierszyki dla Weroniki”
Spotkanie autorskie dla dzieci z Barbarą Szczepańską „Judytą” – poetką, piosenkarką, laureatką ogólnopolskich nagród poetyckich.
Filia nr 18, ul. Romanowicza 38B, godz. 9.30
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a, godz. 11.00

„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”
Teatrzyk kukiełkowy oraz zabawy książką dla przedszkolaków.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, godz.10.00

„Spotkanie z Islandią”
Spotkanie dla młodzieży z Romanem Pankiewiczem, podróżnikiem i autorem książek: „Islandia – trzeci żywioł”.
Filia nr 9, ul. Krzyska 116, godz. 9.00
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, godz. 11.00

„Cień pod Lupanem” – spotkanie autorskie z Anną Kościółek.
Książka jest debiutem w twórczości autorki; należy do gatunku fantasy, porusza ważną problematykę, dotyczącą każdego z nas - miłość, przyjaźń, wiara i wszelkie aspekty wynikające z tych wartości, które w interesujący sposób zostały wkomponowane w losy bohaterów. Powieść "Cień pod lupanem" stanowi doskonały portret zróżnicowanych ludzkich charakterów, obrazuje motywacje poszczególnych osób w podejmowaniu rozmaitych decyzji…
Czytelnia Naukowa, ul. Krakowska 4

Irak 2013
Spotkanie z podróżnikiem Marianem Krzywdą, który z plecakiem samotnie zwiedził 61 krajów świata na 5 kontynentach, przemierzając m.in. Maroko, Algierię ,Tunezję, Libię, Egipt, Izrael, Liban, Turcję, Syrię, Jordanie, Irak, Iran, Indie, Nepal, Chiny, Tajlandię, Birmę, Kambodżę, Meksyk, Peru, Boliwię, Chile, Kenie i Tanzanię. W roku 2013 odbył podróż do ogarniętego wojną domową Iraku. Robiąc z ukrycia zdjęcia w stolicy Iraku poczuł smak zakucia w kajdanki przez komandosów wojskowych. Otoczony w starej dzielnicy arabskiej Bagdadu przez fund­amen­tali­stów­ cudem uniknął egzekucji.... Zwiedzając magiczne miasto Babilon, zdobył "Koronę ziemi starożytnych cudów świata".
Filia nr 8, ul. Traugutta 1, godz. 17.00

Wybór Bibliożercy Roku 2014
Plebiscyt czytelniczy na najaktywniejszego czytelnika Działu dla Dzieci i Młodzieży w 2014 r.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, godz.15.00

„Jestem przyjacielem biblioteki”
Poranek dla dzieci z Przedszkola nr 5, w ramach którego dzieci będą rozwiązywać zagadki ze znajomości wierszyków, bajeczek oraz z podstawowej wiedzy o bibliotece. Na zakończenie odbędzie się pasowanie na czytelnika.
Filia nr 5, ul. Ks. Bajdy 27, godz. 9.00

„W zaciszu biblioteki”
Spotkanie czytelników i przyjaciół biblioteki w ramach bibliotecznego Klubu e-Seniora.
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a

Imprezy towarzyszące
„Kiedy masz wątpliwość, idź do biblioteki”
Cykl spotkań z młodzieżą tarnowskich szkół, mających na celu zapoznanie z pracą Działu Książki Obcojęzycznej i zachęcenie do korzystania z jego usług i zasobów.
Dział Książki Obcojęzycznej, ul. Staszica 6

„Biblioteka – ulubione miejsce na codziennej trasie”
Spotkania dla dzieci, młodzieży i starszych promujące czytelnictwo i bibliotekę.
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a

„Bajkowe potyczki”
Zajęcia literackie dla przedszkolaków połączone z zabawą w skojarzenia. Do odgadywanych tekstów bajek dzieci będą dobierać pasujące rekwizyty. Za prawidłowo wykonane zadanie dzieci otrzymają literki, które utworzą hasło Tygodnia Bibliotek.
Filia nr 18, ul. Romanowicza 38 B

warsztaty australia.jpg warsztaty australia