14.07.2015Rodzina. Od zalotów do wesela. Konkurs rzeźby i malarstwa na szkle

Szanowni Państwo!
Obecnie, kiedy mieszają się kultury, zanikają autorytety i świętości, kiedy znika więź społeczna i pokoleniowa między ludźmi, warto poznać zwyczaje przodków i wrócić do swoich korzeni. Te powszechnie respektowane zwyczaje i normy społeczne wyznaczające relacje między ludźmi, które przez wieki wprowadzały ład i porządek w ludzkie życie, a które dzisiaj często budzą zdziwienie, a nawet sprzeciw chcemy „odgruzować” i poznać.
Jako że wszystko zaczyna się od rodziny i domu rodzinnego, od wyniesionych stamtąd zasad, które wyznaczały naturalny rytm życia od poczęcia aż do śmierci, chcemy nasze konkursy poświęcić rodzinie.
W tegorocznej edycji konkursu pragniemy Szanowni Twórcy byście odgrzebali te stare, często już zapomniane nawet przez najstarszych, zwyczaje i obrzędy związane z zakładaniem rodziny, czyli okresem kiedy to kawaler i panna decydują się (oni lub ktoś za nich) na założenie nowej rodziny, biorą ślub, wyprawiają wesele, cieszą się, a może smucą, że muszą opuścić bezpieczny rodzinny dom. Przywołajcie dobre duchy domowe, patronów i opiekunów, którzy czuwali nad nimi w tym okresie. Może Wasze prace pomogą młodym współczesnym ludziom poznać tradycje przodków, a przy okazji zastanowić się nad nieprzemijającą prawdą o rodzinie, autorytetach i wzajemnych relacjach międzyludzkich.
Zapraszamy do udziału w konkursie Wszystkich Twórców Niep­rofe­sjon­alny­ch, którzy rzeźbią i malują na szkle, by przedstawili obraz tego ważnego w życiu człowieka okresu.

Regulamin dostępny na stronie biblioteki:
www.biblioteka-wilkowice.pl