28.08.2015"Na dobry początek". Wystawa najnowszej literatury niemieckojęzycznej dla dzieci i młodzieży

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie zaprasza na wystawę plakatów i książek niemieckojęzycznych pt: „Na dobry początek”, która odbędzie się we wrześniu w Galerii Plastycznej Filii nr 8 w Tarnowie-Mościcach (gmach Centrum Sztuki Mościce).
Jest to kolejne wspólne przedsięwzięcie tarnowskiej biblioteki oraz Instytutu Goethego w Krakowie. Zapoczątkowana w 1995 roku współpraca między obiema instytucjami zaowocowała organizacją wielu imprez kulturalnych (wystaw, prelekcji) popularyzujących niemiecką historię, język i kulturę oraz zaopatrzeniem Działu Książki Obcojęzycznej MBP w wartościową literaturę niemieckojęzyczną: publikacje o charakterze informacyjnym, nowości z zakresu beletrystyki i literatury faktu.
Obecna wystawa pozwoli zapoznać się z ogromną różnorodnością najnowszej niemieckiej literatury dla dzieci i młodzieży. Literatura dziecięca w krajach niemieckojęzycznych przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Co roku ukazuje się około 8.000 tytułów dla dzieci i młodzieży, z czego 6.000 to książki niemieckojęzycznych autorów. Bogactwo niemieckojęzycznej literatury dziecięcej i młodzieżowej przejawia się nie tylko w dużej liczbie publikacji. Można zauważyć z jednej strony tendencję do wydawania książek przeznaczonych dla określonych grup docelowych i zawierających konkretne przesłania i pouczenia, a z drugiej strony dążenie do wykraczania poza sztywne kategorie. I na tym "pograniczu" często powstają najbardziej wartościowe książki w sensie estetycznym, których autorzy nie uchylają się od trudnych tematów i nowych rozwiązań formalnych. Niniejsza wystawa stanowi właśnie wybór takich pozycji o wybitnej wartości literackiej i artystycznej.

Prezentacja obejmuje pozycje zarówno autorów, którzy doczekali się polskiego przekładu (Wolfgang Herrndorf "Czik", Andreas Steinhöfel "Rico, Oskar i głębocienie" oraz Alina Bronsky "Park rozbitków"), jak i autorów nieznanych jeszcze polskim czytelnikom. Ponadto na wystawie prezentowane są książki z najnowszej Listy Białych Kruków (White Ravens) oraz wybrane polskie przekłady książek dla dzieci i młodzieży. Projekt powstał we współpracy z Międzynarodową Biblioteką Młodzieżową w Monachium.
Więcej Informacji o projekcie: www.goethe.de

Wystawa Instytut Goethego.jpg Wystawa Instytut Goethego