Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Wilczynie
[awatar]
Wilczyn GBP
20 645
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 63 2683066
Województwo: wielkopolskie
Powiat: koniński
Adres: ul. Rynek 14
62-550 Wilczyn
E-mail: biblioteka.wilczyn@wp.pl

Biblioteka otwarta jest od poniedziałku do piątku: 08:00-16:00

Jesteśmy instytucją kultury, która gromadzi, przechowuje oraz udostępnia materiały biblioteczne. Pierwszy wpis w księgach inwentarzowych naszej biblioteki pochodzi z 1949r.

Więcej informacji: www.facebook.com

Katalog on-line: wilczyn-gbp.sowa.pl

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Sierociniec
    Kowalewski, Przemysław
    Brak ocen
  • Armin. Cz. 2
    Lingas-Łoniewska, Agnieszka
    Brak ocen
  • Nie tym razem, panie Reid
    Tulińska, Adelina
    Brak ocen
  • Jesteś wyjątkowa
    Bielińska, Katarzyna
    Brak ocen
  • Szczęście
    Steel, Danielle
    Brak ocen
1 2 3 4

Co prawda w tym roku ciężko będzie obchodzić to święto, ale kilka informacji Wam się przyda :)😊
Dzień Żaby to święto, które wypada 29 lutego, a więc raz na cztery lata. Najhuczniej jest obchodzone w USA. Żaba nie bez powodu ma swoje własne święto - spełnia ważną rolę w ekosystemie oraz jest symbolem szczęścia.

"Żabowate, żaby właściwe (Ranidae) – rodzina z rzędu płazów bezogonowych (Anura), obejmująca ok. 400 gatunków.
Występowanie i środowisko życia
Żabowate występują na całej kuli ziemskiej z wyjątkiem Antarktyki, płd. części Ameryki Południowej, środkowej i południowej Australii, Nowej Zelandii i niektórych wysp pacyficznych. Żabowate zamieszkują różnorodne środowiska – lądowe, wodne, niektóre gatunki żyją na drzewach. Prowadzą dzienny lub nocny tryb życia.
W Polsce występuje 6 gatunków z rodziny – żaba trawna (Rana temporaria), żaba zwinka (Rana dalmatina), żaba moczarowa (Rana arvalis) zaliczane do grupy żab brunatnych; żaba śmieszka (Pelophylax ridibundus), żaba jeziorkowa (Pelophylax lessonae) oraz płodny mieszaniec (hybryda) tych gatunków – żaba wodna (Pelophylax kl. esculentus) zaliczane do grupy żab zielonych." - źródło: ekologia.pl

www.youtube.com
www.youtube.com

20210225_154404.jpg 20210225_154404
jpg, 2.5 MiB, 3264x2448
Komentarze (0)

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

w.bibliotece.pl

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

www.youtube.com

Komentarze (0)

Już 26 lutego będziemy obchodzić Dzień Dinozaura :)😊

Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych preh­isto­rycz­nych­ stworzeń można spędzić na wiele sposobów – poczytać o ich zwyczajach i zachowaniach albo obejrzeć kultowy film „Park Jurajski”.

Dinozaury – kilka słów o nich.
Nazwa dinozaury wywodzi się z języka greckiego i oznacza straszny jaszczur. Ta nazwa doskonale oddaje charakter niektórych gatunków tych stworzeń. Dinozaury były gadami lądowymi. Często potocznie dinozaurami nazywa się także pterozaury (gady latające) oraz plezjozaury (gady wodne), ale w rzeczywistości były one odrębnymi grupami zwierząt.

Kiedy na Ziemi żyły dinozaury?
Dinozaury żyły w mezozoiku, epoce w dziejach Ziemi, która bywa niekiedy nazywana erą gadów. Gady panowały na Ziemi dość długo, ponad 135 milionów lat, po czym nagle, około 65 mln lat temu, wyginęły.

Skąd znamy dinozaury?
Cała wiedza o tych niezwykłych zwierzętach pochodzi ze śladów jakie pozostawiły one po sobie w różnych zakątkach Ziemi. Ślady te to przede wszystkich kawałki kości i szkieletów, zwane skam­ieni­ałoś­ciam­i. Niezwykle rzadko zdarzają się znaleziska bardzo dużych fragmentów lub nawet całych szkieletów. O budowie dinozaurów wnioskuje się na podstawie kawałków kości, z których odtwarza się modele całych szkieletów. Jak to się stało, że zachowały się tak długo? Stało się tak ponieważ kości te są bardzo duże i dzięki temu wolniej ulegają rozkładowi. Źródłem wiedzy o wyglądzie i życiu dinozaurów są także tak zwane koprolity. Należą do nich odciski miękkich części ciała, skamieniałe narządy wewnętrzne i tropy, ale te można spotkać naprawdę rzadko. Zachowane części dinozaurów dają jedynie szczątkową wiedzę o tych zwierzętach. To co zachowało się do dziś jest bowiem maleńką cząstką tego, co pozostało po dinozaurach zaraz po ich wyginięciu. Nie wszystkie dinozaury były ogromne i ciężkie. Najwięcej wiemy o tych ostatnich, ponieważ fragmenty ich dużych kości zachowały się do dziś, w przeciwieństwie do tych mniejszych, które przez ten czas uległy całkowitemu rozkładowi.

Gatunki dinozaurów
Do chwili obecnej naukowcom udało się sklasyfikować prawie tysiąca gatunków dinozaurów. Wśród gatunków dinozaurów możemy wyróżnić dinozaury drapieżne (Tyranozaur, Allozaur) oraz dinozaury roślinożerne (Triceratops, Brachiozaur, Diplodok).

Więcej informacji znajdziecie na stronie: dinozaury.info

Komentarze (0)
1
...
28 29 30 31 32 33 34 35 36
Placówki
Wilczyn GBP
ul. Rynek 14
62-550 Wilczyn

Biblioteka otwarta jest od poniedziałku do piątku: 08:00-16:00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
usunięte konto

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo