Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna w Bralinie
[awatar]
Bralin BP
8 497
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 62 78 11 232
Województwo: wielkopolskie
Powiat: kępiński
Adres: Rynek 3
63-640 Bralin
E-mail: biblioteka@bralin.pl

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Chołod
    Twardoch, Szczepan
    Ocena: 4.1, głosów: 8
  • Bez powrotu
    Gray, Lisa
    Ocena: 4.3, głosów: 3
  • Błaganie o śmierć. Cz. 12
    Krajewski, Marek
    Brak ocen
  • Ciii... Cichutko!
    Kinnear, Nicola
    Ocena: 5.0, głosów: 2
  • Amok
    Janiszewska, Izabela
    Ocena: 4.5, głosów: 11
1 2 3 4

Czytelnik Roku 2015 - Weronika Grossek.jpg
26 i 27 stycznia br. w siedzibie Bibliotece Publicznej w Bralinie odbyło się uroczyste wręczenie nagród książkowych najlepszym czytelnikom. Do laureatów konkursu „Czytelnik Roku 2015” zostali wytypowani czytelnicy, którzy przeczytali największą liczbę książek w 2015 roku.
Głównym celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również wśród wszystkich mieszkańców gminy. Konkurs trwał od stycznia do grudnia 2015 roku i był podzielony na VI kategorii wiekowych.
W I kategorii – przedszkolaki laureatami zostali: Marta Labryszewska – I miejsce, Lucjan Pokora – II miejsce oraz Jaś Rybczyński – III miejsce. Kategoria II (SP kl. I-III) reprezentowana była przez Michała Biegańskiego – I miejsce, Izabelę Kania – II miejsce oraz Dominikę Kochan – III miejsce. Kategoria III (SP kl. IV-VI) I miejsce – Weronika Grossek, II miejsce - Karina Mencel, III miejsce – Jakub Górecki. Kategoria IV (gimnazjum): I miejsce przypadło Aleksandrze Marciniak, II miejsce zajął Kamil Biegański natomiast III miejsce Ewelina Piworowicz. Zwycięzcami V kategorii (szkoły pona­dgim­nazj­alne­) zostali Agata Zimoch – I miejsce, Angelika Poziemba – II miejsce i Ewelina Dubicka – III miejsce.
Wśród czytelników dorosłych, czyli w kategorii VI najlepsze okazały się: Beata Dirbach – I miejsce, Wioleta Laryś - II miejsce i Patrycja Gudra – III miejsce. W kategorii tej przyznano również wyróżnienia, które otrzymali: Katarzyna Labryszewska, Anna Libner, Teresa Nawrocka, Elżbieta Misiak, Pelagia Kruszelnicka, Maria Chwalińska, Maria Bieda, Lech Herbich, Danuta Gudra, Teresa Słobodzian, Helena Marczyk, Małgorzata Nawrot, Krystyna Słobodzian, Urszula Górecka, Urszula Humelt, Maria Węgrzynowicz i Elżbieta Pisuła.

Komentarze (0)

wakula6.jpg
Gościem Biblioteki Publicznej w Bralinie był tym razem znany ilustrator prasowy oraz autor książek dla dzieci – Paweł Wakuła. 8 grudnia br. autor przeprowadził dwie prelekcje. Pierwsza odbyła się w świetlicy Profilaktyczno-Środowiskowej „Tęcza”, a jej słuchaczami byli wyróżnieni w czytelnictwie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bralinie. Druga została przeprowadzona dla uczniów Zespołu Szkół im. Ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej.

Paweł Wakuła jest absolwentem malarstwa i pedagogiki artystycznej. Jak sam mówi o sobie, uprawia niepoważny zawód rysownika-humorysty. Od lat związany jest z tygodnikiem „Angora” oraz popularnym dodatkiem dla dzieci (i nie tylko) – „Angorka”. W 2007 roku zbiór opowiadań „Co w trawie piszczy” został wyróżniony w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. W 2011 został nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za „Kajtka i Yetika”.

Spotkania autorskie oparte były na motywach książki „Jagiełło pod… prysznicem. Opowieści o władcach Polski”. Autor zapoznał dzieci z mało znanymi faktami z życia polskich królów i książąt. Czytelnicy dowiedzieli się m.in.: dlaczego Jagiełło, wbrew ówcześnie panującym obyczajom, uwielbiał się kąpać? Który z polskich królów miał u jednej ze stóp sześć palców? Czy Mieszko I był ślepy? Dlaczego Bolesław I Chrobry był dla poddanych taki chrobry? Jaki był Bolesław II, Śmiały, czy Szczodry? Czy Bolesław III Krzywousty kochał swoich synów? Za co Władysław I Łokietek powinien lubić pająki? Czy Jan III Sobieski pijał kawę po turecku, czy po wiedeńsku? Oprócz zabawnych anegdot o polskich władcach okraszonych rysunkami autora, dzieci dowiedziały się wielu istotnych faktów z historii ojczystej, poznały realia omawianych epok i przekonały się, że historię da się lubić!

Cennym upominkiem, oprócz możliwości spotkania z pisarzem, były autografy z zabawnymi rysunkami złożone przez gościa, na zakupionych przez dzieci egzemplarzach książek.

wakula7.jpg wakula7
jpg, 61 KiB, 430x300
wakula0.jpg wakula0
jpg, 48 KiB, 430x300
wakula2.jpg wakula2
jpg, 51 KiB, 430x300
wakula3.jpg wakula3
jpg, 49 KiB, 430x300
wakula6.jpg wakula6
jpg, 16 KiB, 200x139
Komentarze (0)

Autor podczas spotkania z młodzieżą z bralińskiego gimnazjum opowiadał o swojej przygodzie z pisanie.jpg
4 grudnia 2014 r. gościem Biblioteki Publicznej w Bralinie był Kazimierz Szymeczko – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim, laureat konkursu literackiego Uwierz w siłę wyobraźni oraz Ambasadora Polszczyzny 2013 w dziedzinie literatury dla dzieci, autor wielu opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży, w tym między innymi: „Historia Polski w opowieściach”, „PoMOLowana historia”, „Kopidoł i kwiaciareczka”, „Wywrotka”, „Czworo i kości” czy „Pościg za czarną hondą”.

Autor podczas spotkania z młodzieżą z bralińskiego gimnazjum opowiadał o swojej przygodzie z pisaniem oraz pomysłach na nowe książki. Młodzież bardzo chętnie zadawała pytania mentorowi literatury i historii. Uczniowie chcieli wiedzieć, skąd czerpie inspiracje do swoich książek, a także jak wygląda proces twórczy. Gość ze sporą dozą humoru odpowiadał na każde pytanie, prowadząc żywy dialog z publicznością.

Kazimierz Szymeczko pracował jako opiekun osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią w ośrodkach Caritasu. Jego nowa książka „Tetrus” adresowana do czytelników w wieku 15, 16+, jest oparta na refleksjach i doświadczeniach autora podczas tej pracy. „Tetrus” to mocny tekst. Pokazuje męski świat, który nie lubi „męczydup” i „roszczeniowców”, natomiast wysoko ceni upór, inteligencję, poczucie humoru. Te cechy są niezbędne, by bohaterowie książki Kazimierza Szymeczki, młodzi ludzie po ciężkich urazach ciała, mogli zwiększyć swoje szanse w oswajaniu codzienności tak piekielnie dla nich trudnej. Bohaterem książki jest Michał, który po wypadku samochodowym ląduje na wózku. Ma sprawną prawą rękę, może poruszać głową i cieszyć się, że w ogóle żyje. Początkowo daleko mu do tego, ale rehabilitacja i kompletnie nowe towarzystwo – innych połamańców dochodzących do siebie w ośrodku Caritas, gdzie jest zmuszony zamieszkać – bardzo mu w tym pomagają. Chłopaki lubią drążyć temat, pośmiać się, pomagają mu złapać dystans – to ogromna ulga dla jego skołatanych myśli. Wciągają go w rugby – bo mózg lubi ruch, no i nie bez znaczenia jest, że dziewczyny lubią wysportowanych… Michał mozolnie dochodzi do tego, że jego życie – życie tetrusa – ma swój głęboki sens i cel. Nie każdy ma szczęście to odkryć, nie mając nawet osiemnastu lat!

Po spotkaniu pisarz rozdawał autografy z miłą dedykacją ozdobioną własnoręcznie wykonanymi rysunkami. Natomiast młodzież podziękowała za ciekawe spotkanie, obdarowując gościa kwiatami oraz małym upominkiem. Kubek z herbem Gminy Bralin dołączy do kolekcji zbiorów pana Szymeczki, która liczy już ponad 120 sztuk takich egzemplarzy.

Komentarze (0)
1
...
48 49 50 51 52 53 54
...
61
Placówki
Bralin BP
Rynek 3
63-640 Bralin

Poniedziałek 9.00 - 17.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
tensiorowska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo