Kronika Niedzielna

Tytuł oryginalny:
Vasárnapi krónika
Autor:
Sándor Márai (1900-1989)
Tłumacz:
Irena Makarewicz
Lektor:
Grzegorz Woś
Wyd. w latach:
2019 - 2020
Wydane w seriach:
1939-1945
ISBN:
978-83-07-03452-2, 978-83-070-3463-8
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.0

Pierwsze wydanie tomu felietonów Kronika Niedzielna (Vasárnapi Krónika) Sándora Máraiego ukazało się nakładem wydawnictwa Révai, Budapeszt 1943; pierwsze wydanie powojenne – Akadémiai-Helikon Kiadó, 1994 roku.

Kronika Niedzielna to autorski wybór felietonów Sándora Máraiego, publikowanych od grudnia 1936 do stycznia 1943 roku w dzienniku „Pesti Hírlap”, w prestiżowej rubryce stworzonej przez Ferenca Molnára, następnie wiele lat prowadzonej przez Dezső Kosztolányiego, innego wybitnego pisarza węgierskiego. Zaproszenie do współpracy z „Pesti Hírlap” Márai przyjął jako niewątpliwy zaszczyt, ale też ogromne wyzwanie. Pozbawione pośpiesznej powierzchowności, niezwykle błyskotliwe i wyjątkowo przenikliwe teksty szybko przyniosły mu uznanie czytelników.

Kronika Niedzielna jest osobistym komentarzem Máraiego do bieżących wydarzeń politycznych i zjawisk społecznych w przededniu wybuchu i w latach drugiej wojny światowej. Márai stawia pytania o szanse oraz zagrożenia dla Węgier, zastanawia się nad powojenną przyszłością, przewiduje możliwość podziału Europy na Wschód i Zachód, oddzielone od siebie żelazną kurtyną. Wskazuje na niepewny los małych krajów, zmuszonych do walki o zachowanie tożsamości. Podkreśla, że dla ocalenia dziedzictwa i tradycji Europy niezbędna jest solidarność wszystkich narodów tworzących jej wspólnotę kulturową. Wreszcie wyraża obawę, by z wielkiej idei europejskiej nie pozostało jedynie pojęcie geograficzne, kontynent o wspaniałej naturze i pięknych zabytkach, lecz bez ducha, który spaja żyjące tu ludy i ich historię.

Na kartach Kroniki Niedzielnej Márai podejmuje wiele innych, wciąż aktualnych tematów, jak eutanazja, fabryki literatury, prawdziwy i fałszywy patriotyzm, pisarz (czy publicysta) jako sumienie narodu. Sięga przy tym do wątków z życiorysów postaci historycznych – Goethego, Skłodowskiej-Curie, Holbeina oraz popularnych postaci kultury masowej – Winnetou, Robinsona Crusoe.

Słowa, jakimi w jednym z felietonów Márai charakteryzuje dokonania Ludwiga Börnego, którego uważa za ojca nowoczesnego wschodnio-europejskiego dziennikarstwa, w pełni oddają istotę jego własnej publicystyki: „…z fragmentu, ze szczegółu umie wnioskować o całości… za kłamliwą metaforą wyczuje zakłamanego ducha wspólnoty… z wiadomości dnia wyciągać potrafi wnioski dotyczące historii, z tego, co przemija wywieść to, co trwałe, z nieszczęśliwego wypadku wnioskować o przeznaczeniu.”

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • "Ludzie pragną chleba, a ja coraz mocniej wierzę w to, że prócz chleba pragną też czegoś, czego warunkiem jest materialna szczęśliwość, ale bez czego samo zabezpieczenie materialne to za mało - ludzie pragną uczciwości i poszanowania. Badacze głębin wielkich poruszeń mas w naszej epoce zaczynają rozpoznawać tę oto prawdę, że tłum, oprócz chleba i cyrku, głęboko i samoświadomie chce jeszcze czegoś: poczucia, że w swej indywidualności każdy jest człowiekiem, oraz poszanowania ludzkiej godności. Nie wystarczy dać ludziom chleb i pracę - trzeba im dać również szacunek, samoświadomość, godność. Bez tego nie ma człowieka zadowolonego." 14 września 1941 r. • Scenografie się zmieniają, ale natura ludzka nie. Napisane w pod koniec lat 30. i w początku lat 40. XX wieku felietony, skrzą się od ponadczasowych przemyśleń. Warto sięgnąć do tego zbioru.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Lorelai
Opis
Autor:Sándor Márai (1900-1989)
Tłumacz:Irena Makarewicz
Lektor:Grzegorz Woś
Wydawcy:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2020) NASBI (2020) ebookpoint BIBLIO (2020) Wydawnictwo Czytelnik (2019-2020) Legimi (2019)
Serie wydawnicze:1939-1945
ISBN:978-83-07-03452-2 978-83-070-3463-8
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki epika eseje książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna MP3 nagrania proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 15 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo