10.11.2017Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Wieczorne czytanie „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza

15 listopada o godz. 17.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie, odbędzie się wieczorne czytanie „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza. Fragmenty dramatu polskiego wieszcza zaprezentują uczniowie Gimnazjum i Liceum oraz pracownicy biblioteki. Jeden z najważniejszych w naszej literaturze tekstów nawiązuje do prze­dchr­ześc­ijań­skiego obrzędu, umożliwiającego kontakt z tymi, którzy już odeszli. Jego celem było przypomnienie, że żyjący są w stanie pomóc umarłym poprzez modlitwy, a także zyskanie ich przychylności, jako opiekunów plonów i urodzajów. Noc dziadów w dramacie Adama Mickiewicza jest niezwykła, ponieważ to właśnie wtedy dochodzi do wzajemnego przeniknięcia się dwóch sfer - sacrum i profanum, świata wierzeń słowiańskich z religią chrześcijańską.
Serdecznie zapraszamy na ten magiczny wieczór.

Dziady.jpg Dziady