01.08.2018spotkanie wakacje z biblioteką.

W dniu 1 sierpnia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie wakacje z biblioteką. Tym razem poznaliśmy legendy z woj. wielkopolskiego m.in. „Król kruków” i „Założenie Poznania”.

Legenda o „Królu kruków” opowiada chłopcu, który uratował zranionego kruka. Miał złamane skrzydło, które opatrzył. Przez kilka dni karmił kruka złapanymi przez siebie muchami i poił czystą wodą. Chłopiec chciał, aby kruk z nim został. Okazała się rzecz niezwykła, gdyż kruk przemienił się w karzełka i powiedział, że jest królem kruków. Opowiedział mu całą historię jak człowiek rzucił w niego kamieniem i zranił mu skrzydło. Teraz, gdy jest zdrowy musi wracać do swoich poddanych, a w nagrodę za podarował chłopcu maleńka srebrną trąbkę, którą w razie zagrożenia mógł zatrąbić. Po wielu latach nastało wielotygodniowe oblężenie Poznania przez złowrogie wojska. Po jakimś czasie zaczęło brakować żywności i opatrunków dla rannych. Gdy chłopiec przypomniał sobie o trąbce użył jej, a w powietrzu rozległy się dźwięki. Zaczęły zlatywać całe stada potężnych ptaków. Z krzykiem i zgiełkiem kruki rzuciły się na wrogie wojska. Poznań stał się wolny. Dla uczczenia tego zwycięstwa codziennie w południe trębacz z wieżyczki na ratuszu będzie grał hejnał Poznania.
Legenda o „Złożeniu Poznania” mówi o tym, że Lecz na cześć spotkania po latach Czecha i Rusa w miejscu spotkania zbudował gród warowny Poznań. Minęły wieki i niewielki drewniany gród zamienił się w piękne kamienne miasto. Stoi ono do dziś i jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce.
Zabawy skakanką i tor przeszkód niezwykle ożywił uczestników. Uśmiechy nie schodziły z twarzy.
Na zakończenie wykonaliśmy osłonki na doniczki, ale takie nietypowe bo z patyczków od lodów. Każdy wykonał niepowtarzalną pracę, co nas cieszy, że uczestnicy mają taką twórczą smykałkę

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Osjaków GBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo