Biblioteka Publiczna w Niepołomicach im. Tadeusza Biernata
32-005 Niepołomice
50.03012 20.22151
2019-2-11
08.02.2019Spotkanie z Witoldem Banachem, autorem książki "Radziwiłłowie. Burzliwe dzieje rodu"
Niepołomice BP

Zapraszamy 11 lutego 2019 r. o  godz. 18:00
na spotkanie z Witoldem Banachem, autorem książki "Radziwiłłowie. Burzliwe dzieje rodu"
Spotkanie poprowadzi red. Marta Półtorak

Książka Witolda Banacha "Radziwiłłowie. Burzliwe dzieje rodu" zwyciężyła w kategorii "W rolach głównych" plebiscytu na najlepszą książkę pierwszego półrocza 2018 roku poczytnego portalu HISTMAG. Książka jest przystępnym, gotowym na filmowy scenariusz materiałem dla każdego Czytelnika.

Radziwiłłowie, ród który „trząsł" Rzeczpospolitą Obojga Narodów, opisywany w Sien­kiew­iczo­wski­ej Trylogii, przedstawiany w wielu filmach i serialach historycznych. Jednak niewiele osób wie, że jego przedstawiciele uczestniczyli w wielu ważnych wydarzeniach w czasach nam bliższych. To dzięki interwencji Janusza Radziwiłła zwolniono Józefa Piłsudskiego z Magdeburga, a jego rozmowa z Göringiem przyczyniła się do uwolnienia profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanisław Radziwiłł jako delegat Polskiego Czerwonego Krzyża zabiegał o zbadanie okoliczności mordu katyńskiego, a po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych brał udział w kampanii prezydenckiej swojego szwagra Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.

Spotkanie odbędzie się w Laboratorium Aktywności Społecznej, w przyziemiu Biblioteki - ul. Bocheńska 26.
Wstęp wolny.