03.03.2020,,Spotkanie z literaturą” w Bibliotece Publicznej w Harklowej

21 lutego 2020 roku, z inicjatywy prof. Andrzeja Szczudlika, miało miejsce spotkanie z mieszkańcami Harklowej. Dotyczyło utworu literackiego polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk. Tytuł, ,,Prowadź swój pług przez kości umarłych”, zaczerpnięty z poezji Williama Blake’a, zachęca nas do takiego życia, w którym szanowane będą autorytety, a przede wszystkim nasi przodkowie i ich dorobek.
Książkę można określić jako thriller moralny, w którym, jak sama autorka sugeruje, czytelnik zostaje poruszony, a przez opowiadaną historię budzi się w nim „pewien rodzaj moralnej niewygody”. Wydarzenia, widziane oczami narratorki, Janiny Duszejko, pokazane są w dość prosty sposób. Maleńką wioską, znajdującą się na płaskowyżu w Kotlinie Kłodzkiej, wstrząsa seria niewyjaśnionych morderstw. Według staruszki motywem zbrodni jest zemsta zwierząt. Rzekoma kara dosięga kłusowników i niewłaściwie polujących myśliwych.
Kluczem do zrozumienia przesłania powieści jest postać głównej bohaterki. Wiele z jej zachowań wskazuje na cechy bohatera romantycznego. Jest ona bowiem samotną kobietą o silnym charakterze, indywidualistką, która organizuje sobie życie po swojemu: nie zwierzając się ze swoich planów, działa jednostkowo. Cechuje ją wielka wrażliwość na świat przyrody, emocjonalnie reaguje na wyrządzoną zwierzętom krzywdę. Zostaje postrzegana jako niegroźna wariatka, głównie przez swoją pasję, którą stanowi astrologia. Dlatego jest w jakimś stopniu wyobcowana ze społeczeństwa w poczuciu ciągłego niezrozumienia. Jej bunt przeciwko niea­kcep­towa­nemu­ porządkowi świata, którego konsekwencją staje się wybór walki niekoniecznie etycznymi metodami, czyni z niej bohatera tragicznego.
Uczestnicy spotkania stwierdzili jednogłośnie, że czytelnik może czuć sympatię do narratorki. Nawet jeśli godne potępienia są jej czyny, to może ją w jakimś stopniu usprawiedliwiać.
Ponadto wysunięto wniosek, iż przeczytana powieść jest przede wszystkim o hipokryzji, której, jak postuluje autorka, ,,przeciwstawiona zostaje pełna determinacji konsekwencja”.
Spotkanie zwieńczone zostało konkluzją, że literatura powinna ujawniać prawdziwe problemy i uczyć, jak szukać odpowiedzi na pytania.
Biblioteka dziękuje wszystkim za obecność i zaangażowanie. Serdecznie zaprasza na kolejne ,,Spotkanie z literaturą”, tym razem poświęcone dziełu innego noblisty, Władysława Stanisława Reymonta.


tokarczuk.jpg tokarczuk
jpg, 46 KiB, 528x720
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Nowy Targ GBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo