22.05.2020 Biblioteka Kraków / Przy ul Agatowej 33 uruchomiliśmy nową siedzibę Filii 42. Biblioteka powstała na os. Złocień – jednym z obszarów Krakowa prawie całkowicie pozbawionym placówek kulturalnych. Pomysł zlokalizowania biblioteki na os. Złocień uzyskał

Pomysł zlokalizowania biblioteki na os. Złocień uzyskał poparcie Rady Dzielnicy XII, która już w 2018 r. przekazała ze swoich środków kwotę 25 000 zł na zakup wyposażenia biblioteki. Ze środków Rady Dzielnicy zakupiono zestawy komputerowe dla pracowników i czytelników, kiosk informacyjny, zestaw multimedialny z rzutnikiem i ekranem, zestaw urządzeń do klimatyzacji. W 2019 r. Rada Dzielnicy XII przekazała kwotę 5 000 zł przeznaczoną na zakup księgozbioru.

Inicjatywa utworzenia placówki bibliotecznej znalazła szerokie poparcie wśród mieszkańców Osiedla, zwłaszcza tych, którzy działali w ramach Stowarzyszenia „My Złocień”. Mieszkańcy już w 2018 r. rozpoczęli zbiórkę książek przeznaczonych na wyposażenie nowej biblioteki.

W placówce, która jest nową (przeniesioną z ul. Telimeny 9) siedzibą Filii nr 42, urządzony został dział dla dorosłych i dział dla dzieci, przygotowane zostały stanowiska komputerowe dla czytelników.

W części dla dorosłych zastosowano regały przesuwne, pozwalające na wygo­spod­arow­anie­ przestrzeni dla urządzania niewielkich spotkań dla mieszkańców, zarówno w ramach działalności bibliotecznej, jak również o innym charakterze.

W Filii 42, której podlega również punkt biblioteczny przy ul. Telimeny 9 (stara siedziba filii) zgromadzono księgozbiór obejmujący około 25 000 woluminów, w tym na Agatowej około 17 000 pozycji: książki, audiobooki (ponad 250) i gry planszowe (60).

Zdjęcia na Facebooku