Rodzaj wydarzenia

literackie

Dziedziniec Starego Ratusza
2022-8-14
26.07.202214 sierpnia Elżbieta Dzikowska zawita do Gniezna!
Gniezno BPMG

“Senior w podróży – spotkanie z Elżbietą Dzikowską” to nasza wystrzałowa sierpniowa propozycja, o którą już mamy wiele pytań. Nic dziwnego – Elżbieta Dzikowska to kobieta-instytucja!
Co kojarzy nam się, gdy słyszymy to nazwisko?
Przemierzała świat na długo przed tym zanim stało się to modne. Od lat fotografuje ludzi, miejsca, zabytki i pejzaże, jest również reżyserką i operatorką filmów dokumentalnych, autorką wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publ­icys­tycz­nych­, a także wystaw sztuki współczesnej. Znakomita podróżniczka przyszła na świat w 1937 r. w Międzyrzeczu Podlaskim, miejscu gdzie spotykały się różne kultury i wierzenia. Po wojnie ukończyła sinologię i historię sztuki. Pracując dla redakcji czasopisma „Kontynenty” zwiedziła całą Amerykę Południową. Była pierwszym polskim dziennikarzem piszącym o sztuce prze­dkol­umbi­jski­ej a także o sztuce współczesnej w Ameryce Łacińskiej.
Razem z Tonym Halikiem stworzyli najsłynniejszy polski duet podróżniczy. Ich telewizyjne programy dla wielu rodaków stały się prawdziwym oknem na świat, u szczytu popularności oglądało je nawet 18 milionów widzów. Tony Halik zmarł w 1998 roku.
Po jego śmierci Elżbieta Dzikowska zajęła się popularyzacją ciekawych miejsc w Polsce, realizowała również wystawy sztuki współczesnej. Od 2015 roku prowadzi program “Pieprz i Wanilia” na antenie TVN Biznes i Świat.
Jak wiecie, od paru miesięcy gości u nas wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej, której bohaterem jest uśmiech – międzynarodowy język świata, zrozumiały dla wszystkich ludzi. Uśmiech, z którego słynie również bohaterka spotkania zorganizowanego z myślą o seniorach spotkania autorskiego, na które zapraszamy tak naprawdę każdego, kto zna i ceni Elżbietę Dzikowską albo też ma ochotę poznać ją bliżej.
Spotkanie poprowadzi Agata Ożarowska, znana w naszym mieście obieżyświatka, dzieląca z panią Elżbietą również pasje fotograficzne, zamiłowanie do dobrej herbaty i otwartość na świat. Spotkanie dwóch wagabund zagwarantuje i przybyłym na spotkanie widzom możliwość spotkania z szerokim światem!
Nie zapomnijcie zabrać gotówki, jeżeli będziecie chcieli zakupić książki Elżbiety Dzikowskiej i uzyskać na nich cenny autograf!
Spotkanie odbędzie się 14 sierpnia, o godz. 16:00 na Dziedzińcu Starego Ratusza, wstęp wolny – uwaga, nie ma wejściówek!
Wspó­łorg­aniz­ator­ami spotkania są: Miasto Gniezno oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie – Stary Ratusz. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2022” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcie: wikipedia.

tlodzikowskaazoltemale.png tlodzikowskaazoltemale