Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego - BPMiG Barcin
LWP 4a
88-190 Barcin
52.85568 17.94292
2022-10-12
02.09.2022Narodowe Czytanie 2022
Barcin BPMiG

czytanie.jpg
Zespół Szkół w Barcinie, Miejski Dom Kultury w Barcinie oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie serdecznie zapraszają na Narodowe Czytanie 2022.

W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą są "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej.

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.
– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

– Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał prezydent.

czytanie.jpg czytanie