09.09.2022Wspomnienie wakacji - relacja z letnich zajęć dla dzieci i młodzieży w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie i jej filiach

Wzorem lat ubiegłych Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie i jej filie zorganizowały wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wakacje z książką i nie tylko…”. Spotkania odbywały się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie oraz w filiach bibliotek : w Gronkowie, Pyzówce, Rogoźniku, Harklowej, Ostrowsku, Klikuszowej i w Nowej Białej. W kilku bibliotekach zajęcia przebiegały przy współpracy Świetlic Wiejskich w Waksmundzie, Pyzówce i Klikuszowej. Uczestnicy spotkań mieli okazję nie tylko miło i twórczo spędzić czas, ale poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, poznać ciekawe książki, a przy tym dobrze się bawić. W programie naszych bibliotek znalazło się wiele atrakcyjnych i różnorodnych zajęć. Najwięcej emocji, dobrej zabawy i rywalizacji dostarczyły „Noce w bibliotece”, zorganizowane według autorskiego projektu naszej bibliotekarki Pani Moniki Luberdy. Wydarzenia miały miejsce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie i filiach Bibliotek Publicznych w Ostrowsku i w Harklowej. Podczas „Nocy w bibliotece” dzieciom towarzyszyło słuchanie fragmentów książki Zofii Staneckiej pt. „Tajemnica namokniętej gąbki”. Podobnie jak bohaterowie opowiadania, którzy mieli nie lada zagadkę do rozwiązania, uczestnicy nocowania zmierzyli się z kilkoma konkurencjami i zadaniami : rozpoznawali przyprawy, opisywali postać detektywa, szyfrowali wiadomość, projektowali zawieszki na klamki, tworzyli akwarium. Jednak najwięcej emocji dostarczyło dzieciom wyjście na nocne podchody. Udawali się do 10 miejsc w poszczególnych miejscowościach, w których szukali koperty oznaczonej ich kolorem. Rozwiązywali zadania z zakresu matematyki, biologii oraz literatury, tworzyli specjalny kod QR, a wszystko po to, by zdobyć czterocyfrowy kod dostępu do walizki z „tajną zawartością”.
Na warsztatach literacko-plastycznych w Bibliotekach Publicznych w Pyzówce i w Rogoźniku, powstały śliczne wizerunki zwierząt do wierszy Jana Brzechwy „Żyrafa” i Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”. Natomiast w Bibliotece Publicznej w Nowej Białej dzieci wykonały piękny „Letni pejzaż” oraz namalowały rysunki pt. „Swoje wakacyjne marzenie”. Z kolei Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie zaprosiła najmłodszych na spotkanie z krasnoludkami : Koszałkiem Opałkiem, Podziomkiem, królem Błystkiem oraz Sierotką Marysią. Uczestnikom została przybliżona treść książki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz jej znaczenie – jak ważna jest praca i umiłowanie ziemi. Następnie dzieci wykonały własnoręcznie krasnoludkowe czapki i włączyły się do wspólnej zabawy i śpiewu.
Warsztaty grafiki artystycznej oraz warsztaty tworzenia książki harmonijkowej (leporello) w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu były kolejną propozycją dla młodych czytelników z Waksmundu i Nowej Białej. Dzieci miały okazję zobaczyć m. in. unikatową maszynę drukarską z połowy XIX wieku, dowiedziały się też w jak prosty i ciekawy sposób stworzyć własną książkę.Po prze­prow­adzo­nych­ zajęciach dzieci posmakowały pysznych lodów oraz skorzystały z placu zabaw w miejskim parku. Z kolei w Bibliotece Publicznej w Pyzówce zorganizowano warsztaty filmu animowanego ze Studiem Filmowym Effata Anima, gdzie animowano m.in. takie postacie z bajek jak : Piotruś Pan, Pinokio czy Ania z Zielonego Wzgórza. Innym pomysłem były warsztaty malarstwa, gdzie powstały piękne malowidła na kamieniach, które możemy podziwiać w bibliotekach w Waksmundzie, Rogoźniku i w Pyzówce. Nowością wakacyjnych zajęć w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku były „żywe lekcje przyrody”. Na jedną z nich zawitali niecodzienni goście, a były to dwie papugi : Frugo i Marley oraz chomik Swen. Podczas drugiego spotkania, uczestnicy własnoręcznie posadzili sadzonki roślinek : kwiatów, ziół a przy okazji dowiedzieli się jak o nie dbać i co robić aby pięknie rosły. Interesującą propozycją w Bibliotece Publicznej w Harklowej były cykle spotkań „Wakacje z książką i nie tylko … na dobranoc”. Wieczorne animacje na świeżym powietrzu cieszyły się dużym zain­tere­sowa­niem­ ze strony dzieci i dorosłych. Urozmaiceniem wakacyjnych zajęć były wycieczki krajoznawcze. Wyprawa na „Stare Wierchy” i smakowanie zebranych jagód była ofertą dla dzieci z Biblioteki Publicznej w Klikuszowej. Z kolei młodzi czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie spacerowali po swojej okolicy z przyrodnikiem Panem Danielem Urbaniakiem, z którym odkrywali tajniki otaczającej ich przyrody. Nie zabrakło tajemniczych opowieści, przymierzania stroju maskującego oraz rozbierania wypluwek.
W Bibliotece Publicznej w Nowej Białej dzieci spotkały się przy ognisku, które było okazją do gwarnych rozmów i zabaw. Dzięki uprzejmości naszej czytelniczki, która ugościła wszystkich w swojej bacówce, dzieci z Waksmundu mogły podziwiać piękne widoki, zjeść pyszne ogniskowe wypieki i uczestniczyć w przeróżnych grach i zabawach. Na wakacyjnych zajęciach w bibliotekach nie zabrakło kalamburów, podchodów bibliotecznych, łamigłówek literackich, gier ruchowych i planszowych oraz zabaw na świeżym powietrzu.
O tym, że wakacje w Bibliotece mogą być udane świadczy duża frekwencja uczestników i ich aktywność. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w wakacyjnych zajęciach oraz wszystkim tym, którzy włączyli się w ich organizację. Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas będziecie miło wspominać. Do zobaczenia za rok.

20220803_133509.jpg 20220803_133509
IMG_0226.jpg IMG_0226