Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Minorytów 4
2023-1-27
18.01.2023Skateboarding, czyli odmienne stany świadomości – spotkanie z Bartoszem Adamowskim /skatehistoria.pl
Opole MBP

skateboarding-BANER-www.png

od 17:00 – wystawa deskorolek

18:00 – spotkanie z Bartoszem Adamowskim

Czy skateboarding to tylko sport, czy może ogół zjawisk artystycznych skupionych wokół jazdy na deskorolce? Co jazda na deskorolce ma wspólnego z tańcem, sztukami wizualnymi, modą czy muzyką? Jaka była i jest rola skateboardingu w kształtowaniu kultury masowej? Co czujemy jeżdżąc na deskorolce i jak postrzegamy miasto przez jej pryzmat. Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć podczas spotkania „Skateboarding, czyli odmienne stany świadomości”.

Podczas spotkania poznamy odpowiedzi na pytania:
– Czym jest skateboarding i z czego się wywodzi?
– Jak zbudowana jest deskorolka i jak działa?
– Jakie jest miejsce skateboardingu w kulturze amerykańskiej i kulturze polskiej?
– Kim jest i co czuje skater?

Bartosz Adamowski ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, na kierunku ochrona dóbr kultury. Jest miłośnikiem zabytków, historii i jazdy na deskorolce. Z połączenia tych trzech pasji w 2014 roku powstał projekt skatehistoria.pl, w całości poświęcony bogatej historii polskiej deskorolki. Na łamach swojej strony opublikował ponad 60 artykułów prezentujących tajemnice polskiego skateboardingu. Skatehistoria.pl, to nie tylko strona internetowa. To również media społecznościowe, za pośrednictwem których autor strony próbuje zaciekawić historią i skat­eboa­rdin­giem­ młodych czytelników. W swojej kolekcji posiada ponad 40 deskorolek z całego świata, gromadząc głównie polskie egzemplarze z lat 70. i 80. Ze środowiskiem deskorolkowym związany jest nieprzerwanie od 2002 roku.

skateboarding-BANER-www.png skateboarding-BANER-www
png, 1.9 MiB, 1608x1005