Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Eugeniusza Paukszty w Skokach
ul. Rogozińska 1B
62-085 Skoki
2014-8-26
24.09.2014„Etno – warsztaty w Bibliotece. Cykl spotkań ludowych dla dzieci z Gminy Skoki.” – cz. 8
Skoki BPMiG

„Od ziarenka do bochenka” pod takim hasłem odbyła się druga z wakacyjnych wypraw „etno-odkrywców”. Tym razem młodzi skoczanie wraz z opiekunami odwiedzili Jaracz, malowniczo położoną wieś nad rzeką Wełną w powiecie obornickim. Na obrzeżach Jaracza znajduje się Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego – cel ich podróży.
Podczas wyjazdu dzieci miały okazję zwiedzić ww. muzeum, zobaczyć młyn wodny
z XIX w., stajnię przymłyńską, małą elektrownię wodną oraz wywodzący się
z XVIII w. młyn wiatrakowy. Ten ostatni podobał się dzieciom najbardziej.
W trakcie zwiedzania młodzi skoczanie obejrzeli również dwie wystawy. Pierwsza z nich pozwoliła zapoznać się z cyklem produkcyjnym młyna, a także z maszynami i urządzeniami w tym cyklu wyko­rzys­tywa­nymi­. Druga natomiast, nauczyła odróżniać żarno kamienne od żarna rotacyjnego oraz poznać zasadę działania stępa, śrutownika i maszyn mielących ziarno czyli wszystkiego tego czego dawniej używano w przetwórstwie zbożowym. Najwięcej frajdy sprawiła jednak dzieciom produkcja mąki i kaszy metodą naszych babć i dziadków. Metoda prosta, ale nie łatwa, wymagająca pracy zespołowej oraz siły własnych rąk. „Etno-odkrywcy” przekonali się o tym osobiście, własnoręcznie produkując oba produkty. Wyprawę zwieńczyło ognisko, wspólne pieczenie kiełbasek i wspomnienia czasu spędzonego w muzeum. Podczas wyprawy dzieci odwiedziły także Muzeum Regionalne w Rogoźnie i obejrzały wystawę przyrodniczą oraz ekspozycję pn. „Indiańskie oblicza Ameryki”.
Wyjazd odbył się w ramach zajęć wpisanych w projekt pn. „Etno-warsztaty
w Bibliotece. Cykl spotkań ludowych dla dzieci z Gminy Skoki.” Organizatorem projektu jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach. Projekt wspó­łfin­anso­wany­ jest ze środków Unii Europejskiej. Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się 22 września.

Sylwia Popadowska

etnoSie1.jpg etnoSie1