08.06.2016Ach, co to była za noc! Noc Bibliotek 2016 w Żorach

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach dołączyła do tysiąca placówek z całego kraju, biorących udział w II Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Wszyscy odwiedzający żorską bibliotekę mogli skorzystać z wielu ciekawych i kreatywnych atrakcji. Propozycje dla siebie znaleźli mieszkańcy w każdym wieku.

Uroczystą inaugurację prowadziła Dyrektor biblioteki Pani Aleksandra Zawalska – Hawel. Sygnały policyjnych kogutów głośno oznajmiły, że rozpoczyna się pierwsza w Żorach Noc Bibliotek. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji nie tylko czuwali nad bezpieczeństwem, ale przygotowali dla biblioteki prezenty książkowe.

Najjaśniejszą gwiazdą wydarzenia było spotkanie autorskie z Martą Fox. Na spotkanie przybyło wielu czytelników, aby z pisarką porozmawiać i zdobyć Jej książki z autografem. Wśród propozycji Nocy Bibliotek znalazły się warsztaty z kodowania robotów Finch, warsztaty z tworzenia grafik czy kryminalne podchody, w których uczestnicy rozwiązywali zagadki i zadania. Miłośnicy pachnącej i smacznej herbaty, mogli skorzystać z warsztatów parzenia złocistego trunku, który pomogła zorganizować Janina Jaworudzka z Herbaciarni. Dyskusyjny Klub Książki z Filii nr 5 zaprosił wszystkich chętnych do BibliotekiART, czyli pozytywnie zakręconych warsztatów qulingowych oraz literackich zabaw, podczas których powstało ciekawe opowiadanie. Opowiadane zostało uroczyście odczytane na finale wydarzenia. Swoją widzę na temat książek można było sprawdzić w Literackiej Przystani, czyli popularnej grze w statki. Prawidłowa odpowiedź i zatopiony statek były nagradzane upominkiem. Dużym zain­tere­sowa­niem­ cieszyła się wymiana książkowa pod gwiazdami. Uczestnicy chętnie też odwiedzali literackie pogotowie, gdzie promowano książki terapeutyczne i o trudnych tematach. Na chwilę relaksującego masażu, oczywiście w towarzystwie dobrej książki można było liczyć w strefie przygotowanej przez Stowarzyszenie Pro Mundi. W programie nie zabrakło seansu filmowego, wycieczek po zakamarkach biblioteki, bajkowej poczekalni dla dzieci i strefy ZGRANEJ BIBLIOTEKI, w której można było skorzystać z gier planszowych i doskonale bawić się w kalambury.

Finał Nocy Bibliotek, czyli CZYTANIE UNPLUGGED był równie ciekawy, jak całe wydarzenie. Przy świecach, latarkach i z dreszczykiem na plecach czytano fragmenty książki „Noc w bibliotece” Agathy Christie, w której rozwiązywano zagadkę, kim jest trup znaleziony w bibliotece.

Tegoroczne hasło wydarzenia WOLNO CZYTAĆ! podkreślało, jakim miejscem jest biblioteka. Przestrzenią wolnego wyboru lektur i czasu, który płynie wolniej, a także miejscem spotkań z innymi, którym tak jak i nam wolno być sobą. Wolno czytać, bo dobra literatura uświadamia nam naszą wolność, jako ludzi i nasze prawo wyboru sposobu życia, wartości i obecności w życiu publicznym. Wolno czytać także dosłownie – uważnie, smakując słowa i delektując się zdaniami, namyślając się nad ich sensem. To hasło nawiązywało także do kolejnej rocznicy polskiej wolności.

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Żory MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo