15.06.2016Spotkanie z Jarosławem Górskim

W dniu 14 czerwca 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyła się prelekcja polonisty, kulturoznawcy, pisarza i krytyka literackiego, Jarosława Górskiego. Wykład nawiązywał do przypadającej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie
z Zespołu Szkół nr. 1 w Bieczu oraz uczniowie z Zespołu Szkół nr. 2 w Bieczu.
Chrzest księcia Polan, Mieszka I, był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków. Wydarzenie to niekiedy uważa się również za symboliczne wydarzenie, które stało się początkiem państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Datuje się go zazwyczaj na rok 966, chociaż nie jest to pewne, gdyż źródła średniowieczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, w jakich doszło do chrztu, jak też podają różne daty tego wydarzenia.
Wykład rozpoczął się od przedstawienia historii powstania państwa polskiego i chrztu Polski, następnie p. Jarosław wyjaśnił skąd pochodzi nazwa Polska, mówił o pierwszych ludach zamieszkujących nasz kraj. W dalszej części prelekcji młodzież poznała etymologię polskich imion męskich i żeńskich: m.in. Radosław, Mirosław, Dobrosława czy Miłosława.
To była ciekawa lekcja historii Polski, przekazana młodzieży w bardzo jasny i przystępny sposób, to historia, którą powinien znać każdy Polak.

P6140023_.jpg P6140023_
P6140028_.jpg P6140028_