12.07.2016SPOTKANIE AUTORSKIE Z ŁUKASZEM WIERZBICKIM

W dniu 2 czerwca br. Biblioteka w Mroczeniu gościła autora książek, redaktora i biografistę – Łukasza Wierzbickiego. Uczestnikami spotkania wspó­łorg­aniz­owan­ego wspólnie we współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu byli uczniowie Gimnazjum w Mroczeniu. Pochodzący z Poznania pisarz i podróżnik zaprezentował swoje książki: „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” oraz najnowszą książkę pt. „Drzewo”.
Autor przedstawił również opracowaną przez siebie publikację ,,Rowerem i pieszo przez czarny ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936’’ Kazimierza Nowaka, który jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem – 40 tys. kilometrów pieszo, rowerem, konno oraz czółnem.
Wszystkie publikacje Łukasza Wierzbickiego opisują prawdziwe historie, które usłyszał od swojego dziadka, sąsiadki oraz przyjaciela. Swoje wystąpienie autor wzbogacił oryginalnymi fotografiami, materiałem dźwiękowym i filmowym. Jednak zasadnicza część spotkania dotyczyła fascynującej opowieści o poznańskim podróżniku.
Bohater spotkania z wielka pasją opowiadał o swojej fascynacji Kazimierzem Nowakiem i o jej pozytywnych konsekwencjach. O zbieraniu materiałów do ksiązki, przeszukiwaniu bibliotecznych archiwów w poszukiwaniu reportaży, zdjęć i listów oraz o szukaniu kontaktu z rodziną podróżnika i rodzinami osób które 80 lat temu pomogły Nowakowi podczas Afrykańskiej podróży. Opowiadał również o niedźwiedziu Wojtku, przyjacielu polskich żołnierzy z Armii Andersa, który jest bohaterem książki ,,Dziadek i Niedźwiadek”.
Wykład wzbogacony był prezentacją multimedialną, która przeniosła uczestników na czarny ląd, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami wykonanymi w latach 30. XX wieku i wzbogacony fragmentami listów Kazimierza Nowaka czytanymi przez lektora oraz archiwalnym zapisem wypowiedzi Ryszarda Kapuścińskiego.
Historia Kazimierza Nowaka, którą opowiedział Łukaszowi Wierzbickiemu jego dziadek zmieniła jego życie, a książka, która dzięki niemu powstała zmienia życie jej czytelników.
Temu niezwykłemu spotkaniu towarzyszyło motto ,, Kiedy ruszysz przed siebie, na pewno spotka Cię coś ciekawego…’’ tymi słowami Łukasz Wierzbicki gorąco zachęcał do podróżowania, nie koniecznie na koniec świata, ale chociażby po bliskiej okolicy. Zachęcał do podróży, które można odbyć za pomocą książek - bo to właśnie dzięki książkom można dotrzeć w najdalsze zakątki Ziemi.

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Baranów GBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo