Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Biecz
[awatar]
Biblioteka Biecz
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 13 44 71 043
Województwo: małopolskie
Powiat: gorlicki
Adres: ul. Rynek 20
38-340 Biecz
E-mail: wypozyczalnia@biblioteka.biecz.pl

Czynna:
od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 17:00
w soboty w godz. 8:00 - 14:00

1949

Biblioteka zostaje utworzona 9 maja 1949 r. na mocy uchwały Powiatowej Rady Narodowej w Gorlicach na podstawie Dekretu o bibliotekach z 17 kwietnia 1946 r. Powstaje Miejska Biblioteka Publiczna w Bieczu z siedzibą w Szkole Podstawowej Nr 1 przy ul. Grodzkiej. Pierwszy księgozbiór w liczbie 500 egzemplarzy powstaje częściowo z książek odzyskanych z przedwojennego Towarzystwa Czytelni Ludowych im. Tadeusza Kościuszki.

1952

Zbiory Biblioteki zostają przeniesione do budynku Sądu, obecnie Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Kazimierza Wielkiego.

1958

Biblioteka przenosi się do Domu Ludowego, obecnie budynek kina przy ul. Kazimierza Wielkiego.

1955

Powstają filie w Binarowej, Libuszy i Rożnowicach.

1956

Zostaje utworzona Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna z połączenia biblioteki miejskiej i gromadzkiej.

1966

Biblioteka otrzymuje dwa duże pomieszczenia w Synagodze przy ul. Rynek 20.

1979

Powstaje filia w Głębokiej.

1992

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu zostaje wpisana do Rejestru Instytucji Kultury.

2000

Biblioteka otrzymuje nowe pomieszczenie z przeznaczeniem na czytelnię.

2001

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zostaje zorganizowana wystawa promocyjna „Miasto Biecz”. Materiałem towarzyszącym wystawie jest bibliografia „Miasto Biecz” opracowana przez Iwonę Górny przy współpracy Elżbiety Knapik i wydana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.

2002

Zostaje przeprowadzony generalny remont biblioteki. Zostaje wydzielona wypożyczalnia, czytelnia, część magazynowa. Lokal zostaje przystosowany do potrzeb czytelników niep­ełno­spra­wnyc­h i objęty ochroną elektroniczną.

2003

Elektroniczne opracowywanie zbiorów w systemie MAK. Biblioteka posiada własną stronę internetową www.biblioteka.biecz.pl

2010

Przeniesieni filii w Libuszy do nowego pomieszczenia.

Realizacja projektu w ramach programu Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego Infrastruktura bibliotek – remonty w bibliotece w Bieczu i filiach w Binarowej i Głębokiej, zakup wyposażenia do filii w Libuszy i Rożnowicach.

2011

Automatyzacja wszystkich procesów bibliotecznych (system SOWA2) w ramach projektu Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w województwie małopolskim z użyciem technologii tele­info­rmat­yczn­ych wspó­łfin­anso­wane­go ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

2016

Biblioteka otrzymuje od Gminy Biecz działkę na rozbudowę placówki i pozyskuje na ten cel środki w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 – 2020”. Rozpoczyna się realizacja projektu pn. Modernizacja Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu i wyposażenia wraz z adaptacją zabytkowych podziemi, adaptacją i nadbudową nieużywanego dotychczas budynku oraz rozbudową istniejącego budynku w celu dostosowania do kryteriów certyfikatu Biblioteka+, dostosowania do użytku dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h i przekształcenia w nowoczesne centrum dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodka życia społecznego.

2017

Rozpoczyna się proces przebudowy biblioteki, w związku z czym, następuje przeniesienie placówki do tymczasowej siedziby przy ulicy ulicy Rynek 7.

2020

Od 15 maja 2020 r. Biblioteka Biecz posiada pozwolenie na użytkowanie nowowybudowanej części obiektu, co wieńczy czteroletni proces realizacji inwestycji. W związku z powyższym, księgozbiór Biblioteki Biecz przeniesiony zostaje w czerwcu w swe stałe miejsce przy ulicy Rynek 20, a placówka w ostatnim dniu czerwca 2020 roku wznawia działalność.

Po przerwie w marcu i w kwietniu wymuszonej pandemicznymi obostrzeniami, wznowiliśmy nasz dyskusyjny klub książki, który funkcjonuje w ramach projektu LOWE. Udało nam się omówić kilka znakomitych pozycji literackich, które zostały przez nas ostatnio przeczytane. Podczas dyskusji dominowała literatura faktu i proza biograficzna. Rozmawialiśmy o znakomitej biografii Wisławy Szymborskiej autorstwa Joanny Gromek-Illg, Stanisława Dygata i Kaliny Jędrusik pióra Remigiusza Grzeli, Marka Hłaski w opracowaniu Radosława Młynarczyka, upow­ieśc­iowi­onej­ biografii Tamary Łempickiej, a także o kilku innych książkach podejmujących problematykę historii XX wieku. Na następnych zajęciach, w czerwcu, porozmawiamy na temat najnowszej książki Andresa Barby zatytułowanej „Małe rączki”. Barba to znakomity hiszpański prozaik średniego pokolenia, który w swojej literaturze skupia się na problemach związanych z dzieciństwem, jak również z zyskiwaniem tożsamości dorosłego.

1111.jpg 1111
jpg, 544 KiB, 1024x1220
Komentarze (0)

Biblioteka Biecz przystąpiła do projektu „Sieć na kulturę”, realizowanym w podregionie nowosądeckim. Właśnie rozpoczęły się zajęcia online dla młodzieży w wieku 10-14 lat. Ich temat dotyczy bezpiecznego zachowania w sieci. Do projektu zgłosiło się 8 uczniów ze szkół podstawowych na terenie Gminy Biecz. Podczas szkolenia trwającego 31 godz. lekcyjnych zostaną omówione różnorakie rodzaje nieb­ezpi­ecze­ństw­ czyhających na użytkowników w sieci. Uczestnicy szkolenia przede wszystkim dowiedzą się, gdzie szukać informacji związanych z bezpieczeństwem w Internecie. Poznają także skuteczne narzędzia służące do bezpiecznego przechowywania plików i danych. Nauczą się również jak się zabezpieczyć, gdy pojawi się groźba komputerowego wirusa. Ogólnie mówiąc, uczestnicy tych atrakcyjnych i pers­pekt­ywic­znyc­h zajęć rozwiną swoje kompetencje cyfrowe oraz poznają dobre praktyki umożliwiające bezpieczne korzystania z narzędzi online. Zajęcia prowadzi pracownik biblioteki wraz z trenerem wspierającym. Potrwają one do końca kwietnia 2021 roku.

Bezpieczne-zachowania-w-sieci.jpg Bezpieczne-zachowania-w-sieci
jpg, 274 KiB, 1200x1200
Komentarze (0)

Wystawa ta przedstawia kilkadziesiąt prac fotograficznych wykonanych techniką chromianowo-proszkową prezentujących rekonstrukcje historyczne z I Wojny Światowej. Są to zdjęcia zarówno walk (Bitwy Limanowskiej, Marcinkowickiej i Gorlickiej) jak i życia obozowego. Jest to już X odsłona tej wystawy, mimo to będzie można zobaczyć zdjęcia, które dotąd na żadnej z nich nie były prezentowane.

Prace są wykonywane całkowicie ręcznie w technice chromianowo proszkowej. Jej początki sięgają XIX wieku. Wywodzi się ona od techniki Woodburytypii, a zwłaszcza Rezinotypii, do której jest najbardziej zbliżona. Cechą char­akte­ryst­yczn­ą każdej pracy są ręcznie odsłaniane światła i półcienie czym bardziej przypomina subtelną grafikę niż odbitkę fotograficzną. Wszystko to sprawia że niemal cofamy się do tamtych chwil.

Wystawa ta wpisuje się w szereg imprez upam­iętn­iają­cych­ odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918r. Pragnę, by była hołdem dla walczących i wyrazem wdzięczności dla tych, co upamiętniają te wydarzenia poprzez rekonstrukcje historyczne i dbanie o miejsca pamięci.

IMG_7588.jpg IMG_7588
jpg, 169 KiB, 965x778
Komentarze (0)

Nasza Biblioteka otrzymała w darze serię książek z Instytutu Pileckiego.

Studia nad Totalitaryzmem i Wiekiem XX (2 tomy);
Nieoficjalny. Autobiografia Rafała Lemkina;
Joanna Kurczab – Ofiary Dwóch Totalitaryzmów. Losy rodzin katyńskich pod okupacją sowiecką i niemiecką;
Grzegorz Bębnik – Proskrypcja w nowej odsłonie. Niemieckie listy gończe w przededniu i początkach II Wojny Światowej;
Międzynarodowa konferencja naukowa. Nowy świat Europy po Wielkiej Wojnie;
Światek wieku ludobójstwa. Rafał Lemkin i konwencja 1948 r.
Zapraszamy do lektury!

DSC_0583.jpg DSC_0583
jpg, 2.1 MiB, 6000x4000
Komentarze (0)

24 lutego w Bibliotece Biecz odbyły się czytelnicze zajęcia „LOWE z książką”. Omawialiśmy ostatnio przeczytane książki, które wzbudziły największe zainteresowanie, a ich lektura wywołała refleksje oraz ożywioną dyskusję. Czytelniczki są zainteresowane nie tylko tematyką przyswajanej literatury, lecz także kontekstami związanymi z biografiami pisarzy oraz odniesieniami literatury do rzeczywistości pozaliterackiej. Do życia, krótko mówią. Inspirująco rozmawialiśmy o piśmiennictwie biograficznym, prozie popularnej, ale także o tej ambitniejszej, której odbiór jest bardziej złożonym procesem czytania oraz analizy. Polecaliśmy sobie powieści z klasyki literatury, dzienniki pisarzy oraz prozę współczesną. Zapraszamy do biblioteki na kolejne zajęcia już w marcu!

lowe z książą.jpg lowe z książą
jpg, 748 KiB, 1195x1197
Komentarze (0)

Z radością informujemy, że zlokalizowana w podziemiach Biblioteki Biecz ekspozycja upamiętniająca historię oraz Zagładę bieckich Żydów od dziś jest dostępna dla zwiedzających w godzinach pracy biblioteki. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Przypominamy, że zwiedzanie odbywa się w reżimie sanitarnym. Odwiedzający powinni zachować zasady bezpieczeństwa: dezynfekcję rąk przed, zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie dystansu. W piwnicy może przebywać jednocześnie maksymalnie 5 osób. Zapraszamy!

ekspozycja.jpg ekspozycja
jpg, 289 KiB, 682x1024
Komentarze (0)

Serdecznie zapraszamy dziadków z wnukami do udziału w zajęciach z cyklu LOWE I GRY PLANSZOWE. W ofercie mamy nowe gry zakupione w ramach projektu LOWE. Gwarantujemy miłą i pasjonującą rozrywkę! Zapisy przyjmujemy telefonicznie pod numerem: 13 44 71 043 wew. 23. Zachęcamy do zapisów!

gry.jpg gry
jpg, 2.6 MiB, 3000x2000
Komentarze (0)

Biblioteka Biecz wzięła udział w konkursie „Biblioteka bezglutenowa”, w którym wygrała komplet książek i poradników na temat celiakii i diety bezglutenowej. W związku z powyższym, w wypożyczalni Biblioteki Biecz znalazła się „bezglutenowa półka”, zawiera ona pozycje rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

dieta_bezglutowa.jpg dieta_bezglutowa
jpg, 259 KiB, 1024x682
Komentarze (0)

W środę 27 stycznia w Bibliotece Biecz odbyły się bardzo interesujace zajęcia „LOWE z książką”. Podczas dwugodzinnych zajęć czytelniczki omawiały po dwie wybrane przez siebie książki. Dyskusjom nie było końca, ponieważ uczestniczki mają bardzo zróżnicowane lekturowe preferencje. Wymieniały się wrażeniami, sugestiami oraz pytaniami dotyczącymi prezentowanych książek. Podczas pasjonującej rozmowy odnoszono się do książek z różnych rejestrów: literatury pięknej współczesnej, klasyki, a także prozy środka oraz popularnej. Podczas zajęć widoczne było, że czytelnicy posiadają zróżnicowane strategie kontaktu z książką: jedni czytają tylko dla przyjemności, innym podczas lektury przyświeca pasja poznawcza, a jeszcze inni szukają ucieczki przed szarością dnia codziennego. Owocna dyskusja była najlepszym dowodem na to, że takie spotkania wokół książek są bardzo potrzebne.

Dla przypomnienia, spotkania czytelnicze „LOWE książką” odbywają się w ramach projektu edukacyjnego „Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Gminie Biecz”, realizowanego przez Gminę Biecz. Ma on na celu aktywizację osób dorosłych. Zajęcia odbywają się w Bibliotece Biecz w ostatnie środy każdego miesiąca.

2021-01-27_14-12-04.jpg 2021-01-27_14-12-04
jpg, 137 KiB, 1200x800
Komentarze (0)

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Auschwitz, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i centrum zagłady milionów ludzi, stał się w świadomości zbiorowej międzynarodowym, tragicznym symbolem ludobójstwa. 27 stycznia – dzień jego wyzwolenia – Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Skromna uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni hitlerowskich miała miejsce dzisiaj w Bieczu. O godz. 12:00 delegacja reprezentująca Urząd Miejski w Bieczu oraz Bibliotekę Biecz udała się na cmentarz żydowski. Zapaliła znicze i złożyła wiązanki kwiatów na pomniku, oddając cześć ofiarom Holokaustu. Cmentarz żydowski jest na mapie Biecza miejscem szczególnym. W czasie okupacji został zdewastowany i pozbawiony nagrobków, którymi wyłożono chodnik przy ulicy Grodzkiej. Po wojnie, ze zwróconych Żydom macew wybudowano pomnik pamięci. Betonowe sarkofagi znajdujące się na cmentarzu skrywają zwłoki żydowskich mieszkańców Biecza zamordowanych w egzekucjach oraz w czasie likwidacji getta. Dla upamiętnienia Międ­zyna­rodo­wego­ Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Biblioteka Biecz zorganizowała w Sali spotkań skromną ekspozycję poświęconą postrzeganiu Biecza w wypracowaniach żydowskich dzieci. Materiały do wystawy udostępnił Krzysztof Przybyłowicz. Zdjęcia z ekspozycji znajdują się w poniższej galerii. Hołd oddany ofiarom Zagłady z terenu Biecza jest symbolicznym gestem pamięci. Nie wolno nam zapominać o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej, by podobna tragedia nigdy więcej się nie powtórzyła.

www.biblioteka.biecz.pl

pomnik.jpg pomnik
jpg, 308 KiB, 1200x800
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
emilkajargas
szymonwszolek
Szczawnica MBP
magdaczech1
sabina.lenard
nataliabacia47
paulina10012
robes57
puszek
eewa7
szczerba.justyna
Szymon95
malpy07
basia14391
paulina_wachowicz
kieltyczka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo