Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej
[awatar]
Lipowa GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 33 8671674
Województwo: śląskie
Powiat: żywiecki
Adres: ul. Wiejska 44
34-324 Lipowa
E-mail: bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl

Biblioteka w Lipowej:

Poniedziałek : 8:oo - 16:oo

Wtorek : 8:oo - 16:oo

Środa : 8:oo - 16:oo

Czwartek : 8:00 - 16:oo

Piątek : 8:oo - 18:oo

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej działa jako samodzielna jednostka organizacyjna instytucji kultury utrzymywana z budżetu gminy. Wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotek publicznych. Jej główna siedziba mieści się w budynku Urzędu Gminy w Lipowej. Posiada dwie filie w Leśnej i Twardorzeczce. Filia w Leśnej mieści się w budynku Przedszkola obok kościoła, natomiast filia w Twardorzeczce w Gimnazjum tejże miejscowości. Głównym celem statutowym biblioteki jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb kulturowych, oświatowych i informacyjnych czytelników naszej gminy. Poprzez posiadany bogaty księgozbiór uczestniczy bezpośrednio w upowszechnianiu wiedzy i kultury.

Rozpoczęły się wakacje, rozpoczyna się i konkurs na Superczytelnika 2020 🕶🌞⛵️🏖🏝🏜📚📖
W tym roku przystępujemy do III edycji!:)😊
Zapraszamy dzieci i młodzież do zgłaszania udziału już od 1 lipca:)😊 Do konkursu mogą przystąpić zarówno mieszkańcy Gminy Lipowa, jak i dzieci przebywające u nas na wakacjach:)😊
REGULAMIN
1. Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej.
2. Czas trwania konkursu: 01.07 – 21.08.2020r.
3. Odbiorcy konkursu: konkurs adresowany jest do czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej oraz filii w Leśnej i Twardorzeczce - uczniów szkół podstawowych oraz przedszkolaków i dzieci młodszych.
4. Przebieg konkursu:
-zainteresowani przystąpieniem do konkursu odbierają w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej lub filiach kartę zgłoszenia
-podczas wizyty w bibliotece uczestnik konkursu jest zobowiązany do posiadania i okazania bibliotekarzowi karty zgłoszenia, na której będzie zbierał specjalne pieczątki (1 pieczątka = 1 wizyta w bibliotece zakończona wypożyczeniem minimum 1 książki z księgozbioru dziecięcego lub młodzieżowego) oraz gdzie wpisywana będzie ilość wypożyczonych książek (limit jednorazowego wypożyczenia to 7 książek)
- do dnia 21 sierpnia uczestnicy są zobowiązani do złożenia uzupełnionej karty zgłoszenia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej wraz z podpisaną przez opiekuna prawnego zgodą na przetwarzanie danych osobowych
5. Kryteria przyznania tytułu Dziecięcego Superczytelnika 2020 i wyłonienia zwycięzcy:
W konkursie wybieramy naja­ktyw­niej­szyc­h czytelników sezonu.
Tytuł Dziecięcego Superczytelnika 2020 przyznany zostanie w 4 kategoriach:
*przedszkolaki i dzieci młodsze
*uczniowie klas I-III szkoły podstawowej
*uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej
*uczniowie klas VII – VIII szkoły podstawowej
Pod uwagę będą brane następujące kryteria:
- systematyczność wypożyczeń
- ilość przeczytanych książek adekwatnych do wieku (do liczby książek nie są wliczane prolongaty)
- terminowość oddawania książek przez czytelnika
- dbałość o wypożyczone książki
6. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest posiadanie własnego konta i karty bibliotecznej (dzieci, które do tej pory korzystały z kart rodziców, muszą mieć założone własne konto).
7. Ogłoszenie wyników do 30.08.2020r. Rozdanie nagród w tym roku odbędzie się w bibliotece, podczas indywidualnych wizyt. Termin podany zostanie wraz z ogłoszeniem wyników na stronie internetowej oraz fb biblioteki .
8. Nagrody: osoby, które zdobędą tytuł Dziecięcego Superczytelnika 2020 otrzymają złote medale SUPERCZYTELNIK 2020; dla uczestników konkursu przewidziane są specjalne nagrody oraz dyplomy uczestnictwa w konkursie.

III edycja.jpg

III edycja.jpg III edycja
jpg, 415 KiB, 2245x1587
Komentarze (0)

Niespełna dwa miesiące temu informowaliśmy Państwa o otwarciu naszej nowej filii bibliotecznej w Twardorzeczce. Obecnie mieści się ona przy Centrum Aktywności Społecznej.
Już od początku lipca na wszystkich odwiedzających ją Czytelników będzie czekała niespodzianka:)😊 W okresie letnim skorzystać będzie tu można z bibliotecznych leżaków, ze specjalnymi cytatami z książek ⛱🕶🧢👒🌞
Zapraszamy serdecznie wszystkich zain­tere­sowa­nych­ do czytania na świeżym powietrzu, przede wszystkim natomiast rodziców, którzy tak chętnie i licznie ze swoimi dziećmi
odwiedzają tutejszy plac zabaw.
Leżaki dostępne będą przez cały okres letni, w godzinach pracy biblioteki.

"Nigdy nie rób na stojąco niczego, co możesz robić na siedząco."
Brandon Sanderson, "Legion"
leżaki zdj 1.jpg
leżaki zdj 2.jpg

leżaki zdj 1.jpg leżaki zdj 1
jpg, 187 KiB, 960x720
leżaki zdj 2.jpg leżaki zdj 2
jpg, 185 KiB, 960x720
Komentarze (0)

Wczoraj, podczas uroczystej Sesji Rady Gminy, wręczony został akt nadania Honorowego Obywatela Gminy Lipowa. W tym roku tytuł ten otrzymał Pan Karol Ryszka.
Serdecznie gratulujemy!

—-> Pan Karol Ryszka, urodzony 29 października 1930 roku w Lipowej. Bezsprzeczny autorytet od lat kultywujący najwyższe wartości dla lokalnej społeczności. Jego dzieciństwo i młodość przypadły na tragiczny okres dla Polski i naszej społeczności. Wydarzenia wojenne i około wojenne odcisnęły piętno na całym ówczesnym pokoleniu. Karol Ryszka jest jednym z ostatnich świadków naszych lokalnych, wojennych wydarzeń, które przez kolejne lata kształtowały patriotyzm młodych pokoleń - mieszkańców naszej gminy. Zachował i z odwagą przypomina o trudnych, bolesnych wydarzeniach, które podczas II Wojny Światowej dotknęły mieszkańców Lipowej. To dzięki jego relacji oraz spisanym wspomnieniom śp. Józefa Gruszki udało się ustalić faktyczne dane pomordowanych w czasie okupacji bohaterów Gminy Lipowa.

Od 1953 roku, tuż po powrocie z wojska, rozpoczął swoją pracę jako listonosz. Wspominał kiedyś:
„Co ja miałem z tymi ulicami! Nawet w nocy wstawałem i tłumaczyłem jak dojechać, bo ludzie przyjeżdżali i pytali, szukali adresów. Nawet dziś, kiedy mają GPS-y, to czasem błądzą i nie mogą znaleźć adresata. Ba, nawet policja czasem mnie zrywała, żeby im pokazać adres, gdzie mają jechać na interwencję”.
W ciężkim powojennym okresie zyskał sympatię mieszkańców, opierając swoją pracę nie tylko na dostarczaniu listów, czy prenumerowanych gazet, ale również na wspieraniu mieszkańców w trudach dnia codziennego. Dał się poznać jako aktywny społecznik, otwarty na każdego oraz bardzo emocjonalnie zaangażowany w życie lokalnej społeczności. Po 30 latach pracy jako listonosz, dalej służył mieszkańcom. Po zakończeniu pracy nie osiadł na laurach. Rekordowo, bo aż 24 lata pełnił funkcję sołtysa Lipowej, czyli największego sołectwa w gminie! Tym samym potwierdził wypracowane przez lata zaufanie mieszkańców. Rozpoczynał oraz wspierał wszelkie inicjatywy mające na celu rozwój Gminy Lipowa oraz poprawę życia naszych mieszkańców, m.in. budowę szkoły w Lipowej. W jednym z wywiadów mówił:
„Pod koniec ostatniej kadencji sołtysa czułem już ciężar starości. Trzeba było kiedyś ustąpić.”
Ustąpił, ale nadal służy dobrą radą swojemu następcy oraz innym mieszkańcom. W tym roku obchodzi swoje 90. urodziny.

"W czasach, kiedy brakuje autorytetów, zwłaszcza tych lokalnych, chciałbym, aby postawa Karola Ryszki oparta na życzliwości, prawdzie i wieloletniej, bezinteresownej pomocy innym była w naszej gminie doceniona" - zaznaczył Wójt Gminy Lipowa, Jan Góra.
Karol Ryszka.jpg

Karol Ryszka.jpg Karol Ryszka
jpg, 46 KiB, 960x718
Komentarze (0)

Informujemy, że organizatorzy postanowili przedłużyć termin składania prac. Jeżeli ktoś jeszcze chętny jest do wzięcia udziału w konkursie "Świat w koronie wczoraj-dziś -jutro", może składać prace w naszej bibliotece w Lipowej oraz filiach w Leśnej i Twardorzeczce do 10 lipca.
Do wygrania cenne nagrody. Każdy z uczestników otrzyma natomiast latawiec:)😊
Zapraszamy:)😊
regulamin świat w koronie.png

regulamin świat w koronie.png regulamin świat w koronie
png, 344 KiB, 515x731
Komentarze (0)

Mamy już wyniki Wielkiej Ligi Czytelników:)😊 Jest nam niezmiernie miło poinformować, że młodzież z Gminy Lipowa osiągnęła bardzo wysokie wyniki:)😊
Reprezentanci biblioteki w grupie młodszej zdobyli:
-Tytuł Mistrza Powiatu - Piotr Śliwa
-Tytuł II Wicemistrza Powiatu - Anna Tlałka
W grupie starszej:
- Tytuł Mistrza Powiatu - Stanisław Śliwa
- Tytuł I Wicemistrza Powiatu Piotr Rus oraz Wiktoria Mrowiec
Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Jesteśmy dumni z Waszych wyników oraz pasji do czytania, a raczej "pochłaniania" książek:)😊
Zapraszamy po odbiór nagród do naszej biblioteki już od jutra:)😊
Za wsparcie akcji dziękujemy Wydawnictwu Znak oraz Drogeri Jasmin Lipowa. Dzieci na pewno będą zachwycone:)😊

plakat-wlc-baner.jpg

plakat-wlc-baner.jpg plakat-wlc-baner
jpg, 113 KiB, 820x312
Komentarze (0)

Informujemy, że w dniu 12 czerwca (piątek) biblioteka w Lipowej otwarta będzie do godziny 16:00.
Filie biblioteki w Leśnej i Twardorzeczce będą w tym dniu zamknięte.

Komentarze (0)

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie powiatowym dla dzieci i młodzieży ŚWIAT W KORONIE WCZORAJ - DZIŚ - JUTRO. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Żywieckiego w wieku 5 – 18 lat. Do wygrania ciekawe nagrody: smartfony, hulajnogi elektryczne, smartwatche, i wiele innych cennych nagród :)😊
Poniżej przedstawiamy regulamin konkursu. Osoby niepełnoletnie prosimy o składanie prac w obecności opiekuna.
Warunkiem udziału w konkursie jest podpisanie oświadczenia o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

– REGULAMIN –

Organizatorzy:
Starostwo Powiatowe w Żywcu
ul. Krasińskiego 13, 34-300 Żywiec, tel.: 33 860 22 44

Beskid Media Sp. z o.o.
32-650 Kęty, ul. Kościuszki 115, tel.: 33 333 88 88

Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach
ul. Krakowska 40, 34 -322 Gilowice, tel.: 33 865 30 15

Partnerzy:
Gminne Ośrodki Kultury Powiatu Żywieckiego
Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

Cele konkursu:
- Integracja mieszkańców oraz instytucji kultury Powiatu Żywieckiego w dobie pandemii.
- Pobudzenie aktywności plastycznej, fotograficznej i filmowej dzieci i młodzieży.
- Zwrócenie uwagi na światową sytuację związaną z epidemią koronawirusa.
- Propozycja twórczego spędzania czasu wolnego.
- Podniesienie świadomości w zakresie higieny i bezpieczeństwa.

Założenia konkursu:
Tematem przewodnim jest interpretacja plastyczna, multimedialna (filmowa, fotograficzna), przeżyć dzieci i młodzieży w dobie epidemii koronawirusa (Jak spędzam czas? Jakie zmiany dostrzegam na świecie? itp.)
Zachęcamy do stworzenia prac w dowolnie wybranej jednej, spośród dwóch kategorii:
- PLASTYCZNA: dowolna technika wykonania (rysunek, praca przestrzenna, rzeźba, malarstwo itp.), format A4 - A3
- MULTIMEDIALNA: film (do 3 minut) lub prezentacja multimedialna wykonana w ogólnodostępnym programie audiowizualnym; wydrukowane bądź wywołane zdjęcie (1 szt. lub kolaż zdjęć wykonany
z max. 5 fotografii), format dowolny.
UWAGA! Udział tylko w jednej, wybranej kategorii.

Dla kogo konkurs? :
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Żywieckiego w wieku 5 – 18 lat (przedszkole, szkoła podstawowa, szkoły ponadpodstawowe).

Termin nadsyłania prac:
Na prace czekamy do 23 czerwca 2020 r.

Warunki udziału:
Warunkiem udziału w konkursie jest przekazanie bezpośrednio lub przesłanie pracy plastycznej, multimedialnej, fotograficznej, czy filmowej na adres e-mailowy do lokalnego Gminnego Ośrodka Kultury w Państwa Gminie (Gmina Lipowa: prace składamy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej oraz filiach w Leśnej i Twardorzeczce) wraz z podpisanym oświadczeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz zapoznanie się z klauzulą informacyjną.

Do pracy należy dołączyć oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych, które stanowi załącznik niniejszego regulaminu. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją przez Uczestnika regulaminu.

Opis pracy:
Każda z prac musi zostać podpisana. Należy tego dokonać umieszczając na odwrocie, okładce opis: KONKURS:
„Świat w koronie. WCZORAJ – DZIŚ – JUTRO”.
Imię autora pracy, rok urodzenia, miejscowość oraz telefon i adres mail
np: Zuzanna, 2007, Łodygowice, tel. 699 525 505, mail: zuzanna1@onet.pl

Nagrody:
Oceny prac dokona komisja artystyczna powołana przez Organizatorów, z podziałem na grupy wiekowe w każdej z kategorii konkursowej: plastyczna, multimedialna. Przewiduje się przyznanie atrakcyjnych nagród rzeczowych, które zostaną wręczone osobiście lub przesłane pocztą. Laureaci konkursu zostaną powiadomieni mailowo o zdobytych nagrodach. Sponsorem nagród głównych jest firma Beskid Media Sp. z o.o. oraz Starostwo Powiatowe w Żywcu. Latawce zostały ufundowane przez Gminy Powiatu Żywieckiego, Ośrodki Kultury Powiatu Żywieckiego oraz Miejskie Centrum Kultury w Żywcu.

DODATKOWO:
Każdy uczestnik konkursu za swoją pracę dostarczoną do organizatora otrzyma LATAWIEC. Zachęcamy do tego, aby każdy wypuścił latawca i nagrał filmik lub zrobił zdjęcie, a następnie przesłał go na adres swojego Ośrodka Kultury. Wasze podsumowanie zostanie zamieszczone w mediach społ­eczn­ości­owyc­h oraz na stronach internetowych organizatorów.

Wybrane prace konkursowe zostaną zaprezentowane na stronach internetowych Organizatorów i Partnerów.
Zapraszamy do udziału w konkursie:)😊
plakat-fb.jpg

plakat-fb.jpg plakat-fb
jpg, 3.8 MiB, 1080x1350
Komentarze (0)

5 czerwca obchodzony jest Dzień Ochrony Środowiska. Z tej okazji w minionym tygodniu ogłosiliśmy konkurs ekologiczny, pod hasłem "Ekologiczny styl życia".
Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu oraz wyróżnione prace:)😊
Konkurs wygrywa Lenka - serdecznie gratulujemy:)!
Postanowiliśmy także przyznać nagrodę specjalną. Za swój plakat przestrzenny nagrodę tę otrzymuje Julka:)😊
Bardzo serdecznie gratulujemy zwycięzcom. W ciekawy i kreatywny sposób pokazałyście, jak na co dzień każdy z nas może dbać o naszą wspólną planetę:)😊
Dziewczynki wraz z opiekunami zapraszamy do biblioteki po odbiór nagród od poniedziałku, 8 czerwca.
GRATULUJEMY!
I miejsce.jpg
NAGRODA SPECJALNA.jpg

I miejsce.jpg I miejsce
jpg, 51 KiB, 475x356
NAGRODA SPECJALNA.jpg NAGRODA SPECJALNA
jpg, 69 KiB, 480x360
Komentarze (0)

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie „Ekologiczny styl życia”.
Osoby zainteresowane prosimy o wykonanie plakatu w dowolnej technice, np. rysunek, kolaż, wyklejanka itp., promujący ekologiczny styl życia.
Prace prosimy składać w bibliotece w Lipowej oraz w naszych filiach w Leśnej i Twardorzeczce do dnia 04.06.2020 r. Na odwrocie pracy prosimy podpisać ją imieniem i nazwiskiem oraz wpisać klasę.
1. Konkurs jest podzielony na dwie grupy wiekowe:
Klasa od I – III
Klasa od IV – VIII
2. Wyniki ogłosimy 5 czerwca w Dzień Ochrony Środowiska, na profilu biblioteki (uczestnictwo w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację imion i nazwisk dzieci, które wygrają, na profilu biblioteki na Facebooku).
3. Ocenie będą podlegać: estetyka wykonania, zgodność pracy z tematem, kreatywność oraz samodzielność wykonania.
Serdecznie zapraszamy:)😊
konkurs ekologiczny.jpg

konkurs ekologiczny.jpg konkurs ekologiczny
jpg, 176 KiB, 1587x2245
Komentarze (0)

Po przerwie spowodowanej pandemią, od 7 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej wraz z filiami w Leśnej i w Twardorzeczce wznowiły działalność. Filie w zupełnie nowej odsłonie…
Podczas 2 miesięcy, kiedy biblioteki zamknięte były dla Czytelników filie biblioteczne zostały wyremontowane.
Filia biblioteki w Twardorzeczce przeniesiona została ze swojej starej siedziby, która mieściła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Twardorzeczce, do Centrum Aktywności Społecznej, na ulicę Kryształową 29. Dwa pomieszczenia zostały zaadaptowane przez gminę na potrzeby biblioteki. Zakupione zostało także nowe wyposażenie- regały biblioteczne, meble dziecięce oraz biurka. Dzięki nowej lokalizacji wszyscy zainteresowani będą mogli połączyć aktywny wypoczynek, z odwiedzinami w bibliotece.
Drugą inwestycją był remont filii biblioteki w Leśnej. Przeniosła się ona z drugiego piętra, do pomieszczeń po przedszkolu. Sale zostały odmalowane, jedno z pomieszczeń zaadaptowane zostało na potrzeby warsztatowe dla dzieci i młodzieży. Do filii zakupiono meble – regały biblioteczne, kącik dziecięcy, a także stół i krzesła warsztatowe.
Serdecznie zachęcamy do odwiedzania odświeżonych filii, zapisywania się do bibliotek oraz korzystania z ich bogatego księgozbioru.
Zapraszamy do relacji:)😊
www.youtube.com

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
46
jbbarczyk
basiablachut1616
emillka1
elusia1982
gosiarus2

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo