Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej
[awatar]
Lipowa GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 33 8671674
Województwo: śląskie
Powiat: żywiecki
Adres: ul. Wiejska 44
34-324 Lipowa
E-mail: bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl

Biblioteka w Lipowej:

Poniedziałek : 8:oo - 16:oo

Wtorek : 8:oo - 16:oo

Środa : 8:oo - 16:oo

Czwartek : 8:00 - 16:oo

Piątek : 8:oo - 18:oo

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej działa jako samodzielna jednostka organizacyjna instytucji kultury utrzymywana z budżetu gminy. Wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotek publicznych. Jej główna siedziba mieści się w budynku Urzędu Gminy w Lipowej. Posiada dwie filie w Leśnej i Twardorzeczce. Filia w Leśnej mieści się w budynku Przedszkola obok kościoła, natomiast filia w Twardorzeczce w Gimnazjum tejże miejscowości. Głównym celem statutowym biblioteki jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb kulturowych, oświatowych i informacyjnych czytelników naszej gminy. Poprzez posiadany bogaty księgozbiór uczestniczy bezpośrednio w upowszechnianiu wiedzy i kultury.

Drodzy Czytelnicy,
już za kilka dni Niedziela Palmowa. Niestety w tym roku nie poświęcimy swoich tradycyjnych palm, mimo tego serdecznie zachęcamy, aby pojawiły się one w każdym domu i przyozdobiły nasze pokoje, a przede wszystkim przypominały o nadchodzących Świętach:)😊 W związku z tym ogłaszamy konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną:)😊 Konkurs ma charakter rodzinny - praca może być wykonana przez dzieci, młodzież, a także dorosłych. Spędźcie wesoło czas:)😊 Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w konkursie prosimy o zrobienie zdjęcia wykonanej własnoręcznie palmy i przesłanie na Messengera naszej biblioteki z podpisem autorów pracy do 5 kwietnia. Jedna osoba może wysłać tylko 1 zdjęcie. Zależy nam, aby palmy wykonane były z zachowaniem elementów typowych dla Żywiecczyzny. W poniedziałek wszystkie przesłane zdjęcia zostaną umieszczone w poście na profilu biblioteki. Głosowanie potrwa do środy, 8 kwietnia. W czwartek, 9 kwietnia ogłosimy wyniki:)😊
Przewidziane są 2 nagrody:
- zwycięzca w głosowaniu czytelników
- nagroda przyznana przez jury (pracownicy biblioteki)
Udział w konkursie jest jednoznaczny ze zgodą na udostępnienie imienia i nazwiska autorów zwycięskich prac na fb biblioteki.

Poniżej garść tradycji:
„W dawnej obrzędowości mieszkańców Żywiecczyzny, szczególne miejsce zajmuje okres Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa zwana tu Niedzielą Kwietnią. Dużą rolę odgrywał tu zwyczaj święcenia palm i choć wypływa on z tradycji kościelnej, jest bardzo zróżnicowany na tym terenie.
We wszystkich wsiach Żywiecczyzny palmy do święcenia nosili chłopcy, dziewczęta i kobiety. Natomiast mężczyźni zatykali tylko symboliczną gałązkę bazi do kapelusza. Palmy wykonywane były z gałęzi wierzby z baziami, które zwano tu „kocankami” lub „kociankami”, do których przypinano gałązki jałowca, jemioły i „oliwnego drzewka” – tui, cisu, wilczego łyka.
Na Żywiecczyźnie wykonywano dwa warianty palm: jedne przypominające rosnące młode drzewko a drugie budowane na trzpieniu, na które potrzeba było dużo zielonych roślin, kwiatów z bibuły i czasu, aby je wykonać. W palmach drzewkowatych końce gałązek zdobiono kwiatkami oraz pękami wstążek z bibuły. Natomiast trzpieniowate palmy nie posiadały wstążek. […]
W niektórych wsiach przystrajano palmy dodatkowo jabłkami, a w Moszczanicy zatykano do nich kawałek słoniny, która służyła do smarowania rąk przy sadzeniu kapusty, przeciw robactwu.
W Korbielowie do sporządzanych palm z gałązek „kocanek” dodawano cisu, wilczego łyka, kopytnika, jemioły, jałowca i „kokocu”.[...] „ w: "Zwyczaje i obrzędy ludowe na Żywiecczyźnie" Jan Gąsiorek, Marcin Pokusa
KONKURS.jpg

KONKURS.jpg KONKURS
jpg, 200 KiB, 1587x2245
Komentarze (0)

W związku z Państwa licznymi pytaniami informujemy, że wszystkie wypożyczone książki zostały automatycznie prolongowane na Państwa kartach. Jeżeli wcześniej otrzymali Państwo maila przy­pomi­nają­cego­ o zwrocie, prosimy o jego zignorowanie. Oczywiście nie będzie także naliczanych żadnych kar za przetrzymanie egzemplarzy.
Jednocześnie przypominamy, że wszystkie biblioteki w kraju zamknięte są do odwołania.
baner.jpg

baner.jpg baner
jpg, 31 KiB, 737x369
Komentarze (0)

Mamy świetną informację nie tylko dla najmłodszych! Studio Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej przyłączyło się do kampanii #zostańwdomu i udostępniło większość swoich kultowych bajek na kanale YouTube. Poniżej link.
Miłego oglądania!👀👓💻🖥📺
www.youtube.com

Komentarze (0)

W co się bawić w czasie kwarantanny? Jak się bawić? Na te i inne pytania odpowie zabawnik.org ⚽️🧩🎳🥁🎮🎲♟🧸♣️
"Zabawnik" powstał w ramach projektu „Słuchamy Polski” Fundacji Nowoczesna Polska. Autorką koncepcji "Zabawnika" jest pani Hanna Dąbrowiecka.
Zachęcamy do przetestowania tych ciekawych propozycji z dziećmi:)😊

Komentarze (0)

Drodzy Czytelnicy,
prezentujemy kolejne możliwości spędzania czasu w domu. Tym razem polecamy stronę www.grarantanna.pl.
Codziennie znajdziecie tutaj różne propozycje aktywności, dzięki którym czas w domu minie szybko i aktywnie.

Co przygotowali dla Was twórcy strony? Sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. A jeśli konkursy, to także nagrody!

Jedno jest pewne – warto do nas zaglądać. Codziennie.

Komentarze (0)

Pisaliśmy już o Legimi oraz empik, dziś kolejna propozycja miejsca, gdzie obecnie znajdziemy wiele ciekawych książek on- line. Polecamy stronę Wolne Lektury, gdzie znajdziecie Państwo mnóstwo e-booków oraz audiobooków. Wystarczy wejść na stronę wolnelektury.pl lub poprzez nasz katalog on-line lipowa-gbp.sowa.pl (w wyszukiwarce wystarczy wpisać frazę Wolne Lektury i kliknąć przycisk enter).
Zachęcamy do skorzystania - wszystkie tytuły są darmowe.

Komentarze (0)

Drodzy Czytelnicy,
Informujemy, że zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ograniczenie działalności instytucji kultury zostało przedłużone do odwołania.
Jednocześnie zachęcamy do śledzenia naszego fb, gdzie na bieżąca przedstawiamy Państwu alternatywne formy uczestnictwa w kulturze, a przede wszystkim wiele możliwości skorzystania z książek on-line.
www.facebook.com

Komentarze (0)

plakat 3-1.jpg

plakat 3-1.jpg plakat 3-1
jpg, 327 KiB, 1654x2339
Komentarze (0)

przeziębienie grypa.jpg

przeziębienie grypa.jpg przeziębienie grypa
jpg, 62 KiB, 679x960
Komentarze (0)

koronawirus postepowanie-1.jpg

koronawirus postepowanie-1.jpg koronawirus postepowanie-1
jpg, 314 KiB, 2389x1704
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
45
jbbarczyk
basiablachut1616
emillka1
elusia1982

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo