Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej
[awatar]
Lipowa GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 33 8671674
Województwo: śląskie
Powiat: żywiecki
Adres: ul. Wiejska 44
34-324 Lipowa
E-mail: bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl

Biblioteka w Lipowej:

Poniedziałek : 8:oo - 16:oo

Wtorek : 8:oo - 16:oo

Środa : 8:oo - 16:oo

Czwartek : 8:00 - 16:oo

Piątek : 8:oo - 18:oo

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej działa jako samodzielna jednostka organizacyjna instytucji kultury utrzymywana z budżetu gminy. Wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotek publicznych. Jej główna siedziba mieści się w budynku Urzędu Gminy w Lipowej. Posiada dwie filie w Leśnej i Twardorzeczce. Filia w Leśnej mieści się w budynku Przedszkola obok kościoła, natomiast filia w Twardorzeczce w Gimnazjum tejże miejscowości. Głównym celem statutowym biblioteki jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb kulturowych, oświatowych i informacyjnych czytelników naszej gminy. Poprzez posiadany bogaty księgozbiór uczestniczy bezpośrednio w upowszechnianiu wiedzy i kultury.

Szanowni Państwo,
jutro, tj. 19 października, biblioteka czynna będzie do godziny 16:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej serdecznie zaprasza na spotkanie z Kubą Kucharskim, autorem książki "W uścisku Katriny". Podczas spotkania poznamy historię polskiego studenta, który przeżył huragan Katrina.

Kuba Kucharski - z wykształcenia dziennikarz. Po studiach zajmował się pisaniem artykułów z branży lotniczej oraz motoryzacyjnej. Współpracował także z czasopismami oraz portalami tematycznymi w Wielkiej Brytanii. Ważny przełom w życiu autora nastąpił podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, gdy przebywając tam na programie Work&Travel dla studentów doświadczył przejścia nad Nowym Orleanem jednego z największych huraganów w historii Stanów Zjednoczonych – „Katriny”. W późniejszym okresie dramatyczne wspomnienia o tej tragedii były powodem szeregu wystąpień autora w radiu i telewizji.
Zainteresowanie, z jakim spotkały się te wystąpienia, skłoniło go do napisania książki „W uścisku Katriny”. Jest ona nie tylko dokumentacją owych dramatycznych dni, ale także analizą przyczyn i następstw tego katastrofalnego w skutkach zjawiska, określanego często największą katastrofą naturalną w dziejach
Stanów Zjednoczonych.

„W uścisku Katriny” to książka bazująca na przeżyciach grupy polskich studentów, która w 2005 roku znalazła się w obliczu śmiertelnego zagrożenia, jakim było przejście huraganu Katrina nad Nowym Orleanem. Huragan ów stanowił jedną z największych w historii Stanów Zjednoczonych klęskę żywiołową, po której miasto przez wiele lat wracało do normalnego życia.
W uścisku Katriny” w lipcu 2018 roku zwyciężyła w plebiscycie „Najlepsza książka na lato 2018”, organizowanym przez portal granice.pl. 6 października w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi podczas kolejnej edycji Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów MEDIATRAVEL, nad którym patronat sprawuje prof. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - książka otrzymała III nagrodę w kategorii "Książka podróżnicza roku".
plakat - Kucharski.jpg

plakat - Kucharski.jpg plakat - Kucharski
jpg, 99 KiB, 598x844
Komentarze (0)

W miniony czwartek, 11 października "oddaliśmy" naszą bibliotekę w ręce najmłodszych czytelników:)😊 To właśnie dla nich, ale także dla ich opiekunów, którzy doskonale wiedzą, jak ważne jest czytanie dzieciom od najmłodszych lat, zorganizowane zostało spotkanie z doskonałą, wielokrotnie nagradzaną pisarką Barbarą Gawryluk. Na spotkaniu mogliśmy usłyszeć ciekawe fragmenty jej książek, czytane przez samą autorkę, a także dowiedzieć się, jak wygląda praca pisarza. Dzięki opowieściom Pani Barbary poznaliśmy wielu psich bohaterów, jak np. psa Dżoka, Czarta, czy Morusa, a także przenieśliśmy się na... Wyspę świnek na Bahamach:)😊
Bardzo dziękujemy Pani Barbarze Gawryluk za odwiedzenie naszej biblioteki oraz wszystkim uczestnikom spotkania za zaangażowanie i aktywne włączenie się w rozmowę z naszym gościem.
5.jpg
6.jpg
3.jpg
8.jpg
2.jpg

5.jpg 5
jpg, 1.4 MiB, 2552x2165
6.jpg 6
jpg, 2.3 MiB, 2746x2340
8.jpg 8
jpg, 2.0 MiB, 2735x2340
3.jpg 3
jpg, 2.0 MiB, 3120x2340
2.jpg 2
jpg, 2.2 MiB, 2807x2104
Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej serdecznie zaprasza na wiel­opok­olen­iowe­ spotkanie autorskie:)😊 Tym razem gościć będziemy znakomitą pisarkę dla dzieci i młodzieży, Panią Barbarę Gawryluk. Spotkanie odbędzie się 11 października o godzinie 17:00. Pani Barbara jest absolwentką filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci "Alfabet". Książka "Dżok. Legenda o psiej wierności" została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC. Książki "W zielonej dolinie" i "Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza" nominowane były do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zaś powieść "Zuzanka z pistacjowego domu" otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.
gawruluk plakat.jpg

gawruluk plakat.jpg gawruluk plakat
jpg, 100 KiB, 598x844
Komentarze (0)

Wczoraj popołudniu w naszej bibliotece gościliśmy niezwykłą postać- Pana Kazimierza Tischnera, brata księdza profesora Józefa Tischnera. Na spotkaniu nie zabrakło zarówno góralskiego humoru, jak i wielu wzruszeń. Pan Kazimierz przybliżył obecnym wiele ciekawych wątków związanych z relacją ze swoim starszym bratem, jak i opowiedział o "małych ojczyznach" Księdza Profesora. Po spotkaniu każdy zainteresowany miał okazję porozmawiać z naszym gościem oraz uzyskać jego podpis w książkach lub przywiezionych przez Pana Kazimierza płytach.
Tischner 1.jpg
Tischner 2.jpg
Tischner 3.jpg
Tischner 4.jpg
Tischner 5.jpg

Tischner 1.jpg Tischner 1
jpg, 70 KiB, 960x830
Tischner 2.jpg Tischner 2
jpg, 106 KiB, 960x682
Tischner 3.jpg Tischner 3
jpg, 119 KiB, 960x720
Tischner 4.jpg Tischner 4
jpg, 115 KiB, 960x720
Tischner 5.jpg Tischner 5
jpg, 73 KiB, 960x628
Komentarze (0)

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej zaprasza w środę, 10 października, o godz. 16:30 na spotkanie pt. „Małe Ojczyzny ks. Józefa Tischnera”. Gościem będzie Pan Kazimierz Tischner, brat ks. Profesora – prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, które rok temu zostało laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej.
Nagroda przyznawana jest od 2008 r. przez Parlament Europejski. Jest to wyraz uznania dla osób i organizacji prowadzących działalność na rzecz promowania wartości europejskich. Poza wspomnieniami związanymi z samym ks. Profesorem Tischnerem, jego dokonaniami, czy uczniami takimi jak Jarosław Gowin, na spotkaniu mowa będzie zapewne również o płycie „Tischner. Mocna nuta”. Ten krążek niedawno miał swoją premierę, a jego pomysłodawcą jest właśnie Pan Kazimierz Tischner. Na tę płytę muzykę skomponowali Mirosław Kowalik z zespołu Raz Dwa Trzy i Jan Trebunia-Tutka. Znajduje się na niej jedenaście tekstów, inspirowanych fragmentami pism ks. Tischnera, napisanych przez Izabelę Domańską-Kowalik. W nagraniu wzięła udział plejada gwiazd, m.in. Kayah, Trebunie-Tutki, Wojciech Waglewski, Zygmunt „Muniek” Staszczyk, Jorgos Skolias i Mateusz Pospieszalski.

Józef Tischner urodził się 12 III 1931 roku w Starym Sączu. Jego rodzice byli nauczycielami. Młode lata spędził w Łopusznej, gdzie ojciec był kierownikiem szkoły. W czasie wojny rodzina Tischnerów opuściła Łopuszną. Do 1942 roku mieszkali w Rogoźniku. W 1945 roku został przyjęty do gimnazjum w Nowym Targu, gdzie zdał tzw. dużą maturę. W maju 1950 roku został studentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
26 czerwca 1955 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Jopa. W latach 1955-1957 studiował na Wydziale Filozofii Chrz­eści­jańs­kiej­ Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po powrocie do Krakowa kontynuował studia na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Równocześnie pracował jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Chrzanowie w 1957-1959 i parafii św. Kazimierza w Krakowie (1959-1963). W 1963 obronił doktorat u profesora Romana Ingardena na UJ.
Od 1963 roku wykładał filozofie w Wyższym Seminarium Duchownym, później na Papieskim Wydziale Teologicznym, a od 1981 w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1974 roku habilitował się w ATK. Był cenionym rekolekcjonistą i wykładowcą. Od 1980 roku wykładał filozofię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie oraz filozofię na Wydziale Filologicznym na UJ. W roku 1981 pełnił funkcję dziekana na Wydziale Filozoficznym PAT, a od 1985 był profesorem nadzwyczajnym tej uczelni. Jednocześnie współzałożyciel i prezydent Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu (1981). Kawaler Orderu Orła Białego 20 września w roku 1999. Doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, a także laureat wielu nagród m.in. Pen Clubu w roku 1993.
Jest autorem wielu książek, w tym dziel filozoficznych: „Filozofia dramatu”, „Spór o istnienie człowieka”, oraz zbioru szkiców i esejów poświeconych problematyce społecznej, religijnej i filozoficznej: „Świat ludzkiej nadziei”, „Etyka solidarności”, „Tischner czyta katechizm”. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje utwór nawiązujący do tradycji góralskiej gawędy napisany gwarą podhalańską w roku 1997 pt. „Historia filozofii po góralsku”. Szeroka popularność przyniosły Tischnerowi programy telewizyjne i audycje radiowe.
W ostatnich latach życia zachorował na raka krtani. Zmarł 28 czerwca 2000 roku w Krakowie, został pochowany 2 sierpnia w Łopusznej.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
tischner plakat.jpg

tischner plakat.jpg tischner plakat
jpg, 82 KiB, 679x960
Komentarze (0)

Szanowni Państwo,
informujemy, że w najbliższy piątek, tj. 5 października, filie naszej biblioteki w Leśnej i Twardorzeczce będą nieczynne. W tym czasie zapraszamy Państwa do naszej głównej siedziby w Lipowej, która czynna będzie od godziny 10 do 18.
Za utrudnienia przepraszamy.

Komentarze (0)

Szanowni Państwo,
od dzisiaj do końca października oglądać można w naszej bibliotece prace Pana Dariusza Kolasy, rzeźbiarza z Lipowej.
Pan Dariusz urodził się z talentem, który odkrył całkiem przypadkiem. Płaskorzeźbą "zaraził" go kolega z pracy, Pan Józef Wróbel- znany twórca ludowy z Pewli Małej.
Pan Dariusz rzeźbi głównie motywy związane ze świętymi oraz krajobrazy beskidzkie i górskie chaty.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do oglądania wystawy w godzinach pracy biblioteki.
Kolasa-zdjęcie.jpg

Kolasa-zdjęcie.jpg Kolasa-zdjęcie
jpg, 110 KiB, 960x704
Komentarze (0)

Szanowni Państwo,
jutro (tj. wtorek, 25 września) biblioteka w Lipowej będzie nieczynna. W tym dniu zapraszamy do skorzystania z filii naszej biblioteki w Leśnej, która czynna będzie w godzinach 8:30 do 12:30.
Za utrudnienia przepraszamy.

Komentarze (0)

Już są! Wyprawki dla naszych trzylatków dotarły do naszej biblioteki:)😊
Przypominamy, że nasza biblioteka zakwalifikowała się w tym roku do projektu Mała książka - wielki człowiek. Dzięki temu wszyscy opiekunowie wraz z trzylatkami (rocznik 2015), którzy odwiedzą naszą bibliotekę otrzymają specjalną wyprawkę, w skład której wchodzą:
- książeczka dla dzieci "Pierwsze wiersze dla..."
- poradnik dla rodziców "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka"
- Karta Małego Czytelnika
Wyprawki będą wydawane dzieciom, które zapiszą się lub są już zapisane do biblioteki i które wypożyczą co najmniej jedną książkę. Kartę biblioteczną może założyć tylko dorosły opiekun prawny i jego obecność jest konieczna do jej otrzymania.
Każde wypożyczenie kończyć się będzie otrzymaniem specjalnej naklejki. Po zebraniu 10 takich naklejek, dziecko zostanie uhonorowane imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania oraz zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Zapraszamy po odbiór bezpłatnych wyprawek!
zdj 3.jpg

zdj 3.jpg zdj 3
jpg, 1.5 MiB, 2448x3264
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
26
jbbarczyk
basiablachut1616

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo