Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej
[awatar]
Lipowa GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 33 8671674
Województwo: śląskie
Powiat: żywiecki
Adres: ul. Wiejska 44
34-324 Lipowa
E-mail: bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl

Biblioteka w Lipowej:

Poniedziałek : 8:oo - 16:oo

Wtorek : 8:oo - 16:oo

Środa : 8:oo - 16:oo

Czwartek : 8:00 - 16:oo

Piątek : 8:oo - 18:oo

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej działa jako samodzielna jednostka organizacyjna instytucji kultury utrzymywana z budżetu gminy. Wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotek publicznych. Jej główna siedziba mieści się w budynku Urzędu Gminy w Lipowej. Posiada dwie filie w Leśnej i Twardorzeczce. Filia w Leśnej mieści się w budynku Przedszkola obok kościoła, natomiast filia w Twardorzeczce w Gimnazjum tejże miejscowości. Głównym celem statutowym biblioteki jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb kulturowych, oświatowych i informacyjnych czytelników naszej gminy. Poprzez posiadany bogaty księgozbiór uczestniczy bezpośrednio w upowszechnianiu wiedzy i kultury.

W dniu dzisiejszym w naszej bibliotece odbyły się świąteczne warsztaty, które przeprowadziła Pani Władysława Klinowska, ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h Ziemi Żywieckiej. Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lipowej nauczyli się, jak samemu wykonać piękne, świąteczne ozdoby na choinkę. Uczniowie ręcznie wykonali aniołki oraz oryginalne śnieżynki. Po wykonaniu pracy nasi najmłodsi czytelnicy przyozdobili choinkę znajdującą się w bibliotece oraz żegnając się zaśpiewali piękną kolędę. Bardzo dziękujemy Pani Władysławie za przeprowadzenie wspaniałych warsztatów, a dzieciom za zaangażowanie w pracę:)😊
w.jpg
war.jpg
wa.jpg
warsz.jpg
zdjecie 1(1).jpg

w.jpg w
jpg, 541 KiB, 1296x968
wa.jpg wa
jpg, 511 KiB, 1296x968
war.jpg war
jpg, 561 KiB, 1296x968
warsz.jpg warsz
jpg, 570 KiB, 1296x968
zdjecie 1(1).jpg zdjecie 1(1)
jpg, 485 KiB, 1296x968
Komentarze (0)

Po wystawie rękodzieła przygotowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h Ziemi Żywieckiej i udostępnionej nam przez uprzejmość Pani Władysławy Klinowskiej oraz wystawie zakładek, które zaprojektowali uczniowie szkół podstawowych z Gminy Lipowa przyszedł czas na ostatnią w tym roku wystawę, która zagościła w siedzibie naszej biblioteki. Do połowy stycznia oglądać można wystawę pokonkursową "Historia w Galopie". Są to prace plastyczne uczniów szkół podstawowych, które zgłoszone zostały do piątej edycji Gminnego Konkursu Plastycznego, pod patronatem Wójta Gminy Lipowa Jana Góry.
Konkurs został zorganizowany z okazji Święta Odzyskania Niepodległości oraz Święta Szkoły w Słotwinie. Zadaniem uczniów było przedstawienie wizerunku polskiego żołnierza bądź bohatera narodowego na koniu.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.
zdjecie 1(1).jpg

zdjecie 1(1).jpg zdjecie 1(1)
jpg, 444 KiB, 1296x968
Komentarze (0)

W dniu wczorajszym o godzinie 17:00 odbyło się kolejne, a zarazem ostatnie w tym roku spotkanie autorskie. Tym razem gościliśmy u siebie Pana Władysława Motykę, pochodzącego z Milówki. Powodem spotkania była promocja jego najnowszej książki "Beskidy i Tatry straż góralskiej watry". Jest to już jego 8 publikacja.
Pomimo różnic między góralami beskidzkimi, a podhalańskimi, na spotkaniu skupiliśmy się przede wszystkim na tym, co nas łączy. Już sam tytuł sugeruje przecież łączność między Tatrami a Beskidami. Rozmawialiśmy także o lokalnej działalności, która powinna mieć coraz bardziej uniwersalne i szersze znaczenie.
Po spotkaniu można było zakupić najnowszą książkę Pana Motyki, wraz z podpisem. Wszystkich, którzy nie mogli dotrzeć na spotkanie, a byliby zainteresowani publikacją, zachęcamy do kontaktu z Beskidzkim Towarzystwem Oświatowym w Milówce.
zdjecie 2(3).jpg
zdjecie 3(1).jpg
zdjecie 1(2).jpg
zdjecie 1(3).jpg
zdjecie 2(1).jpg

zdjecie 1(2).jpg zdjecie 1(2)
jpg, 518 KiB, 1296x968
zdjecie 1(3).jpg zdjecie 1(3)
jpg, 565 KiB, 1296x968
zdjecie 2(1).jpg zdjecie 2(1)
jpg, 500 KiB, 1296x968
zdjecie 2(3).jpg zdjecie 2(3)
jpg, 468 KiB, 1296x968
zdjecie 3(1).jpg zdjecie 3(1)
jpg, 517 KiB, 1296x968
Komentarze (0)

Zachęcamy młodzież z Gminy Lipowa do wzięcia udziału w bardzo ciekawym konkursie organizowanym przez Książnicę Beskidzką w Bielsku-Białej. Rusza tam właśnie XVIII edycja międ­zyna­rodo­wego­ konkursu literacko - plastycznego na napisanie książki z cyklu "Tworzymy własne wydawnictwo", pt. "Tajemnicze miejsca mojego miasta. Historia, która może się zdarzyć".
Szczegółowe informacje na stronie organizatora:www.ksiaznica.bielsko.pl.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-12-8
T12:00
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej 49.6737 19.0953 Lipowa 708 34-324 Lipowa

W połowie września Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej wraz z Urzędem Gminy Lipowa ogłosiła konkurs plastyczny "Śliwkowa Gmina Lipowa" na projekt zakładki promującej naszą gminę. Rozstrzygnięcie konkursu wraz z wręczeniem nagród odbędzie się w najbliższy czwartek, 08.12.2016r. o godzinie 12:00 w siedzibie biblioteki.
Poniżej podajemy listę laureatów:
I miejsce- Zuzanna Pietrusiak, SP Leśna
II miejsce- Natalia Jasek, SP Lipowa
III miejsce- Malwina Stelmaszyńska, SP Twardorzeczka
IV miejsce- Lena Jakubiec, SP Twardorzeczka
Osoby wyróżnione:
Julia Konstanty - SP Lipowa
Daria Stwora, SP Lipowa
Filip Wisła - SP Lipowa
Aleksandra Knapek - SP Lipowa
Magdalena Biela - SP Sienna
Zuzanna Wolny, SP Słotwina
Małgorzata Konior, SP Słotwina
Małgorzata Matuszek, SP Sienna
Zuzanna Biela, SP Twardorzeczka
Julia Wieczorek, SP Słotwina
Amelia Kogut, SP Sienna
Klaudia Binda, SP Leśna
Stanisław Śliwa, SP Twardorzeczka
Dziękujemy wszystkim dzieciom, które włożyły bardzo dużo pracy w swoje projekty. Wszystkie zakładki oraz hasła promujące naszą gminę były bardzo ciekawe i jury miało spory problem, aby je ocenić. Gratulujemy także zwycięzcom oraz wszystkim wyróżnionym.
Wszystkie prace zgłoszone do konkursu stworzyły piękną wystawę, którą do poniedziałku można podziwiać w siedzibie biblioteki.
Zapraszamy:)😊

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-12-9
T17:00
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej 49.6737 19.0953 Lipowa 708 34-324 Lipowa

Za nami mnóstwo ciekawych spotkań autorskich, wystaw, warsztatów, dyskusji o książkach. Tym razem Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej wraz z Urzędem Gminy Lipowa serdecznie zapraszają Państwa na zupełnie inne wydarzenie.
9 grudnia (piątek) o godzinie 17:00 w siedzibie biblioteki w Lipowej (Lipowa 708, budynek Urzędu Gminy) w ramach projektu „WATCH DOGS – Zrób to sam”, odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Zima na Lampedusie”.
"Zrób to sam" to nowy projekt realizowany przez organizatorów festiwalu WATCH DOCS – Społeczny Instytut Filmowy i Helsińską Fundację Praw Człowieka przy wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w ramach którego siedem wybitnych dokumentów prezentowanych podczas minionych edycji festiwalu może zostać udostępnionych wszystkim osobom i instytucjom w Polsce chętnym zorganizować pokaz, połączony z debatą lub rozmową.
Zdjęcia do dokumentu „Zima na Lampedusie”, w reżyserii Jakoba Brossmanna, kręcone były na tytułowej włoskiej wyspie, którą prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny.
Zapraszamy do obejrzenia trailera filmu:
www.watchdocs.pl
WD_zrob_sam_logo_poziom.jpg

WD_zrob_sam_logo_poziom.jpg WD_zrob_sam_logo_poziom
jpg, 84 KiB, 2000x548
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-12-12
T17:00
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej 49.6737 19.0953 Lipowa 708 34-324 Lipowa

12 grudnia Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie autorskie. Tym razem gościć będziemy pochodzącego z Milówki regionalistę, Pana Władysława Motykę. Spotkanie, na które wstęp jest bezpłatny, odbędzie się o godzinie 17:00.
Pan Władysław jest absolwentem historii i podyplomowych studiów administracji publicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2005 – 2011 pełnił funkcję wiceprezesa Związku Podhalan w Polsce, którego obecnie jest Honorowym Członkiem. W roku 1992 założył Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, które podejmuje inicjatywy związane z upow­szec­hnia­niem­ kultury, sztuki, czy ochroną dóbr kultury i tradycji. Władysław Motyka jest autorem takich książek, jak – Tam trza kwitnoć ka sie rośnie. Podhalański ruch regionalny na Żywiecczyźnie, Tu był Piotr. Związki Jana Pawła II z Żywiecczyzną i Beskidami , Śpiewnik górali polskich, Góralski chodnicek Jegomościa Władysława Zązla, Za nasom ślebode, za Ojcyzne miłom. Tradycje górskie i góralskie w Wojsku Polskim, Śpiewnik karpacki, Józef Szczotka (1893-1965) - Piewca góralszczyzny.
Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszej książki Pana Władysława Beskidy i Tatry straż góralskiej watry. Jest to jego ósma publikacja, tym razem poświęcona Związkowi Podhalan i jego rozwojowi na obszarze góralszczyzny polskiej. Autor ukazuje liczne związki górali z Beskidów i Podhala oraz proces skupienia w Związku Podhalan wszystkich grup górali polskich. Mocną stroną książki są unikatowe fotografie, zwłaszcza z czasów II Rzec­zypo­spol­itej­ oraz mapy, ukazujące zasięg działania ZP, przygotowane specjalnie do tego wydawnictwa.
Podczas spotkanie będzie możliwość zakupu najnowszej książki Pana Motyki oraz zdobycie podpisu autora.
Motyka Okadka.jpg

Motyka Okadka.jpg Motyka Okadka
jpg, 1.6 MiB, 1435x1772
Komentarze (0)

Za nami kolejne spotkanie autorskie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. W miniony piątek, 25.11 mieliśmy przyjemność gościć u siebie Pana Łukasza Wojtusika - dziennikarza związanego z Radiem TOK FM, założycielem Radiowego Klubu Książki POCZYTALNI, laureatem Nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Wszyscy przybyli na spotkanie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat pracy dziennikarskiej, a także poznać kulisy powstawania książki "Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko", która jest zapisem 12 rozmów, które autor przeprowadził z ojcem Leonem Knabitem. Poniżej klika zdjęć ze spotkania.
zdjecie 1(1).jpg
zdjecie 1(4).jpg
zdjecie 2(2).jpg
zdjecie 3(1).jpg
zdjecie 2(3).jpg

zdjecie 1(1).jpg zdjecie 1(1)
jpg, 515 KiB, 1296x968
zdjecie 1(4).jpg zdjecie 1(4)
jpg, 569 KiB, 1296x968
zdjecie 2(2).jpg zdjecie 2(2)
jpg, 493 KiB, 1296x968
zdjecie 2(3).jpg zdjecie 2(3)
jpg, 332 KiB, 968x1296
zdjecie 3(1).jpg zdjecie 3(1)
jpg, 467 KiB, 1296x968
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2016-11-25
T17:00
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej 49.6737 19.0953 Lipowa 708 34-324 Lipowa

Już za tydzień, 25.11.2016r. o godz. 17:00 zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie. Tym razem naszym gościem będzie Łukasz Wojtusik, autor książki "Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko". Książka jest zbiorem dwunastu rozmów, które Łukasz Wojtusik przeprowadził z ojcem Leonem Knabitem.
Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny.
468174-352x500.jpg

468174-352x500.jpg 468174-352x500
jpg, 73 KiB, 352x500
Komentarze (0)

W dniu 17.11.2016r. odbyło się kolejne w tym roku spotkanie
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
Omawianą pozycją była książka:
Chata Williama P. Younga.

DKK zdjęcie.jpg

DKK zdjęcie.jpg DKK zdjęcie
jpg, 4 KiB, 123x123
Komentarze (0)
1
...
40 41 42 43 44 45 46 47 48
jbbarczyk
basiablachut1616
emillka1
elusia1982
gosiarus2

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo