Aktywność użytkowników
Na tej stronie można przeglądać najnowsze wpisy na blogach, recenzje, oceny książek itp.
Po zalogowaniu się można te wpisy filtrować, np. wg obserwowanych użytkowników.
Na tej stronie można przeglądać najnowsze wpisy na blogach, recenzje, oceny książek itp.
Po zalogowaniu się można te wpisy filtrować, np. wg obserwowanych użytkowników.
Najnowsze wpisy na blogach
-
10 lat po Fukuszimie – spotkanie online z Patrykiem Szymańskim[Obraz] • O 14:46 zatrzęsła się ziemia. Później przyszło tsunami. Na koniec eksplodowała elektrownia atomowa w Fukuszimie. Spustoszenie, chaos, dezorientacja. Wysiedlono całe miasta, których mieszkańcy musieli w jednej chwili zostawić za sobą dorobek całego życia. To wszystko działo się dokładnie 10 lat temu. • O ile można odbudować domy i postawić wyższe zapory chroniące przed falami, to nie tak łatwo wrócić do normalności na terenach skażonych radioaktywnie. Fukuszimę odwiedził Patryk Szymański, który opowie nam o tym co tam zobaczył, jak wygląda eksplorowanie opuszczonych terenów w Japonii, co do powiedzenia ma ostatni mieszkaniec tego rejonu oraz jak wygląda plan powrotnego zaludniania skażonego terenu. • Patryk Szymański – ur. w 1985 roku, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim. Podróżnik, fotograf oraz początkujący reporter. Publikował m.in. w „Tatrach”, „Dookoła świata”, „Prowincji”. Prowadził audycję literacko-podróżniczą „Wszystko o literaturze” na antenie Radia Opole 2 Kultura. Ulubiony autor – Haruki Murakami. Ulubiony film – Łowca Androidów. • Link do wydarzenia: [Link]
-
Posełki. Osiem pierwszych kobiet. Spotkanie online z Olgą Wiechnik[Obraz] • Olga Wiechnik poświęciła swoją książkę ośmiu kobietom, które jako pierwsze zasiadły w ławach sejmowych. Utorowały drogę innym Polkom do decydowania o sobie i swoim państwie. Niestety, pierwsze posłanki zostały nieco zapomniane, większość z nich nie została patronkami ulic czy szkół. W książce Posełki. Osiem pierwszych kobiet autorka przypomina ich sylwetki. • Zofia Moraczewska, Zofia Sokolnicka, Maria Moczydłowska, Jadwiga Dziubińska, Anna Piasecka, Gabriela Balicka, Franciszka Wilczkowiakowa, Irena Kosmowska – nazywane posełkami, posełkiniami lub poślicami, 8 kobiet i 442 mężczyzn – tak wyglądała pierwsza kadencja Sejmu po uzyskaniu niepodległości. • Olga Wiechnik – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Szkoły Reportażu. Dziennikarka i redaktorka, współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, publikowała m.in. w „Przekroju”, „Malemenie”, „Twoim Stylu” i „Pani”. Autorka reportażu historycznego „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”, który ukazał się w 2019 roku w Wydawnictwie Poznańskim.
-
Dzień Kobiet:)Wszystkim Czytelniczkom składamy dziś najserdeczniejsze życzenia uśmiechu, zdrowia, radości i spełnienia marzeń. • Serdecznie zapraszamy do naszej KOBIECEJ GARDEROBY ROZMAIToŚCI:)
-
PORTRETY 2020 - głosowanieMiło nam poinformować, że Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XV Wilno autorstwa prof. Stanisława Sławomira Nicieji znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu PORTRETY 2020 organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego. • Celem konkursu jest wybór najlepszych dzieł biograficznych z ubiegłego roku, a lista finalistów obejmuje dwadzieścia publikacji. XV tom Kresowej Atlantydy został wyróżniony w kategorii autor i wydawca. • Głosować można do 14.03.2021 na stronie [Link] . • Z jednego adresu IP można oddać jeden głos, istnieje także możliwość głosowania za pośrednictwem telefonów komórkowych. • Konkurs ma na celu pokazanie, że pomimo trudnego czasu kultura ma sens, a głos jej odbiorców jest tak ważny, jak i głos jej twórców. • W XV tomie Kresowej Atlantydy autor zawędrował na drugi biegun Kresów. Jeśli Lwów – miasto • o wyjątkowym znaczeniu w kulturze polskiej możemy uznać za biegun południowy, to Wilno – • o podobnej pozycji w polskiej historii – możemy nazwać biegunem północnym. Pomiędzy tymi dwoma metaforycznymi biegunami zamknięte są dzieje polskich Kresów Wschodnich. O Wilnie powstało dziesiątki książek, tysiące artykułów, wierszy i wspomnień. Nicieja potraktował temat bardzo oryginalnie – tak nikt dotychczas nie uczynił. Przedstawiając dzieje Wilna, autor zderzył • ze sobą frontalnie tak różne i tak odmiennie zapisane w historii postacie, jak choćby Józef Piłsudski i Feliks Dzierżyński, Stanisław Cat-Mackiewicz i Witold Hulewicz, Czesław Miłosz i Jerzy Putrament, Leopold Tyrmand, Franciszek Walicki i Tadeusz Konwicki.
-
Konkurs „Poznajmy tradycje naszego regionu”Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu zapraszają do udziału w konkursie pt. „Poznajmy tradycje naszego regionu” • Edycja I - Tradycje wielkanocne. • Celem konkursu jest zaciekawienie młodzieży pięknem polskiego zwyczaju, a w szczególności tradycjami wielkanocnymi. Adresatami są uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych i s • Regulamin konkursu [Link] • Karta zgłoszenia uczestnika [Link] • Termin składania prac kursowych upływa 26 marca 2021r.
Najnowsze recenzje
-
Wychodząc z sekty, wbrew własnej woli nigdy nie będzie się czuło bezpiecznie wśród ludzi. Tylko sekta daje poczucie bezpieczeństwa tym, którzy nie znają innego życia. • Mroczna i trochę przerażająca lektura.
-
Bardzo , ale to bardzo infantylnie napisana książka. Płytka, przewidywalna fabuła. Tłumaczka wymyśliła nową chorobę , jaką jest ,,zespół jelita wrażliwego''.
-
Czyta się przyjemnie choć od początku wiadomo jak się to skończy. Dla wielbicieli romansów historycznych.
-
Dobra. Trzyma w napięciu. W porównaniu z innymi polskimi autorami kryminałów naprawdę dobrze napisana.
-
Dawno nie czytałem tak dobrej książki. Przenosi czytelnika w surowy, a zarazem magiczny świat. Polecam bardzo. To moja druga przeczytana książka tego autora. Dawkuję sobie czytanie ostrożnie. Smakuję się.
Ostatnio ocenione