Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 612500401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 10.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Ostatnia sobota każdego miesiąca 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
39
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Alpaka Kaka na co dzień mieszka w warszawskim ZOO. Czuje jednak, że chciałaby wiedzieć więcej o swoich korzeniach. Wyrusza więc w drogę do Ekwadoru, skąd pochodzi. Nie do końca wie, w którą stronę powinna się udać, jak tam dotrzeć oraz ile czasu zajmie wyprawa, lecz mimo to nie traci optymizmu. Po drodze bohaterkę czeka wiele niespodzianek i nieoczekiwanych szlaków, w tym wycieczka do Poznańskiego ratusza. Czy uda jej się dotrzeć do celu? Czy odnajdzie Dom? • Komiks Anny Śliwińskiej, przywodzący na myśl klasykę gatunku – czyli Przygody Koziołka Matołka autorstwa Kornela Makuszyńskiego – to swoisty przewodnik dla najmłodszych po najważniejszych punktach na mapie Polski. Przygody i draki alpaki Kaki pomagają ją zwiedzić z domowego zacisza, nie tylko w czasie wakacji. Miłego podróżowania!
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  W ruinach dawnego klasztoru na przedmieściach Sieny pewna dziewczynka zbudziła się ze snu w kaplicy cmentarnej – takimi słowami rozpoczyna się najnowsza książka Kiran Millwood Hargrave, bestselerowej angielskiej autorki powieści młodzieżowych. Owa dziewczynka – imieniem Sofia – obchodzi właśnie swoje dwunaste urodziny. To miał być dzień jak żaden inny. Dzień wyjątkowy, w którym miała zebrać się cała rodzina i świętować. Mama – wybitna rzeźbiarka w kościach - musiała tylko ostatni raz udać się do miasta. Więc wyszła… i już nie wróciła. Jej dzieci, zabrane z kościanego domu i umieszczone w sierocińcu, nie mają zamiaru siedzieć bezczynnie. Na odkrycie przez Sofię i jej brata czekają tajemnicze zakątki średniowiecznego włoskiego miasteczka. Co tam znajdą? Czy uda im się wpaść na trop mamy? • Możecie się przekonać tylko w jeden sposób – sięgając po Sofię, dziewczynę z kościanego domu, fantastycznie mroczną opowieść autorki Dziewczynki z atramentu i gwiazd.
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  W 1999 roku japoński reżyser Makoto Shinkai stworzył krótką animację o dziewczynie z trudnościami w kontaktach społecznych, której świat zmienia się, gdy przygarnia porzuconego na ulicy kota. W 2016 ta sama opowieść została ukazana w postaci komiksu z ilustracjami Tsubasa Yamaguchi (wydanego w Polsce dwa lata później). Teraz, dzięki współpracy z Naruki Nagakawa, historię Miyu możemy poznać również w postaci powieści. • Ona i jej kot to cztery przeplatające się ze sobą historie kotów i ich właścicielek, mierzących się z własnymi trudnościami. Oprócz wspomnianej już spokojnej Miyu, poznajemy też niezależną Reinę, Aoi przeżywającą żałobę po przyjaciółce i samotną staruszkę Shino oraz ich futrzastych przyjaciół, z punktu widzenia których pisana jest połowa rozdziałów. Tę krótką książkę można nazwać powieścią kocyk, zważywszy na jej poruszający, krzepiący charakter oraz ciepło wylewające się na czytelnika z każdej strony. Kwintesencja literatury japońskiej, czyli prostota i dużo emocji naraz. Dla prawdziwych kociarzy i nie tylko!
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Czy widzieliście kiedyś smoka – wielkie, skrzydlate stworzenie sunące po niebie i zionące ogniem? Nawet jeśli nie mieliście takiej okazji, bo niebo było akurat zachmurzone albo byliście zbyt zajęci zabawą by zwracać na nie uwagę, to jesteśmy pewni, że mimo to wiecie jak wyglądają. A spotkać możecie je również w opowiadaniach, na przykład w najnowszej książce Justyny Bednarek (znanej przede wszystkim z serii o przygodach skarpetek). • Smoki ze Smopsów to łagodne stworzenia. Znajdują się pod opieką wiedźmy Światosławy, z którą mieszkają w przytulnej chatce. Pewnego dnia tę idyllę niszczy rycerz Jaromir z Arkony – profesjonalny pogromca smoków, pragnący złapać je wszystkie. Jednak nasze smoki nie mają najmniejszej ochoty na walkę. By pomóc im uciec przed nieprzyjacielem Światosława otwiera korytarz czasu… tylko dokąd? • Justynie Bednarek ponownie udało się stworzyć historię wciągającą, magiczną i nietuzinkową. Zapraszamy do poznania fascynującego świata Smopsów i wspólnego odkrywania siły, jaką jest przyjaźń.
 • [awatar]
  Suchy Las BPG
  Marzyliście kiedyś o spotkaniu swojego ulubionego bohatera? Jakby to było w Krainie Czarów napotkać na swojej drodze Alicję? O jakich jeszcze przygodach opowiedzieć może Ania z Zielonego Wzgórza? Główna bohaterka debiutanckiej powieści Anny James nie musi się nad tym już dłużej zastanawiać. • Jedenastoletnią Tilly wychowują dziadkowie. Matka dziewczynki zaginęła tuż po jej narodzinach i niestety nigdy nie dane było im się spotkać. Wnuczka większość czasu spędza w księgarni Pages i spółka, należącej do jej babci i dziadka, zanurzając się w kolejnych fantastycznych światach. Życie bohaterki zmienia się, gdy próg sklepu przekraczają postacie znane jej z książek. Jak i dlaczego znalazły się w świecie realnym? I czy ma to coś wspólnego z zaginięciem mamy? Przekonajcie się sami!
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
izabela10
perfekt5
AndyPandy
gosia_12_xd
jacek-sron
renata.nestorowicz1
aczerniak
steraolga
anka.wozny
woj.byczkowski
ulka.pos
Iska
joaspa
Anna.Zalewska
wnowakowska
esiwinska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo