Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Opowieści o miłości powstało już bardzo wiele. Zwłaszcza o tej pierwszej – zazwyczaj młodzieńczej, niewinnej, szalonej. Lecz o kolejnych, w szczególności tych ostatnich, znalezionych w dojrzałym wieku, nie mówi się zbyt wiele. Dlatego tym razem to im oddajmy głos. • Krótko i szczęśliwie to jedenaście prawdziwych opowieści, które napisało życie. Autorka obiektywnie relacjonuje nam historie późnych miłości - tych trudnych, nieoczywistych, nowych i powracających. Niektóre przynoszą uśmiech i nadzieję, inne natomiast wywołują strumienie łez. Ale każda z nich jest wyjątkowa, każda przełamuje tabu. Agata Romaniuk zaprasza na spotkanie z ludźmi, którzy udowadniają, że miłość może pojawić się w każdym wieku. Bo na Szczęście przecież nigdy nie jest za późno.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Jest takie miejsce, gdzie kończy się świat. Kraina w której ziemia zszyta cienką linią horyzontu spotyka się w końcu z niebem. Wędrując w tamtym kierunku możliwe jest dotarcie do niezwykłego miasta – Najdalszej Zatoki, gdzie rozpoczyna się przygoda Zaklinacza tygrysów. • Ari to wędrowny flecista, mistrz jakich mało. Po długiej wędrówce, przybywa w końcu do wspomnianego miasteczka, by zagrać swój koncert. Jednak owej nocy staje się rzecz niespotykana – z nieba spada tygrys! Zwierzę równie zdezorientowane co mieszkańcy, zaczyna w gniewie pustoszyć miasto. Gdy zauważa muzyka, rzuca się również w jego kierunku, jednak Ariemu, dzięki dźwiękom fletu udaje się ujarzmić dziką bestię. Szybko okazuje się, że Tygrys potrzebuje pomocy. Nie pamięta ani swojego imienia, ani skąd pochodzi. Tak właśnie zaczyna się ich wielka podróż – flecisty i kota. A jaki będzie jej finał? • Nazwisko Rocha Urbaniaka jest już w świecie sztuki dobrze znane. Styl malarza wyróżnia się wyrazistymi kolorami, dbałością o szczegóły i baśniowością przedstawionych scen. Ilustrując własne książki, dodaje swoim historiom magii i wyrazistości. Zaklinacz tygrysów to oniryczna historia o rodzącej się przyjaźni i poszukiwaniu prawdy. Skłania do refleksji o naturze i wolności. Wieloaspektowa książka dla młodszych i starszych.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Dwunastoletni Tom po stracie swoich rodziców został umieszczony w sierocińcu Weatherly. Jego zimne i mroczne zamkowe mury to zdecydowanie nie jest najlepsze miejsce do spędzenia nastoletnich lat. Tym bardziej, że dzieciaki są tam nieustannie karane, poniżane i zmuszane do pracy ponad swoje siły. Lecz wtedy pojawia się promyk nadziei – główny bohater otrzymuje informację, że być może jego rodzice wciąż żyją! Trzymając się tej wiadomości jak tonący brzytwy postanawia, że musi chociaż spróbować ich odnaleźć. Krok pierwszy: uciec z miejsca, z którego nikt nigdy nie uciekł. • Nakreślona przez Stewarta historia łączy w sobie elementy przygodowe i detektywistyczne. Pełni determinacji młodzi przyjaciele podążając za jedyną wskazówką, jaką otrzymali, muszą stawiać czoła kolejnym wyzwaniom, zwrotom akcji i tajemnicom. A czytelnik kibicując im po drugiej stronie kartki, ma okazję odbyć podróż po Wielkiej Brytanii, odwiedzając razem z bohaterami kolejne miejsca na mapie. Czy Tom odnajdzie swoich rodziców? Czy nastolatkom wystarczy sprytu i uporu? Przekonajcie się sami.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Magdalena niczym się od Was nie różni. Też zdarza jej się zaspać, odkładać trudne rozmowy telefoniczne i popełniać gafy o których później za dużo myśli. W jej życiu również bywają dni gdy ma ochotę się wystroić sama dla siebie, umyć wszystkie okna w domu albo przeciwnie - cały dzień nic nie robić. Jestem dość to opowieść o właśnie takim szarym życiu, dobrze nam znanej codzienności. W swoim literackim debiucie blogerka prowadzi nas przez własne wspomnienia - od dzieciństwa, przez okres młodzieńczego buntu, aż po teraźniejsze, dorosłe życie. Ta książka to prozatorski pamiętnik, pełen komizmu i dystansu. Dla każdego, bo każdy z Was tak czasem ma. Każdy z Was jest dość.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Czy w Waszym domu dzieją się czasem osobliwe rzeczy? Czy drzwi skrzypią, kaloryfery szumią, a błyskotki znikają w niewiadomych okolicznościach? Nic dziwnego, jeśli tak jak narrator Goście goście przyjmujecie w nim niezapowiedzianych bywalców. • Poznajcie Dżemorodka, Ciao, Bezkreskę, Jakiziąba i wielu innych domowych psotników. Te małe, niedostrzegalne dla niewprawnego oka istotki potrafią nieźle urozmaicić naszą codzienność. Na szczęście autorowi książki udało się obserwować ich harce w naturalnym środowisku i spisać ich przygody. Teraz dzięki Leksykonowi domowych straszaków i dziwadeł, opatrzonemu ilustracjami Piotra Stachera, Wy również możecie je rozróżnić i nazwać. Książka podzielona jest na 32 krótkie opowiadania, a każde z nich przybliża czytelnikowi innego stworka. Wybuchy śmiechu gwarantowane!
W trakcie czytania
Brak pozycji
katarzyna.mosor
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
o.garanik
bartlomiejsobczak
filipka
joannagag
ezielnica
oconnor1
ewelinaosiecka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo