Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Książki zazwyczaj mają to do siebie, że pragną być czytane, przeglądane, wypożyczane. Ale nie ta. Pozycja autorstwa Davida Sundina wręcz krzyczy tytułem, żeby omijać ją szerokim łukiem. Co się stanie, jeśli jednak zignorujemy to ostrzeżenie i na przekór zajrzymy do środka? Znikające słowa, malejąca czcionka i pojawiający się krokodyl to tylko niektóre z podejmowanych prób Książki, starającej się przeszkodzić nam w dalszym czytaniu. • Książka, która nie chciała być czytana to interaktywna pozycja do wspólnej zabawy dorosłego z pociechą. Tytuł krnąbrny, psotny, wymykający się schematom. Stawiający na integrację czytającego ze słuchającym i mający za zadanie przede wszystkim pokazać dziecku, że książki to sama przyjemność.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Na początku roku szkolnego dwoje czarnoskórych uczniów ostatniej klasy – Devon Richards i Chiamaka Adebayo – zostaje wybranych na prefektów prestiżowej Prywatnej Akademii Niveus. Brzmi jak świetny początek roku dla nich oraz niezła zapowiedź przyszłości, także tej już po zdaniu egzaminów, prawda? Niestety nie będzie im dane długo się tym cieszyć – niedługo później „As” rozsyła anonimowe wiadomości, w których ujawnia sekrety głównych bohaterów. Stawką w grze przeciwko hejterowi staje się ich starannie zaplanowana przyszłość. Czy uda im się go powstrzymać zanim sytuacja zabrnie za daleko? • As Pik to głośny debiut brytyjskiej autorki nigeryjskiego pochodzenia, skierowany do starszej młodzieży. Książka z gatunku thrillera porusza tematy niezwykle ważne i niestety wciąż aktualne. Obok hejtu pojawia się także rasizm. Nie zabraknie również wątku kryminalnego i reprezentacji osób nieheteronormatywnych. • To co? Gotowi na rozwiązanie zagadki Asa razem z uczniami Akademii Niveus?
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Dziesięcioletnia Margery Benson przeglądając książkę natrafia na ilustrację złotego chrząszcza, która wprawia ją w zachwyt. Przez kolejne lata nie może o nim zapomnieć, aż w końcu, mając 46 lat postanawia wreszcie podążyć za marzeniem i go odnaleźć. Bohaterka rzuca posadę nauczycielki i zaczyna przygotowywać się do wyprawy – czego najważniejszym punktem jest znalezienie asystenta. Na jej ogłoszenie odpowiada Enid Pretty – kobieta na pierwszy rzut oka nieposiadająca wiedzy o jakichkolwiek ekspedycjach. Jednak Margery nie ma większego wyboru – jeśli chce wyruszyć jak najszybciej, musi zabrać ze sobą Enid. Co wyniknie z tej wyprawy? Czy bohaterkom uda się dogadać, mimo widocznie dzielących ich różnic? I najważniejsze – czy panna Benson spełni swoje marzenie? • Rachel Joyce stworzyła powieść historyczną, przygodową i życiową. Marzenie panny Benson to pokaz silnych bohaterek, potęgi kobiecej przyjaźni oraz znaczenia naszych marzeń. Zapraszamy na wspólną wyprawę do Nowej Kaledonii w poszukiwaniu złotego chrząszcza!
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Alpaka Kaka na co dzień mieszka w warszawskim ZOO. Czuje jednak, że chciałaby wiedzieć więcej o swoich korzeniach. Wyrusza więc w drogę do Ekwadoru, skąd pochodzi. Nie do końca wie, w którą stronę powinna się udać, jak tam dotrzeć oraz ile czasu zajmie wyprawa, lecz mimo to nie traci optymizmu. Po drodze bohaterkę czeka wiele niespodzianek i nieoczekiwanych szlaków, w tym wycieczka do Poznańskiego ratusza. Czy uda jej się dotrzeć do celu? Czy odnajdzie Dom? • Komiks Anny Śliwińskiej, przywodzący na myśl klasykę gatunku – czyli Przygody Koziołka Matołka autorstwa Kornela Makuszyńskiego – to swoisty przewodnik dla najmłodszych po najważniejszych punktach na mapie Polski. Przygody i draki alpaki Kaki pomagają ją zwiedzić z domowego zacisza, nie tylko w czasie wakacji. Miłego podróżowania!
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    W ruinach dawnego klasztoru na przedmieściach Sieny pewna dziewczynka zbudziła się ze snu w kaplicy cmentarnej – takimi słowami rozpoczyna się najnowsza książka Kiran Millwood Hargrave, bestselerowej angielskiej autorki powieści młodzieżowych. Owa dziewczynka – imieniem Sofia – obchodzi właśnie swoje dwunaste urodziny. To miał być dzień jak żaden inny. Dzień wyjątkowy, w którym miała zebrać się cała rodzina i świętować. Mama – wybitna rzeźbiarka w kościach - musiała tylko ostatni raz udać się do miasta. Więc wyszła… i już nie wróciła. Jej dzieci, zabrane z kościanego domu i umieszczone w sierocińcu, nie mają zamiaru siedzieć bezczynnie. Na odkrycie przez Sofię i jej brata czekają tajemnicze zakątki średniowiecznego włoskiego miasteczka. Co tam znajdą? Czy uda im się wpaść na trop mamy? • Możecie się przekonać tylko w jeden sposób – sięgając po Sofię, dziewczynę z kościanego domu, fantastycznie mroczną opowieść autorki Dziewczynki z atramentu i gwiazd.
W trakcie czytania
Brak pozycji
katarzyna.mosor
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
o.garanik
bartlomiejsobczak
filipka
joannagag
ezielnica
oconnor1
ewelinaosiecka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo