Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1
...
4 5 6
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    W 1999 roku japoński reżyser Makoto Shinkai stworzył krótką animację o dziewczynie z trudnościami w kontaktach społecznych, której świat zmienia się, gdy przygarnia porzuconego na ulicy kota. W 2016 ta sama opowieść została ukazana w postaci komiksu z ilustracjami Tsubasa Yamaguchi (wydanego w Polsce dwa lata później). Teraz, dzięki współpracy z Naruki Nagakawa, historię Miyu możemy poznać również w postaci powieści. • Ona i jej kot to cztery przeplatające się ze sobą historie kotów i ich właścicielek, mierzących się z własnymi trudnościami. Oprócz wspomnianej już spokojnej Miyu, poznajemy też niezależną Reinę, Aoi przeżywającą żałobę po przyjaciółce i samotną staruszkę Shino oraz ich futrzastych przyjaciół, z punktu widzenia których pisana jest połowa rozdziałów. Tę krótką książkę można nazwać powieścią kocyk, zważywszy na jej poruszający, krzepiący charakter oraz ciepło wylewające się na czytelnika z każdej strony. Kwintesencja literatury japońskiej, czyli prostota i dużo emocji naraz. Dla prawdziwych kociarzy i nie tylko!
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Czy widzieliście kiedyś smoka – wielkie, skrzydlate stworzenie sunące po niebie i zionące ogniem? Nawet jeśli nie mieliście takiej okazji, bo niebo było akurat zachmurzone albo byliście zbyt zajęci zabawą by zwracać na nie uwagę, to jesteśmy pewni, że mimo to wiecie jak wyglądają. A spotkać możecie je również w opowiadaniach, na przykład w najnowszej książce Justyny Bednarek (znanej przede wszystkim z serii o przygodach skarpetek). • Smoki ze Smopsów to łagodne stworzenia. Znajdują się pod opieką wiedźmy Światosławy, z którą mieszkają w przytulnej chatce. Pewnego dnia tę idyllę niszczy rycerz Jaromir z Arkony – profesjonalny pogromca smoków, pragnący złapać je wszystkie. Jednak nasze smoki nie mają najmniejszej ochoty na walkę. By pomóc im uciec przed nieprzyjacielem Światosława otwiera korytarz czasu… tylko dokąd? • Justynie Bednarek ponownie udało się stworzyć historię wciągającą, magiczną i nietuzinkową. Zapraszamy do poznania fascynującego świata Smopsów i wspólnego odkrywania siły, jaką jest przyjaźń.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Marzyliście kiedyś o spotkaniu swojego ulubionego bohatera? Jakby to było w Krainie Czarów napotkać na swojej drodze Alicję? O jakich jeszcze przygodach opowiedzieć może Ania z Zielonego Wzgórza? Główna bohaterka debiutanckiej powieści Anny James nie musi się nad tym już dłużej zastanawiać. • Jedenastoletnią Tilly wychowują dziadkowie. Matka dziewczynki zaginęła tuż po jej narodzinach i niestety nigdy nie dane było im się spotkać. Wnuczka większość czasu spędza w księgarni Pages i spółka, należącej do jej babci i dziadka, zanurzając się w kolejnych fantastycznych światach. Życie bohaterki zmienia się, gdy próg sklepu przekraczają postacie znane jej z książek. Jak i dlaczego znalazły się w świecie realnym? I czy ma to coś wspólnego z zaginięciem mamy? Przekonajcie się sami!
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Wakacje coraz bliżej, więc i planowanie wyjazdów zaczyna się na poważnie. Może ktoś z was postanowi wyruszyć za Morze Północne i odwiedzić Wyspy Owcze? Warto wcześniej zapoznać się z tamtejszą kulturą. Pomóc w tym może m.in. reportaż Urszuli Chylaszek mówiący w szczególności o farerskim podejściu do miłości i społeczności LGBT, ale poruszający także kwestie edukacji, gospodarki, polityki, religii, historii i codziennych zwyczajów. • Autorka opowiada przede wszystkim historie Laily i Evy – dwóch farerskich kobiet o odmiennym podejściu do swojej orientacji. Gdy pierwsza z nich zorientowała się, że jest lesbijką – wyjechała. Wróciła po latach do kraju zrewolucjonizowanego, nie do poznania. W międzyczasie na Wyspach została Eva, z podobnymi problemami, podejmująca walkę o zmiany, równość i szczęście. • Urszula Chylaszek w eseistycznym stylu relacjonuje zmiany zachodzące podczas rewolucji obyczajowej na Wyspach Owczych w ostatnich latach. Pokazuje proces, jaki ta niewielka, zamknięta społeczność przeszła w sposobie myślenia o miłości.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Historia Vincenta van Gogha jest wszystkim powszechnie znana. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co się stało z jego uchem po odcięciu? Piret Raud już śpieszy Wam z odpowiedzią! • Gdy pewnego dnia Ucho obudziło się bez głowy, nie rozumiało co się dzieje. Kłębiące się pytania o to co się stało i gdzie jest jego reszta pozostawały bez odpowiedzi. Na przekór smutkowi i samotności próbowało znaleźć sobie nowy sens. Ale co może robić Ucho jeśli jedyne co potrafi to słuchać? • Ta książeczka to abstrakcyjna opowieść estońskiej pisarki o poszukiwaniu nowej drogi życiowej. Komizm przeplata się tutaj z ważnymi lekcjami i uczuciami bliskimi wszystkim czytelnikom. Ucho, ilustrowane ręką autorki, zachwyca ponadto prostotą rysunku i doborem kolorów.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
katarzyna.mosor
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
o.garanik
bartlomiejsobczak
filipka
joannagag
ezielnica
oconnor1
ewelinaosiecka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo