Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach
[awatar]
Żory MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 32 43 44 584
Województwo: śląskie
Adres: os. Pawlikowskiego PU-13
44-240 Żory
E-mail: mbp@mbpzory.pl

BIBLIOTEKA CENTRALNA

Wypożyczalnia, Dział Zbiorów Specjalnych, Czytelnia Główna

Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 16.00
Wtorek - Piątek od godz. 8.00 do godz. 19.00
Sobota od godz. 8.00 do godz. 13.00

Oddział dla Dzieci
Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 16.00
Wtorek - Piątek od godz. 8.00 do godz. 18.00
Sobota od godz. 8.00 do godz. 13.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach powstała 15. kwietnia 1946 r. Sieć biblioteczną stanowi obecnie Biblioteka Centralna i 7 filii.

Biblioteka udostępnia książki, czasopisma, zbiory muzyczne, filmowe, multimedialne, książki mówione oraz dokumenty życia społecznego. Czytelnicy mają do dyspozycji terminale do przeglądania baz danych o zbiorach oraz Bibliografii Regionalnej, a także stanowiska internetowe do pracy indywidualnej, wyposażone w programy użytkowe, drukarki i skanery, umożliwiające dostęp do baz danych takich jak.: Legalis, Wydawnictwa Podatkowe GOFIN, Przewodnik Bibliograficzny, Bibliografia Zawartości Czasopism, Bibliografia Zawartości Gazet i Tygodników. Młodszym użytkownikom Biblioteka oferuje stanowiska komputerowe wyposażone w gry edukacyjne i programy multimedialne oraz PlayStation 3. W Bibliotece skorzystać można również z usług kser­ogra­ficz­nych­ oraz "Przystanku Praca". Ponadto oferuje usługi: "Książka na telefon" i "Zapytaj Bibliotekarza".

Biblioteka prowadzi szeroką działalność kulturalną i edukacyjną.

W ramach promocji organizuje: konkursy czytelnicze, wieczory literacko-muzyczne, spotkania autorskie, pogadanki, wycieczki, lekcje biblioteczne, dni otwarte, zajęcia plastyczne oraz wystawy.

W kalendarzu imprez bibliotecznych znajdują się: Ferie w Bibliotece, Wakacje w Bibliotece, Bajkowe Spotkania, Urodziny Calineczki Urodziny Książkowego Misia”, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Mikołajki, Tydzień Bibliotek, Tydzień Czytania Dzieciom, Wiosenne Spotkania Literackie, Jesienne Spotkania z..., Noc z Andersenem. Biblioteka uczestniczy również w akcjach Bookcrossing i Wiosenna Zbiórka Książek.

W Bibliotece działają Kluby zrzeszające miłośników literatury i sztuki: Klub Miłośników Dobrej Książki, Klub Dyskusyjny w języku angielskim „Chatting with tea”, Klub Zaczarowanego Ołówka i Klub Moli Książkowych oraz Klub Czytających Rodzin CZYTALIŃSCY.

Ekspozycja
Zbiory

Biblioteka nie posiada katalogów zintegrowanych z portalem.

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na Ferie w Bibliotece.
Zimowe spotkania z książką, zajęcia teatralne, plastyczne, ruchowe i taneczne to tylko niektóre propozycje na zimową frajdę w Bibliotece! We wszystkich placówkach bibliotecznych na chętnych czeka moc atrakcji. Na zajęcia zapraszamy od 15.02. do 26.02. 2016 r. WSTĘP WOLNY. Zapraszamy

ferie plakat.jpg ferie plakat
jpg, 426 KiB, 1240x1754
Komentarze (0)

W Galerii Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach możemy podziwiać prace plastyczne uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Informatycznych Żorach. Wystawa nosi tytuł „BOHATEROWIE FANTASY” i będzie czynna do 28 lutego br. Inspiracją dla młodych twórców były książki fantasy. Wśród zobrazowanych treści znalazły się takie tytuły jak: „Władca pierścieni”, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, „Gra o tron”, „Paranormalność” i „Szeptem”.
Ponadto wystawę wzbogaciły zbiory książkowe biblioteki oraz życiorysy najs­łynn­iejs­zych­ autorów książek fantasty.

Więcej o autorach:
Adrian Kuś – lat 18, III klasa Technik Informatyk
Zainteresowania: rysowanie z użyciem wielu technik, grafika komputerowa. Moją inspiracją są filmy, literatura, gry komputerowe, w których dominuje gatunek fantasy oraz postapokalipsa. Wśród osób wybitnych podziwiam polskiego artystę Tomasza Bagińskiego.

Wikoria Zarzycka – lat 18, III klasa Technik Informatyk
Wiek 18 lat Pseudonim „Theya Seven”. Rysuję od 5 lat, z czego w gimnazjum uczęszczałam na kółko plastyczne pod kierownictwem Pani Klaudii Pawelec-Gliklich. Skończyłam szkołę muzyczną, co wiąże się również z moimi rysunkami. Muzyka bardzo często służy mi, jako źródło inspiracji. Czasami staram się szukać jej też w tym, czym co mnie otacza, preferuję rysowanie z wyobraźni, niż na podstawie czegoś już gotowego. Najchętniej posługuję się kredkami, długopisami, a ostatnio także akwarelami i tabletem graficznym.
Tomasz Szewczyk – 17 lat, II klasa Technik Informatyk
Chętnie posługuję się takimi technikami plastycznymi jak szkic ołówkiem, długopisem, węglem lub temperą. Samodzielnie kształcę swe umiejętności plastyczne inspirując się filmem i literaturą fantasy, s-f oraz kulturą japońską.

Karolina Sobik – 19 lat, IV klasa Technik Geodeta
Lubię czytać książki fantasy, a także kryminały. Uwielbiam przedstawiać moje wyobrażenie bohaterów tych książek poprzez rysunki. Muzyka inspiruje mnie w oddawaniu emocji w mojej twórczości. Najczęściej tworzę prace ołówkiem, lecz uwielbiam testować inne materiały plastyczne.
Oliwia Wieczorek – 16 lat, I klasa Technik procesów graficznych
Rysuję pod pseudonimem „Scarlett”. Rysuję od niedawna, nie mam ulubionej techniki, uczę się ich wszystkich, łącznie z rysowaniem na tablecie graficznym. Inspiracją jest dla mnie wszystko, od szklanki z wodą, aż po przechodniów na ulicach. Rysowanie daje mi poczucie wolności, bo nikt nie może ograniczyć mojej wyobraźni. Fascynują mnie trudne języki obce, uczę się japońskiego, ale chciałabym jeszcze nauczyć się łaciny, rosyjskiego, fińskiego…

fantasy led.jpg fantasy led
jpg, 49 KiB, 384x271
Komentarze (0)

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach zaprasza na wystawę exlibrisów autorstwa Ewy Chorążak, Eweliny Rivillo i Krzysztofa M. Bąka. pt. „CRB – Computer Reproduced Bookplates„. Wystawę można oglądać w holu Biblioteki Centralnej (os. Pawlikowskiego PU-13) do końca lutego br. WSTĘP WOLNY
Grafiki są własnością Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.
Ekslibris (łac. ex libris – z książek) to znak własnościowy danego egzemplarza, książki najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru, (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji.

o autorach:

Krzysztof M. Bąk. Autor ponad 900 księgoznaków i grafik komm­emor­atyw­nych­. Ma w dorobku ponad 70 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Czechach, Danii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, USA i Kuwejcie. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i konkursach uzyskując 30 nagród i wyróżnień. Jest członkiem Deutsche Exlibris-Gesellschaft oraz American Society of Bookplate Collectors and Designers.Założyciel i kurator Lipnickiej Edukacyjnej Galerii Ekslibrisu w Bielsku-Białej i Gliwicach. Absolwent ASP we Wrocławiu, pracownik Uniwersytetu Śląskiego. Doktor habilitowany sztuki.
e-mail: kmbak.exlibris@gmail.com
kmbakexlibris.wix.com
exli­bris­eduk­acja­.wix.com

Ewelina Rivillo Urodzona w Speyer, w Niemczech, w 1991 roku. Studentka IV roku Grafiki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się ekslibrisem, ilustracją oraz linorytem. Realizuje się również w ornamentach oraz w zdobnictwie przedmiotów użytkowych. Laureatka wyróżnienia specjalnego za ekslibris dla Miasta Gliwice na X Międzynarodowym Konkursie na Ekslibris Gliwice 2014. Brała udział w wystawach m.in. w Niemczech, na Ukrainie oraz w Meksyku.
Blog – www.ewelinarivillo.tumblr.com
Strona – www.evelinarivillo.portfoliobox.me

Ewa Chorążak. Urodzona w 1990 roku w Sanoku. Absolwentka (licencjat) grafiki na cieszyńskim Wydziale Artystycznym, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dyplom z zakresu ekslibrisu cyfrowego uzyskała pod kierunkiem dra hab. K.M.Bąka. Naukę kontynuuje na studiach magisterskich w macierzystej uczelni. Jest laureatką: wyróżnienia za ekslibris dla Biblioteki w Gliwicach na X Międzynarodowym Konkursie na Ekslibris w Gliwicach oraz III nagrody w konkursie na ekslibris dedykowany Polskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei. Uczestniczyła w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
e-mail: ewa.ce@wp.pl

led exlibris1.jpg led exlibris1
jpg, 32 KiB, 384x271
Komentarze (0)
1
...
4 5 6 7 8 9 10
...
29
Placówki
Żory MBP
os. Pawlikowskiego PU-13
44-240 Żory

BIBLIOTEKA CENTRALNA

Wypożyczalnia, Dział Zbiorów Specjalnych, Czytelnia Główna

Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 16.00
Wtorek - Piątek od godz. 8.00 do godz. 19.00
Sobota od godz. 8.00 do godz. 13.00

Oddział dla Dzieci
Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 16.00
Wtorek - Piątek od godz. 8.00 do godz. 18.00
Sobota od godz. 8.00 do godz. 13.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tej biblioteki.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo