Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
konsorcjum.sowa

Wsparcie dla bibliotekarzy użytkujących systemy SOWA

KONSORCJUM BIBLIOTEK SOWA

konsorcjum.sowa.pl

Ekspozycja

Biblioteki oferujące usługi związane z wypożyczaniem czytników e-booków, tabletów oraz odtwarzaczy cyfrowych książek mówionych (Czytak) uzyskały możliwość wprowadzenia informacji o posiadanych urządzeniach do systemu bibliotecznego SOWA. Dzięki temu rozwiązaniu, system rejestruje wypożyczenia, zwroty i prolongaty urządzeń elektronicznych oraz tworzy odpowiednie zestawienia statystyczne dotyczące udostępnień. Informacje o czytnikach e-booków i innych mobilnych urządzeniach są wyszukiwane w systemie i prezentowane w OPAC za pomocą dedykowanych kolekcji tematycznych.

rej_czytnikow_2018c.png

Więcej: konsorcjum.sowwwa.pl

rej_czytnikow_2018c.png rej_czytnikow_2018c
png, 125 KiB, 521x237
Komentarze (0)

Właściwe dostosowanie treści prezentowanych w OPAC jest szczególnie istotne dla osób niewidomych i słabowidzących oraz niesłyszących. Od dziś katalogi bibliotek stosujących systemy SowaSQL Standard oraz SowaSQL Premium zapewniają zgodność z wytycznymi dotyczącymi dostępności treści internetowych WCAG 2.0.

Nowa wersja katalogu OPAC oferuje dostęp do informacji w czterech wariantach wizualnych. Pierwszy wariant jest domyślny i prezentuje treści w formie podstawowej, tj. niezmienionej, trzy pozostałe są natomiast kontrastowe: czarno-białe, żółto-czarne i czarno-żółte. Są to typowe zestawienia kontrastowe stosowane w większości stron WWW przyjaznych dla osób z dysfunkcjami wzroku. Ponadto dostępne są trzy wielkości czcionki.

Przy dużej rozdzielczości ekranu, powyższe opcje dostępne są bezpośrednio w pasku menu wraz z informacją opisową. Gdy rozmiar ekranu jest mniejszy, wówczas usuwana jest informacja opisowa, ale nadal prezentowane są bezpośrednie wszystkie opcje dostępności. Gdy rozmiar ekranu jest niewielki, opcje dostępności mogłyby przykryć inne opcje menu, dlatego zastępowane są ikonką rozpoznawalną dla tego typu funkcjonalności, której kliknięcie dopiero rozwija szczegółowe ustawienia dostępności.
opac_ipub.jpg

opac_ipub.jpg opac_ipub
jpg, 312 KiB, 800x346
Komentarze (0)

Biblioteki pracujące z systemem bibliotecznym SowaSQL Standard (wcześniej był to system Sowa2/MARC21) otrzymały nowoczesny, mobilny OPAC. W internetowym katalogu zmieniło się niemal wszystko. Panel wyszukiwawczy stanowiący dotychczas zasadniczą część katalogu WWW został zupełnie zmodernizowany. Zlikwidowano z trzech formularzy umożliwiających tworzenie zaawansowanych kwerend w indeksach, zrezygnowano z mechanizmów opartych o algebrę Boole’a i co ważne: zaim­plem­ento­wano­ wyszukiwanie zgodne z nowym silnikiem bazy danych.

Nowy OPAC wyróżnia kilka istotnych funkcji:

wyszukiwanie proste dla SowaSQL Standard
Nowa, czwarta edycja OPAC oferuje prowadzenie poszukiwań w jednym polu (tzw. wyszukiwanie proste), pozwalającym na wyszukiwanie informacji o zbiorach we wszystkich strefach opisu bibl­iogr­afic­zneg­o. Jeśli wynik poszukiwań będzie pozytywny, to system wskaże opisy dokumentów zawierające poszukiwane słowa, które występują zarówno w opisie tytułu, twórcy czy w grupie tematów. Ponadto system umożliwi filtrowanie wyników wyszukiwania za pomocą dat wydania dokumentów. Wystarczy, że klikniemy w opcję „Zmień” usytuowaną nad polem wyszukiwawczym.

opac_2018_st1_4.jpg

więcej: www.konsorcjum.sowwwa.pl

opac_2018_st1_4.jpg opac_2018_st1_4
jpg, 161 KiB, 640x417
Komentarze (0)
1
...
4 5 6 7 8 9 10
...
38
Mrągowo BM
Piła PBP
bej
LustroBiblioteki
Krakowianka
Łowicz MBP
Opole MBP
Dąbrowa Chełmińska GBP
parysy
Olesno OBP
Lubliniec MPBP
Kłomnice GBP
toya1a
Poznań WBPiCAK
joanna.skiera-thomas

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo