Ostatnie rozdanie

Autor:
Wiesław Myśliwski
Wydawcy:
Społeczny Instytut Wydawniczy (2019)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2013)
Wydawnictwo Znak (2013)
Wydane w seriach:
Proza
Proza - Znak
ISBN:
978-83-240-2780-4, 978-83-240-5961-4
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.4 (18 głosów)

Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia - i równocześnie poznania - prawdy o ludzkim losie przeznaczeniu przemijalności pamięci miłości sensie istnienia. O tym - choć nie tylko o tym - mówi jego najnowsza powieść Ostatnie rozdanie, kolejne prozatorskie arcydzieło, na które czekaliśmy kilka lat. Myśliwski publikuje rzadko, pisze długo, zgodnie z przeświadczeniem, że "pisać książki powinno się dopiero, gdy człowiek naprawdę czuje, że nie ma już żadnego innego wyjścia (...) wtedy, kiedy jest się przekonanym, że ma się coś naprawdę do powiedzenia komuś drugiemu". Ostatnie rozdanie to dzieło "totalne", które chce objąć całość ludzkiego doświadczenia, dotknąć tajemnicy bytu. Jest zachętą do myślenia, nie poucza, nie moralizuje i nie ocenia. Pokazuje życie z jego dobrymi i złymi stronami. To powieść filozoficzna i wielowymiarowa, której tematem jest człowiek i ludzki los zawieszony między przypadkiem a koniecznością. Perfekcyjnie skonstruowana, zachęca do lektury wielokrotnej - przy każdej pozwalając odkryć jej nowe wymiary i perspektywy. Żywioł opowieści sprawia, że czytelnik zatapia się w niej i oddaje się jej zniewalającemu nurtowi.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert
dla wybranego dzieła.
Poszukaj na
Recenzje
  • Historyczne pierwsze zdanie • Ogarnąć życie. Takie zadanie wyznacza sobie bohater. Przynajmniej podjęcie próby. Przecież, kto próbował, ten doskonale wie, że jest ono za ambitne dla każdego z nas. Czy ludzkie życie może zostać uporządkowane za pomocą alfabetu? Pozornie prosta sprawa: Zacząłem naturalnie od litery A. Tylko że alfabet nie jest naturalny, jest sztuczny i umowny. • Pełny tekst recenzji na stronie [Link] • Polecam! • Katarzyna Nowicka • BPMiG w Zagórowie
    +2 wyrafinowana
  • Skończyłam czytać książkę i nie mogę pohamować moich łez. Spływają mi po policzkach ciurkiem. Czuję ogromny żal, że miłość potrafi byc tak bolesna. Maria cierpi, chce popełnić samobójstwo a ostatecznie trafia do jakiegoś zakładu zamkniętego. Jakiego? Autor nie pisze, to czytelnik musi sobie dopisać... Kobieta sukcesu, dobrze wychowana, wykształcona, żona i matka, lekarz pediatra, lubiana, szanowana a nieszczęśliwa, kochająca do bólu i ostatecznie nie potrafiąca żyć bez ukochanego. Ona jest mi bliska, nie dlatego, że jest kobietą. Ona kocha mocno, dogłębnie, szczerze, kocha, tęskni i cierpi. O nim autor pisze mniej, a właściwie o jego uczuciach prawie nic. On bierze życie bardziej wyrafinowanie, zimno, dosłownie. Cierpi,lecz inaczej. Właściwie autor nie pisze, co było powodem ich rozstania. Bohater przyznaje, że nie był jej godzien. I to jest ten powód, jak sądzę. • Tyle w tej książce jest sytuacji, uczuć i emocji, tak bliskich mojemu sercu.ksiazka o miłości, przemijaniu, sensie życia. Wspaniała.
  • Nie znam polskiego pisarza, który tak jak Myśliwski potrafiłby operować polszczyzną, czyniąc z opisywania świata sztukę. Zwyczajność zamieniona w literaturę.
  • Wiesław Myśliwski, Ostatnie rozdanie • „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego to pełna refleksji opowieść o najważniejszych kwestiach ludzkiego życia – miłości, śmierci, samotności, poczuciu niespełnienia. Powodem do rozważań jest stary, zapisany numerami telefonów notes, który główny bohater próbuje uporządkować. Kolejno odczytywane nazwiska uświadamiają mu własne zaniechania i klęski, prowokują do pytania o sens istnienia, przemijania. Najpiękniejsze w utworze są portrety kobiet – zawsze wiernych, bezwarunkowo oddanych i kochających. To z pewnością mądra i wzruszająca lektura, choć także wyjątkowo pesymistyczna – bohater nieustannie ponosi porażki, ucieka od ludzi – a może od siebie - i nie potrafi zamknąć swego życia w spójną całość. Ludzki los porównuje do prucia starych ubrań, zajęcia, które w młodości wykonywał, terminując u krawca. • Ewa Klimasek – PBP Oborniki •
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Oborniki PBP
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo