Dom lalek

Autor:
Edyta Świętek
Wyd. w latach:
2017 - 2019
ISBN:
978-83-66217-27-0, 978-83-66217-55-3
978-83-8075-689-2, 978-83-66127-27-0
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.7 (6 głosów)

W końcu los odpowiedział na wszystkie moje prośby….

Nie, jednak nie na wszystkie…

Naprawdę nie wiem, czym ja sobie na ciebie zasłużyłam.

Anita jest z natury wycofana i charakteryzuje się niską samooceną. Źródłem takiej postawy są problemy z przeszłości – jako dziecko, a następnie nastolatka, wciąż spotykała się z przykrościami ze strony rówieśników, którzy prześladowali ją, szydząc, że jest taka sama jak jej niepełnosprawna intelektualnie siostra. Kompleksy narosłe w dzieciństwie rzutują na dorosłe życie kobiety.

Pewnego dnia Anita znajduje na masce swojego samochodu pudełko z lalką. Nie przywiązuje wagi do tego wydarzenia. Kilka miesięcy później poznaje Mikołaja – mężczyznę, który wydaje jej się niemal idealny. Jego opiekuńczość i ciągłe zainteresowanie schlebiają kobiecie. Nawiązuje się pomiędzy nimi romans. Anita rozkwita w tym związku, w końcu czuje się wartościowa i atrakcyjna. Okazuje się jednak, że Mikołaj coś przed nią ukrywa.

Tematy damsko-męskie, a do tego odrobina tajemnicy - i można czytać bez przerwy! Poznajcie niezwykłą pisarkę i jej niezwykły literacki świat. Polecam z całego serca!

Artur Gotz, wokalista i aktor

Mistrzyni powieści Edyta Świętek po raz kolejny udowadnia, że nieobce są jej żadne tematy. Dom lalek to historia inna niż jej poprzednie książki. Powieść wciąga od pierwszej strony i przyprawia o dreszcz emocji. Autorce serdecznie gratuluję, a Wam gorąco polecam.

Magdalena Goc-Natonek, FB: Madzia G.N. z nosem w książkach

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Ksiązka zupełnie inna niż wszystkie . Przeczytałam ja jednym tchem . Polecam
  • Dom lalek – Edyta Świętek • Najnowsza powieść autorki to powieść z dreszczykiem niepokoju i z każdą stroną to uczucie narasta. • Bohaterka - Anita, zakompleksiona młoda kobieta, która nie zaznała miłości rodzicielskiej i żyła w cieniu niepełnosprawnej umysłowo siostry, szara myszka, odrzucona w latach szkolnych przez rówieśników – wydaje się, że wreszcie trafiła na prawdziwą miłość. Ale czy na pewno? • Choć ukochany Mikołaj poprzez swoją opiekuńczość podnosi jej samoocenę, to jednak on sam pozostaje dla niej tajemnicą. • I nagle Anita zaczyna otrzymywać tajemnicze przesyłki, a w nich piękne lalki Barbie. Ponadto zaczyna czuć się śledzona, zaczynają ginąć jej ubrania z szatni klubu , w którym pracuje i ktoś ją prześladuje. • Czy ma coś z tym wspólnego Mikołaj, przy którym dziewczyna zaczyna rozkwitać? Dla niej jest jedyną osoba, która ofiarowała jej zainteresowanie. To dowartościowanie powoduje, że przegapiła moment manipulacji sobą. • Ale od czego jest dobra przyjaciółka? Mariola po bliższym poznaniu i przyjrzeniu się poczynaniom Mikołaja i zaślepieniu Anity, odradza przyjaciółce zbytnią uległość. • Jak to w życiu często bywa zwykły przypadek , a mianowicie ochota na zrobienie ukochanemu niespodzianki i chęć pobycia razem, niespodzianką była dla niej samej. Kim jest tajemnicza rudowłosa piękność na wózku inwalidzkim o włosach i uczesaniu podobnym jak Anita? • Odkrycie tajemnicy Mikołaja jest przerażające, nie takiej „sensacji” się spodziewałam, jaką zafundowała czytelnikom autorka. I dla bohaterki też to był wielkim szokiem. • Choć główny temat powieści to romans Anity i Mikołaja , jednakże fabuła jest bardzo rozbudowana i sięga takich problemów , Jak : • - wpływ samooceny i miłości rodzicielskiej na nasz los w przyszłości, • - trauma życia w cieni chorej osoby, • - tolerancja względem innych, • - niepełnosprawność intelektualna, • - brak szczerości w związku, • - samotność, do której łatwo przywyknąć, • - wpływ manipulacji na drugiego człowieka. • A fabułę wzbogacają też niezwykłe kreacje bohaterów z ich lękami, słabościami, wyrazistością i zachwianą psychiką , zakrawającą o perwersję. • Zakończenie powieści jest wstrząsające i zaskakujące , ale bez tragedii, a nawet powiedziałabym, że wizualnie ciekawe. Czytelnik „spędzi „ czas w owym tytułowym domu lalek, a w zasadzie w ich salonie. • POLECAM tę powieść o akceptacji samej siebie, o lęku otwarcia się na drugiego człowieka, o zatarciu się granicy między troską a kontrolą, o braku wsparcia od najbliższych, faworyzowaniu w rodzinie tylko jednego dziecka, bo jest niepełnosprawnym intelektualnie. • To wspaniała, emocjonalna powieść obyczajowa, z wątkiem romansowym, z tajemnicą i wręcz sensacyjnym dreszczykiem emocji, doskonałymi portretami psychologicznymi bohaterów i wielowątkową fabułą.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Edyta Świętek
Wydawcy:NASBI (2019) Legimi (2019) Replika Aleksander Szabliński (2017-2019) IBUK Libra (2018) Wydawnictwo Filia
ISBN:978-83-66217-27-0 978-83-66217-55-3 978-83-8075-689-2 978-83-66127-27-0
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 18 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo