Samotnia

Autor:
Anna Kańtoch
Wydawcy:
Wydawnictwo Marginesy (2023)
Legimi (2023)
ISBN:
978-83-67674-26-3, 978-83-67674-80-5
978-83-67790-90-1
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
3.8 (6 głosów)

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu? Łatwo powiedzieć, kiedy się widzi.

Leon Cichy, autor poczytnych kryminałów, całe życie miał szczęście i wszystko układało się po jego myśli. Poślubił dziewczynę, którą poznał w gimnazjum, a jego pierwsza powieść została bestsellerem.

Jednak po trzydziestce coś się zmieniło. Żona bez wyraźnego powodu zażądała rozwodu, a choć romantyczna przygoda na samotnych włoskich wakacjach zdawała się Leonowi nowym otwarciem, pierwszego wieczoru po powrocie został potrącony przez samochód. W szpitalu okazało się, że stracił wzrok. Oszołomiony nową sytuacją, całkowicie zależny od niedawno poznanej młodej kobiety, Cichy dochodzi do wniosku, że stracił rozum. Bo to przecież niemożliwe, by jego nową wybrankę zastąpiła inna osoba, kiedy był nieprzytomny.

To tylko początek ciągu dziwnych wypadków, z którymi będzie sobie musiał poradzić, błądząc w ciemnościach.

W Samotni, współczesnym kryminale, Anna Kańtoch buduje intrygę opartą na izolacji i przedstawia wielowarstwową opowieść o odosobnieniu: wybieranym samodzielnie, narzucanym przez stan zdrowia, miejsce zamieszkania czy niezależne okoliczności. Nic w tej historii nie jest takie, jak się wydaje.

Anna Kańtoch (ur. 1976), z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantastycznych oraz kryminalnych. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne. Jej pierwsza książka pozbawiona elementów fantastycznych, Łaska, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. Kolejna, Wiara, otrzymała podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2018 Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał pierwszy tom trylogii – Wiosna zaginionych (Marginesy 2020), a kolejne tomy – Lato utraconych (2021) i Jesień zapomnianych (2022) spotkały się ze znakomitym przyjęciem, a do całej trylogii sprzedano prawa filmowe.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Samotnia to fascynujący thriller psychologiczny, który nie tylko doskonale wykorzystuje znane motywy gatunkowe, ale również odnosi się do klasyków tego rodzaju literatury, jak Misery Stephena Kinga. Autorka świetnie balansuje pomiędzy konwencją a oryginalnością, co sprawia, że ta opowieść jest niezwykle intrygująca i wciągająca od pierwszej strony. Dodatkowo, umiejscowienie akcji w czasie pandemii koronawirusa dodaje nowy, aktualny wymiar opowieści, wprowadzając elementy zagrożenia związanego z otoczeniem i samym wirusem. Samotnia nie tylko zapewnia czytelnikowi dreszcz emocji, ale również prowokuje do refleksji nad reakcjami człowieka na ekstremalne sytuacje oraz nad procesem budowania własnej tożsamości w obliczu tragedii. Dla miłośników thrillera psyc­holo­gicz­nego­ ta książka będzie niezapomnianym doświadczeniem czytelniczym, które trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.
  • Powiesc słaba, przewidywalna i bezbarwna. Nie pomaga forma narratora
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo