Rodzaj wydarzenia

2015-12-20
14.12.2015Salon Poezji - Żywoty równoległe
Tarnów MBP

Zapraszamy na ostatni tegoroczny Salon Poezji pt: „ŻYWOTY RÓWNOLEGŁE”, który odbędzie się 20 grudnia 2015, o godz. 11.00 na małej scenie Teatru Solskiego.

Salon Poezji to wydarzenie przygotowane jak zwykle przez Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Tarnowskim Teatrem. Tym razem uczestnicy posłuchają wierszy poetyckiego duetu: Jarosława Iwaszkiewicza i Jacka Dehnela.
Jarosław Iwaszkiewicz – przedwojenny skamandryta i powojenny guru polskiej literatury – zmarł w tym samym (1980) roku, w którym urodził się Jacek Dehnel – laureat Nagrody Fundacji Kościelskich, uznany za jednego z najciekawszych przedstawicieli polskiej poezji i prozy pierwszego dziesięciolecia XXI wieku. Obu poetów łączy także fakt równoczesnej, z równą pasją rozwijanej – i niemal od razu docenianej – aktywności w obszarze poezji i prozy, a nade wszystko podobny typ wrażliwości, który każe im za główny przedmiot twórczej refleksji uznać problem przemijania i trwania, w kontekście kruchości ludzkiej egzystencji, w którą jednak wpisane jest pragnienie niep­rzem­ijal­nośc­i. Kolejny obszar wspólnoty, to klasycznie zbudowane strofy, dbałość o rytm, a nierzadko także rym w wierszu, nie stronienie od tonu wzniosłego.
Dla czytelnika, a w przypadku niedzielnego spotkania dla słuchacza, ta poezja, to szansa na obcowanie z mądrym i pięknym słowem, na co okazji w otaczającej nas na co dzień rzeczywistości jest niewiele.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

Iwaszkiewicz.jpg Iwaszkiewicz
jpg, 1.4 MiB, 4962x4962