Nowości
Nadzieja
Lodówka Zosi
Las
Kukułcze jajo
Opowieści o nadziei : znajdowanie inspiracji w codziennym życiu
 
Biblioteka współpracuje z portalem e-usług bibliotecznych »w.bibliotece.pl« - zapraszamy do odwiedzenia profilu biblioteki i skorzystania z dodatkowych możliwości.
Wiadomości
„Biblioteka – miejsce na czasie” – relacja z „Tygodnia Bibliotek” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie i jej filiach.

W ramach tegorocznych wydarzeń biblioteki zorganizowały różnorodne spotkania. Największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania autorskie, które są wyjątkową formą promocji biblioteki, literatury i pisarstwa.
ewqa.jpg

Na początek, 8 maja, Gminną Bibliotekę Publiczną w Waksmundzie oraz Filię Biblioteczną w Gronkowie odwiedził pan Paweł Beręsewicz, autor powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, a także tłumacz i anglista. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy V szkoły w Waksmundzie oraz klasy V i VI ze Szkoły Podstawowej w Gronkowie. Autor przedstawił swoją bogatą działalność zawodową, opowiadając o pracy jako nauczyciel języka angielskiego, tłumacz i pisarz. Następnie zaprosił uczniów do „poważnej rozmowy o książkach” przy herbatce, dyskutując na tematy takie jak miłość, sport, pieniądze i zagadki kryminalne. Autor, nie zdradzając zakończeń swoich książek, zachęcał młodych słuchaczy do ich przeczytania.

Kolejne spotkanie miało miejsce 9 maja w Filii Biblioteczną w Ostrowsku, gdzie gościem była pani Magdalena Kordel, autorka powieści obyczajowych. W trakcie spotkania pisarka opowiadała o swoich bohaterkach, ich problemach i radościach dnia codziennego, nawiązując do swoich bestsellerowych powieści takich jak „Anioł do wynajęcia” czy „W blasku słońca”. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki w całości zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki, pochodzących z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

10 maja gościliśmy panią Ewę Stadtmüller, autorkę bajek dla dzieci, scenariuszy teatralnych, opowiadań, baśni i legend. Na spotkanie do Filii Bibliotecznej w Nowej Białej przybyli uczniowie z oddziału przedszkolnego, zerówki i klasy pierwszej. Później, w Szkole Podstawowej w Łopusznej, autorka spotkała się z uczestnikami Gminnego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez szkołę. Pisarka w bardzo interesujący sposób opowiedziała dzieciom o swoich książkach, o tym jak powstają i skąd bierze pomysły do ich napisania. Na spotkanie przybyła ze swoją tajemniczą walizką, w której znajdowało się wiele ciekawych kukiełek i pluszowych zwierząt. Przedstawiając za pomocą rekwizytów przygody swoich bohaterów, zapoznała uczniów ze swoją twórczością. Angażowała również dzieci we wspólne rymowanie i zgadywanie.

Innym sposobem promowania czytelnictwa był konkurs recytatorski zorganizowany przez Filię Biblioteczną w Klikuszowej, przeznaczony dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej. Uczestnicy konkursu recytowali wybrane przez siebie wiersze J. Tuwima lub J. Brzechwy.

Spotkania z przedszkolakami również stanowiły doskonałą okazję do promowania czytelnictwa w ramach Tygodnia Bibliotek.

,,Wypożyczalnia skrzydeł"? to temat jaki został podjęty na spotkaniu z przedszkolakami w Filii Bibliotecznej w Ostrowsku wyjaśniono, że "Wypożyczalnia skrzydeł" to nic innego jak biblioteka, a książki są skrzydłami, które rozdają bibliotekarze. Autorka tekstu, Iwona Pietrzak-Płachta, podkreślała, że czytanie książek pozwala nam podróżować do różnych miejsc, wcielać się w różne postacie i wzbogacać swoją wyobraźnię. Z kolei w Filii Bibliotecznej w Klikuszowej przedszkolaki miały okazję wysłuchać wybranych baśni H. Ch. Andersena, a następnie rozwiązywały zagadki i rebusy. Natomiast w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie zorganizowano spotkanie, którego tematem była informacja. Podkreślano, jak łatwo może ona przekształcić się w plotkę i wyrządzić komuś krzywdę. Częścią spotkania była zabawa w głuchy telefon, która służyła jako eksperyment ilustrujący ten proces.

W ramach zajęć oferowano także różnorodne lekcje biblioteczne dla zorganizowanych grup. W Filii Bibliotecznej w Pyzówce, odbyło się czwartkowe spotkanie z uczestnikami świetlicy szkolnej (kl. I-III). Podczas lekcji bibliotecznej przybliżono dzieciom ideę akcji, po czym wspólnie wykonano plakat pt. „Biblioteka – miejsce na czasie”. Uporządkowano również stanowisko wolnej wymiany książek. Odwiedzający bibliotekę w Pyzówce mogli zobaczyć wystawę pt. „Oto co Czytelnicy zostawiają w książkach”, na której zaprezentowano różnorodne zakładki, paragony, bilety, notatki, przepisy kulinarne, obrazki kultu religijnego itp.

W Filii Bibliotecznej w Krauszowie gościł bohater książki Hanny Łochockiej, wróbelek Elemelek. Najmłodsi czytelnicy mieli okazję wysłuchać jednego z wielu opowiadań o sympatycznym i wszędobylskim małym wróbelku, którego przygody są pełne zabawnych zdarzeń. Po wysłuchaniu opowiadania, maluchy stworzyły piękne prace plastyczne, które ozdobią okna naszej biblioteki.

Filia Biblioteczna w Rogoźnikugościła dzieci z klasy „0” Szkoły Podstawowej. Spotkanie rozpoczęło się od czytania historyjki z książki „Ciocia Jadzia na wsi” autorstwa Elizy Piotrowskiej. Następnie odbyła się rozmowa na temat pielęgnacji i potrzeb roślin. Na zakończenie zorganizowano żywą lekcję przyrody, podczas której dzieci sadziły zielistki w doniczkach. Na zakończenie obchodów „Tygodnia Bibliotek” do Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie zaproszono uczniów z klasy 4 miejscowej szkoły. Spotkanie skupiło się na tematach takich jak rękopis, manuskrypt, papier czerpany oraz biblioteka cyfrowa. Uczniowie poznali znaczenie tych słów i mieli okazję obejrzeć krótki film przedstawiający proces tworzenia papieru czerpanego. Omówiono również zalety korzystania z Bibliotek Cyfrowych, takie jak łatwy dostęp z dowolnego miejsca oraz szybkie wyszukiwanie informacji. Inspiracją do spotkania była książka pt. "Panna Jones i Książkowe Emporium"..

Z kolei Filię Biblioteczną w Lasku odwiedzili uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej. W trakcie spotkania omawiali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Następnie, podczas zajęć, wykonali zadania związane z identyfikacją korzyści oraz zagrożeń wynikających z pracy na komputerze.

Mamy nadzieję, że różnorodne propozycje i wydarzenia z Tygodnia Bibliotek pozwoliły naszym czytelnikom odkryć bibliotekę jako ciekawe, inspirujące miejsce pełne możliwości. Dziękujemy za współpracę szkołom i przedszkolom z terenu Gminy Nowy Targ oraz wszystkim biorącym udział w tegorocznych obchodach Tygodnia Bibliotek.

Spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel

Magdalena Kordel od bardzo dawna marzyła o tym, aby zostać pisarzem. Zaczynała od prostych historyjek, później podjęła pracę w gazecie. Najpierw relacjonowała wydarzenia kulturalne, a następnie tworzyła humorystyczne felietony z życia młodej mężatki. Felietony te zebrała w jedną całość i w ten sposób powstał wreszcie jej książkowy debiut. Nakładem Wydawnictwa Prószyńskiego na rynku ukazała się pozycja pt. „48 tygodni”. Jak sama wyznała, to dzięki mężowi zaistniała, to on w nią uwierzył. Ale jej talent jest wyłącznie jej udziałem i osobistym osiągnięciem. Podczas spotkania jej poczucie humoru, nieustający optymizm i ciepło z każdym wypowiadanym przez nią zdaniem się potęgowało. Jej życiorys, jak większości ludzi, nie jest krystaliczny. Szczęśliwe dzieciństwo zostało przerwane śmiercią najbliższej osoby, zbuntowana młodość i źle ulokowane uczucia - to tylko kilka epizodów, które odcisnęły swoje piętno na jej twórczości (również poetyckiej). Jednak mimo tych przykrych doświadczeń marzyła tak długo, aż stworzyła ,,książkę zaklęcie" - ,,Uroczysko". Dokonało się tylko dlatego, że ,,ktoś lub coś" w odpowiednim momencie podsunął jej wybawienie - książkę Lucy Maud Montgomery. Tylko książkę, albo właśnie książkę, która stała się jej kołem ratunkowym.
Jeśli zagłębimy się w twórczości naszego gościa, dostrzeżemy, iż punktem wyjścia dla jej powieści są historie wielu różnych bohaterek, które mają swoje problemy, przeżywają wzloty i upadki, albo uciekają przed zranieniem czy zdradą. Do bestsellerowych tytułów zalicza się m.in. „Anioła do wynajęcia”, „W blasku słońca” oraz serie „Malownicze”, „Uroczysko”, „Miasteczko”, „Wilczy dwór”. W swoich wypowiedziach Magdalena Kordel nawiązywała do kilku tych perypetii, ale także i radości dnia codziennego. Mówiła o pomocy młodym adeptom sztuki pisarskiej oraz o znaczeniu miłości, przyjaźni i empatii w życiu każdego człowieka. Zdaniem wielu naszych słuchaczy jest ona żywym dowodem na to, że uśmiech możne zmienić nawet najbardziej pochmurny dzień, a jej powieści ,,otulają duszę niczym ciepły koc".
spotkanie-autorskie-z-magdalena-kordel-501 (1).jpg
spotkanie-autorskie-z-magdalena-kordel-ccc27.jpg