Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Pyzówce, Stowarzyszenie „Czas na Pyzówkę” oraz Świetlica Wiejska w Pyzówce, zorganizowały dla swoich młodych czytelników ciekawe zajęcia. Były warsztaty robotyki pod hasłem: „Uczymy, bawimy, budujemy z klockami Lego”, warsztaty plastyczne, których inspirację stanowił występujący w zasobach biblioteki księgozbiór regionalny, warsztaty kukiełkowe, realizowane pod profesjonalnym nadzorem animatorek z agencji artystycznej Art Cinema z Nowego Targu, a także warsztaty kosmetyczno – mydlarniane, w ramach których uczestnicy wykonali mydełka glicerynowe i babeczki kąpielowe na bazie naturalnych produktów. Nie można w tym miejscu nie dodać, iż nad całością powyższego przedsięwzięcia czuwała prze­dsta­wici­elka­ „Skarbów z Podhala”, specjalizująca się w dziedzinie zielarstwa, ziołolecznictwa i ziołoznawstwa w regionie Podhala. Dużo emocji wzbudziło spotkanie z naczelnikiem Grupy Podhalańskiej GOPR, panem Markiem Ciasiem, instruktorem ratownictwa górskiego, jak też psem ratownikiem, wabiącym się Lukka. Nie zabrakło również wycieczki warsztatowej do nowotarskiego Muzeum Drukarstwa, które powstało dzięki projektowi „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów”. Zwieńczeniem zwiedzania były warsztaty intr­olig­ator­skie­. Ostatnią feryjną atrakcję stanowiła inicjatywa zatytułowana „Planszowe rozgrywki dla rozrywki”.
Ferie Pyzówka 5.jpg

Składając prowadzącym zajęcia, uczestnikom oraz rodzicom serdeczne podziękowania za zaangażowanie i pomoc w realizacji spotkań, zachęcamy do częstego korzystania z zasobów naszej biblioteki.

Ferie Pyzówka 5.jpg Ferie Pyzówka 5
jpg, 70 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W dniach od 21 do 25 stycznia 2019 roku, a więc w drugim tygodniu tegorocznych ferii zimowych, w Gminnej Bibliotece Publicznej oraz w Świetlicy Wiejskiej w Waksmundzie zrealizowana została inicjatywa pod hasłem: „Ferie z książką i nie tylko”. Jak co roku, tak i tym razem nie zabrakło kontaktu z lekturą, w efekcie czego uczestnicy poznali losy bohaterów czytanych w czasie zajęć książek. Ponadto były gry planszowe, kalambury, rebusy i łamigłówki, bilard i tenis. Zorganizowane zostały także warsztaty plastyczne, poprowadzone przez niezastąpioną panią Marię Wnęk.
IMG_4904.jpg

Ciekawą i bardzo istotną inicjatywę stanowiły warsztaty „Savoir vivre - czyli dobre maniery dla każdego”, w czasie których uczestnicy przypomnieli sobie podstawowe zasady zachowania się przy stole, otrzymali właściwe wskazówki, jak prawidłowo należy zastawić stół, a także nauczyli się dobierać strój stosownie do miejsca i okoliczności. Rywalizacja w grupach, zaprezentowanie krótkich scenek prze­dsta­wiaj­ącyc­h złe i dobre postawy i zachowania oraz gra „Milionerzy” bardzo uatrakcyjniły zajęcia, które poprowadziła pani Justyna Szajnowska Borkowska. Nie bez znaczenia były kulinaria, dzięki którym młodzi uczestnicy mogli nie tylko zjeść smaczny posiłek, ale i wykonać go własnymi rękami – już zatem od najmłodszych lat mieli oni możliwość nabycia umiejętności gustownego przyrządzania smakołyków. W ostatnim dniu zajęć uczniowie miło spędzili czas, uczestnicząc w zabawach na świeżym powietrzu w „towarzystwie” obficie występującego tej zimy białego puchu.
Całość przebiegła w miłej, radosnej atmosferze, dzięki czemu, jako organizatorzy powyższej inicjatywy, mamy bardzo obiecujące rokowania na udane „Wakacje z książką i nie tylko…” już za pół roku.
Rodzicom i opiekunom wyrażamy wdzięczność za pomoc i poświęcony czas.

IMG_4904.jpg IMG_4904
jpg, 90 KiB, 800x600
IMG_4909.jpg IMG_4909
jpg, 85 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Rogoźniku podjęła z myślą o swoich młodych czytelnikach realizację inicjatywy zatytułowanej „Ferie z książką i nie tylko”. Zakres tego „nie tylko” stanowiły różnego rodzaju zabawy na świeżym powietrzu, dydaktyczne gry planszowe, zajęcia literacko – plastyczne, warsztaty małej biżuterii, a także warsztaty kulinarne. Książka natomiast była centralnym punktem każdego spotkania i każdemu spotkaniu towarzyszyła, odpowiadając tematowi danych zajęć. Uczestnicy powyższej inicjatywy chętnie angażowali się w proponowane im zabawy i zadania.
Rogoźnik 1 a.jpg

Serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym te feryjne spotkania mogły się odbyć i sprawić dzieciom tyle frajdy.

Rogoźnik 1 a.jpg Rogoźnik 1 a
jpg, 63 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Krauszowie podjęła realizację zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach inicjatywy „Ferie z książką i nie tylko…”. Główną i najistotniejszą atrakcję stanowiło spotkanie z bohaterami książki Adama Bahdaja pt. „Mały pingwin Pik – Pok” , po przeczytaniu której młodzi czytelnicy mieli za zadanie wykleić z kolorowych kartek dzielnego bohatera utworu.
Krauszów 5.jpg

Innym sposobem spędzenia wolnego od szkoły czasu były różnego rodzaju zabawy ruchowe, takie jak bilard, tenis stołowy czy piłkarzyki, a także warsztaty plastyczne.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za radosne chwile spędzone w bibliotece.

Krauszów 5.jpg Krauszów 5
jpg, 63 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W dniach od 21 do 25 stycznia 2019 roku w Bibliotece Publicznej w Lasku oraz w Bibliotece Publicznej w Klikuszowej zrealizowana została inicjatywa pod hasłem: „Ferie z książką i nie tylko”, w ramach której zorganizowano zajęcia dla dzieci i młodzieży – czytelników wyżej wymienionych placówek. Nie zabrakło oczywiście różnego rodzaju gier planszowych, zgadywanek czy zabaw na śniegu, jednak punkt kulminacyjny feryjnych spotkań stanowiło czytanie książki. Na bieżący rok wybrana została piękna dziecięca historyjka zatytułowana „Ulepimy dziś bałwana”. Ponadto najmłodsi czytelnicy poznali przygody Renifera Niko, a to za sprawą emisji bajki pt. „Renifer Niko ratuje święta”. Odbyły się również zajęcia plastyczne, w czasie których dzieci ćwiczyły swoje zdolności manualne poprzez ozdabianie wykonanych z papieru bałwanków i reniferów.
Dziękując uczniom za miło spędzony czas, serdecznie zapraszamy i zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania naszych bibliotek.

Klikuszowa ferie.jpg Klikuszowa ferie
jpg, 77 KiB, 640x1144
Komentarze (0)

Podczas tegorocznych ferii zimowych w Bibliotece Publicznej w Harklowej i w Ostrowsku można było zagrać w „Moje 5 sekund”, , „Logix”, pomalować i skorzystać z Internetu. Można też było wziąć udział w warsztatach literacko-filmowych, na których uczestnicy poznali tajemnicę papirusu Midasa. Nie zabrakło też ciekawych chwil spędzonych na lekturze książki Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Dzieci opowiadały o tym co chciałyby robić w swoim dorosłym życiu, a wykonane przez nich postacie posłużyły jako bohaterowie w wymyślonym przez nich przedstawieniu.
ferie3.jpg

W Harklowej nie zabrakło też atrakcji na świeżym powietrzu jak budowanie igloo, zjeżdżalni i baz potrzebnych do bitwy na śnieżki.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę.

ferie3.jpg ferie3
jpg, 64 KiB, 800x450
Komentarze (0)

W Bibliotece Publicznej w Gronkowie, w czasie ferii zimowych odbywały się zajęcia dla dzieci. Podczas wspólnych spotkań uczestnicy mieli możliwość poznania przygód bohaterów książki Renaty Piątkowskiej pt. ,,Nie ma nudnych dni''. Głównemu bohaterowi książki, Maćkowi, uczniowi trzeciej klasy, każdy dzień przynosił nowe przygody. Niewątpliwie przyczyniała się do tego jego kilkuletnia siostra, Oliwka, która potrafiła czasami naprawdę skomplikować życie trzecioklasisty, ale też koledzy i czarnowłosa Matylda. Jeśli nawet dzień zaczyna się szaro i zwyczajnie, nigdy nie jest nudny.
Gronków ferie 1.jpg

W czasie warsztatów plastycznych uczestnicy wykonali laurki dla babci i dziadka, wesołe bałwanki i zimowe pejzaże. Bawili się w koło fortuny, grali w piłkarzyki i malowali różne kolorowanki.
Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do odwiedzania biblioteki.

Gronków ferie 1.jpg Gronków ferie 1
jpg, 110 KiB, 640x480
Komentarze (0)

Biblioteka Publiczna w Nowej Białej dołożyła starań, by dzieci w ciekawy i twórczy sposób spędzały popołudnia w towarzystwie dobrej książki. Inspiracją do zabaw była fascynująca opowieść Ł. Wierzbickiego pt.: „Afryka Kazika”.

Nowa Biała ferei 9.jpg
Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali o przygodach wielkiego podróżnika Kazimierza Nowaka, który przemierzył Afrykę, jadąc na rowerze oraz wspólnie wykonywali mapę Afryki z zaznaczoną trasą podróży Kazika. Poznali też znaczenie słowa reporter i reportaż. Nie zabrakło również zabaw animacyjnych, rozgrywek planszowych i gry w kalambury. Na zakończenie spotkań na dzieci czekał słodki poczęstunek.

Nowa Biała ferei 9.jpg Nowa Biała ferei 9
jpg, 79 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W dniu 21.11.2018 r. odbył się XI Gminny Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, czytelnicy bibliotek publicznych z następujących miejscowości : Rogoźnik, Ludźmierz, Łopuszna, Pyzówka, Harklowa, Knurów, Ostrowsko, Obidowa, Gronków, Nowa Biała, Krauszów, Waksmund.
Komisja w składzie : Emilia Nagórka - Łakomik, Piotr Łakomik, Lucyna Czubernat, Elżbieta Radecka.
Komisja przesłuchała 34 uczestników.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali fragmenty z wylosowanych książek.
Ocenie podlegała : dykcja, interpretacja tekstu, płynność, intonacja, gra ze słuchaczem, emocjonalne podejście do czytanego tekstu, uzdolnienia aktorskie.
Komisja wyłoniła laureatów :
Kategoria I - klasy I-III (szkoły podstawowe) :
Mistrz czytania – Patrycja Waksmundzka (Waksmund)
Wyróżnienia - Gaja Koźlak (Łopuszna)
- Maciej Bednarz (Obidowa)
- Izabela Ścisłowicz (Waksmund)
Kategoria II – klasy IV –VI :
Mistrz czytania – Konrad Długi (Nowa Biała)
Wyróżnienia – Dominik Kolasa (Waksmund)
Aleksandra Kurek ( Waksmund)
Kategoria III Kl. VII, VIII, III gimnazjum :
Mistrz czytania – Andrzej Ciężobka (Ostrowsko)
Mistrz czytania – Monika Bukowska (Gronków)
Wyróżnienia – Anna Kuraś (Waksmund)
Laureatom gratulujemy. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie.

IMG_4873[1].jpg IMG_4873[1]
jpg, 96 KiB, 800x600
IMG_4884[1].jpg IMG_4884[1]
jpg, 78 KiB, 800x600
IMG_4886[1].jpg IMG_4886[1]
jpg, 89 KiB, 800x600
IMG_4882[1].jpg IMG_4882[1]
jpg, 85 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Konkurs trwał przez całe wakacje, jednak uczestnicy mogli składać wykonane prace do 14 września 2018 r. Zagadnieniami nawiązującymi do celu gry, czyli do poznawania historii i walorów wsi, były m.in.: wypisanie zabytków, przedstawienie kilku ciekawostek z pierwszych lat działalności szkoły, czy napisanie legendy o cudownej mocy harklowskiego dzwonu kościelnego. Ponadto czytano książkę Joanny Papuzińskiej ,,Asiunia” – i na jej podstawie rozważano znaczenie cytatu, mówiącego, iż ,,adres jest najważniejszy”. Wspominano również Drużyny Podhalańskie, początki struktur Związku Podhalan, organizację miejscowej jednostki OSP oraz powołanie do istnienia tutejszej biblioteki. Uwagę poświęcono też postaci Franciszka Leśnego. Został on wzięty do niewoli we Włoszech, gdzie 15 stycznia 1919 roku zgłosił się jako ochotnik do armii polskiej i został przydzielony do pułku im. Garibaldiego. Służył także w armii polskiej we Francji, za co otrzymał wyróżnienie w postaci Odznaki ,,Mieczy Hellerowskich”.
Rozdanie nagród za udział w ,,Grze wiejskiej” odbyło się w Szkole Podstawowej w Harklowej 11 listopada 2018 roku, kiedy to podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości, po inscenizacji patriotycznej, Agnieszka Kapłoniak i Magdalena Kopeć zaprezentowały swoje wywiady. Pokazywały one, jak ważną była i jest ,,mała ojczyzna” dla każdego pokolenia harklowian. Tęsknotę za domem odczuwali najbardziej na emigracji, wspominając, iż powrót ściskał za gardło i powodował, że ,,serce bolało”.
Podczas uroczystości została również przybliżona krótka nota historyczna organizacji i ośrodków kulturalno-naukowych, które powstawały w Harklowej w okresie międzywojennym. Bardzo ważną rolę odegrały wówczas osoby, które te organizacje tworzyły i nimi kierowały.

Gra wiejska kopec 2018.jpg
Biblioteka zachęca do udziału w kolejnych edycjach konkursu, jak też do odwiedzania placówki i czerpania wiedzy z jej zasobów. Jednocześnie pragniemy wyrazić wdzięczność za wsparcie ze strony Pana Sołtysa i Rady Sołeckiej.

Gra wiejska kopec 2018.jpg Gra wiejska kopec 2018
jpg, 67 KiB, 800x450
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Szczawnica MBP
Krysia67

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo