Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

Poniedziałek: 08:00-16:00
Wtorek: 10:00 - 18:00
Środa: 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek: 10:00 - 18:00

W skład Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wchodzą filie biblioteczne w: Gronkowie, Harklowej, Klikuszowej, Krauszowie, Krempachach, Lasku, Ludźmierzu, Łopusznej, Nowej Białej, Ostrowsku, Pyzówce, Rogoźniku.

Dyskusyjny Klub Książki ,,Literackie kawki", działający przy naszej Filii w Ostrowsku, postanowił świętować wraz z książkami kobiece chwile.
Klubowiczki swoje rozważania skupiały na tematyce zawartej w
,,Marcowych fiołkach" Sarah Jio. Ta amerykańska pisarka stworzyła powieść o miłości (jej poszukiwaniu, przeciwnościach losu, trudnych wyborach i próbie czasu), a także o przyjaźni, wsparciu i o przebaczeniu jako o tym, co daje spokój duszy.
marcowe-fiolki-na-dzien-kobiet-c43.jpg

marcowe-fiolki-na-dzien-kobiet-c43.jpg marcowe-fiolki-na-dzien-kobiet-c43
jpg, 191 KiB, 1000x750
Komentarze (0)

17 lutego w Filii w Ostrowsku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Literackie kawki". Tym razem członkinie klubu skupiły się na treści debiutanckiej powieści Jarosława Bąka (pseud. Jaro Bonk). Ten łamiący wszelkie schematy thriller kryminalny rozgrywa się w Krakowie oraz na Dolnym Śląsku. Zaskakujące dowody w śledztwie, prowadzonym przez uznanego komisarza, Jana Dolnego, nie mogą spotkać się z aprobatą policji. Wyjaśnijmy zatem dlaczego?
dalej-jest-tylko-strach---thriller-kryminalny-inny-niz-wszystkie-db7.jpg
Autor dołączył do głównego wątku głęboko skrywane tajemnice nazistów, wyniki ich tajnych eksperymentów, którym przewodniczył nie kto inny jak Heinrich Himmler (szef gestapo zafascynowany okultyzmem, seansami spir­ytys­tycz­nymi­ oraz różnymi obrzędami, w których nawiązywano kontakt z przewodnikami duchowymi). Pojawiają się też elementy metafizyki (czas­oprz­estr­zenn­e przejścia). Mamy też w końcu drugoplanowych bohaterów - egzorcystów, wysłanników z Watykanu, wizjonerów oraz specjalistów od nietypowych dzieł z czasów III Rzeszy. Natomiast z autentycznych miejsc mocy w książce pojawia się wawelski czakram - jego obszar i położenie jest mocno badane przez bohaterów.
Zakończenie książki woła jednak o szybkie dokończenie historii w kolejnym tomie. Sporo wątków wymaga dopowiedzenia, wyjaśnienia i ostatecznego zamknięcia. Pojawiają się pytania, m.in. co stało się z komisarzem, a także w jakim stopniu dokonania nazistowskich naukowców wpłyną na bezpieczeństwo współcześnie żyjących pokoleń?
Bohaterowie dokonują ważnych wyborów. Czy dążąc do poznania prawdy warto tak wiele ryzykować?

Komentarze (0)

W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszych Bibliotekach w Waksmundzie i Klikuszowej, wspaniałą osobę – panią Ewę Stadtmüller, polską autorkę bajek dla dzieci, scenariuszy teatralnych, opowiadań baśni i legend.
20250206_090033.jpg
20250206_094606.jpg

Pani Ewa przygotowała dla małych czytelników wiele niespodzianek i zagadek, sprawiając, że wydarzenie nabrało wyjątkowego, interaktywnego charakteru. Autorka przeniosła dzieci do świata wyobraźni poprzez opowieści i wierszyki, które recytowała wspólnie z nimi. Dodatkową atrakcją były urocze maskotki oraz pacynki, które ożywiały literackie historie i zachęcały najmłodszych do aktywnego udziału w zabawie. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki oraz uczestniczyły w improwizowanych scenkach, co sprawiło im ogromną radość. Na zakończenie spotkania otrzymały pamiątkową zakładkę z autografem pisarki oraz mogły zakupić książeczkę z dedykacją.
20250206_101526.jpg
klik.jpg
klik1.jpg

20250206_090033.jpg 20250206_090033
jpg, 1.5 MiB, 2080x2296
20250206_094606.jpg 20250206_094606
jpg, 1.3 MiB, 1864x2696
20250206_101526.jpg 20250206_101526
jpg, 2.0 MiB, 2080x3256
klik.jpg klik
jpg, 1.8 MiB, 3468x4624
klik1.jpg klik1
jpg, 1.3 MiB, 3468x4624
Komentarze (0)

Wzorem lat ubiegłych w czasie ferii Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie wraz z Filiami zaprosiła dzieci i młodzież na zajęcia pod hasłem „Ferie z książką i nie tylko…” Biblioteki zorganizowały szereg wyjątkowych zajęć, które przyciągnęły wielu młodych uczestników, oferując im ciekawe i twórcze spędzanie wolnego czasu.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie odbyły się warsztaty kolażu, które poprowadziła Effata Anima Anna Jagoda Mrożek, miłośniczka sztuki i kreatywnych działań. Uczestnicy mogli poznać tajniki tej niezwykłej techniki plastycznej, tworząc swoje własne prace, które zachwyciły nie tylko wykonaniem, ale i pomysłowością. Innym razem w bibliotece odbył się Dzień Planszówek. Na uczestników czekał szeroki wybór gier – od klasycznych tytułów, takich jak Scrabble czy Chińczyk, po nowoczesne gry strategiczne. Miłośnicy tajemnic i gier logicznych mieli okazję wcielić się w rolę detektywów, rozwiązując zagadki inspirowane przygodami słynnego Sherlocka Holmesa. Każda zagadka wymagała sprytu i logicznego myślenia.
GBPw Waksmundzie.jpg

Z kolei Filia w Nowej Białej przygotowała dla dzieci różnorodne aktywności artystyczne, muzyczne i intelektualne. Ferie rozpoczęły się od wprowadzenia uczestników w świat literatury – najpierw dzieci wysłuchały zabawnego fragmentu książki „Superdziadek” autorstwa Ireny Landau a następnie wykonały piękne laurki. Kolejnego dnia uczestnicy wraz z bohaterami książek – Feliksem i Nelą – wyruszyli w podróż do najzimniejszych zakątków świata, gdzie wspólnie tworzyli papierowe zwierzęta zamieszkujące Arktykę i Antarktydę. W Czytanie książek okazało się świetną zabawą także w kolejnych dniach ferii. Podczas lektury „Książki bez obrazków” oraz „Książki, która nie chciała być czytana” dzieci z radością śledziły figlarne i zabawne historie. Po wysłuchaniu tych wciągających opowieści dzieci wspólnie stworzyły książkowe miasta, pełne kreatywnych detali. Oczywiście, nie zabrakło także czasu na różnorodne gry i zabawy, które dodatkowo integrowały uczestników zajęć i dostarczały wielu emocji.
nowa biala.jpg

Ferie w bibliotece były także doskonałą okazją do zapoznania się z muzycznymi tajemnicami świata. Dzięki warsztatom muzycznym z Panią Sylwią Bastą – Silvaną, dzieci miały szansę poznać różnorodne instrumenty, w tym Fletnię Pana, której historia związana jest z greckim mitem. Uczestnicy zajęć wykazali się swoimi zdolnościami muzycznymi podczas śpiewu i gry na instrumentach.
Filia w Pyzówce we współpracy ze Świetlicą Wiejską na początek zaprosiły dzieci i młodzież na warsztaty malowania kawą, które poprowadziła Effata Anima Anna Jagoda Mrożek. Uczestnicy stworzyli niezwykłe prace inspirowane motywami roślinnymi, odkrywając przy tym nowe techniki plastyczne. Następnie odbyły się warsztaty komiksu prowadzone przez Zbigniewa Masternaka – cenionego autora scenariuszy filmowych i reportaży. Młodzi artyści mieli okazję stworzyć własne kilkukadrowe historie, rozwijając swoją wyobraźnię i zdolności narracyjne. Nie zabrakło również dnia pełnego gier i łamigłówek. Uczestnicy rywalizowali w układaniu puzzli, rozgrywali emocjonujące partie gier planszowych oraz sprawdzali swoją spos­trze­gawc­zość­ i logiczne myślenie. Na zakończenie ferii odwiedzili Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, gdzie w pracowni ceramicznej pod czujnym okiem Pani Marii powstały niezwykłe dzieła z gliny. Dzieci wykonały fantazyjne kurki, kogutki oraz wielkanocne jajeczka, które po wypaleniu w piecu zostaną przywiezione do Pyzówki, ozdobione i przygotowane na nadchodzące święta.
w.bibliotece.pl
Filia w Pyzówce.jpg
W Filiach w Gronkowie i w Rogoźniku również odbyły się warsztaty malowania kawą, które prowadziła Effata Anima Anna Jagoda Mrożek. Uczestnicy mieli okazję poznać niezwykłą technikę tworzenia obrazów przy użyciu kawy. Tematem prac były motywy roślinne- dzieci i młodzież z dużym zaangażowaniem malowały liście, kwiaty i inne elementy przyrody, tworząc niepowtarzalne kompozycje o ciepłych, brązowych odcieniach. Inna aktywność proponowana przez biblioteki to dzień puzzli, gier planszowych i łamigłówek. Była rywalizacja, liczenie punktów i dobra zabawa. . Nie zabrakło również malowania, wycinania, kolorowania, a także tworzenia zakładek do książek.
ferie gronkow.jpg

Z kolei Filie w Harklowej i w Ostrowsku przygotowały zajęcia literacko-plastyczne, których motywem przewodnim było świętowanie Dnia Babci i Dziadka. Zajęcia w bibliotekach rozpoczęły się od spotkania pod hasłem "Babcocha - to babcia, która wszystkich kocha". Dzieci z zain­tere­sowa­niem­ wysłuchały fragmentów książki „Babcocha” autorstwa Justyny Bednarek. W nawiązaniu do Dnia Babci uczestnicy wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których uczyli się zaplatania makramowych serc – symboli miłości i wdzięczności dla ukochanych babć. Dzięki ich determinacji powstały piękne podkładki pod kubki w kształcie serc. Podczas kolejnych spotkań, poświęconych dziadkom, dzieci poznały historię sympatycznego staruszka z książki "Wnuczka antykwariusza". Dyskutowano o cechach idealnego dziadka – takich jak dobroć, troskliwość, pomysłowość i humor. Dzieci podzieliły się swoimi historiami o wspólnych zabawach i psotach z dziadkami. Na zakończenie zajęć wykonały kolorowe laurki z życzeniami.
W Filii w Lasku dzieci rozpoczęły zimowy czas od wysłuchania opowieści z książki Wojciecha Widłaka „Wesoły Ryjek i zima”. Po lekturze rozmawiały o oznakach zimy i jej urokach, a następnie, zainspirowane rozmową, stworzyły prace plastyczne przedstawiające ich wymarzoną zimę. Do wykonania rysunków wykorzystano technikę malowania na styropianie, co dodało im wyjątkowego charakteru. Kolejne spotkanie było pełne emocjonujących rozgrywek – uczestnicy z zapałem rywalizowali w grach planszowych, rozwiązywali zagadki i krzyżówki oraz bawili się w kalambury.
Równie ekscytujące chwile przeżyli uczestnicy zajęć biblioteki w Krauszowie, gdzie główną atrakcją były gry planszowe. W trakcie rozgrywki Wyprawa na Grenlandię dzieci musiały wykazać się nie tylko szczęściem, ale i umiejętnościami matematycznymi – przy każdym rzucie kostką należało pomnożyć liczbę wyrzuconych oczek przez 9. Do pomocy globus, który pozwolił dzieciom odkryć, jak wymagająca byłaby podróż na Grenlandię oraz jak surowe warunki panują na tej skutej lodem wyspie. Dodatkową atrakcją było odkrywanie tajemniczego obrazka poprzez łączenie punktów według podanego szyfru, a następnie jego kolorowanie.
Z kolei Filia w Klikuszowej zaprosiła uczestników zajęć do wysłuchania zimowych opowiadań. Następnie dzieci wykonały piękne mini zakładki do książek. Było też mnóstwo śmiechu podczas gry w kalambury oraz rozwiązywania literackich łamigłówek.
Ferie upłynęły w twórczej atmosferze, pełnej inspiracji i dobrej energii. . Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie odkrywać nowe pasje i rozwijać wyobraźnię. Dziękujemy wszystkim za udział i wspólnie spędzony czas!

nowa biala.jpg nowa biala
jpg, 574 KiB, 1374x1507
GBPw Waksmundzie.jpg GBPw Waksmundzie
jpg, 77 KiB, 640x268
ferie w pyzowve.jpg ferie w pyzowve
jpg, 167 KiB, 640x480
Filia w Pyzówce.jpg Filia w Pyzówce
jpg, 169 KiB, 640x480
ferie gronkow.jpg ferie gronkow
jpg, 196 KiB, 1536x2048
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2025-3-21
T15:00
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie 49.48229 20.07936 ul. Kościelna 8 34-431 Waksmund

poezja25.jpg

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z/s w Waksmundzie serdecznie zaprasza młodzież i dorosłych, wrażliwych na piękno poezji do wzięcia udziału w III Otwartym Gminnym Konkursie Poetyckim "Poezją Zauroczeni"
ORGANIZATOR: Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie

CELE KONKURSU:

  1.  budzenie wrażliwości poetyckiej oraz inspirowanie do aktywności twórczej,
    
  2.  doskonalenie umiejętności językowych,
    
  3.  rozwijanie uzdolnień literackich
    
  4.   poszukiwanie nowych talentów i promocja lokalnych twórców,
    
  5.   zainteresowanie dzieci, młodzieży i dorosłych twórczością poetycką,
    
  6.   stworzenie autorom możliwości zaprezentowania swoich utworów,
    
  7.   kształtowanie wiary we własne siły i umiejętności.
    

TEMATYKA KONKURSU: Tematyka utworów poetyckich jest dowolna.

ADRESACI KONKURSU:

Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest zarówno do młodzieży, jak i dorosłych z Gminy Nowy Targ.

WARUNKI KONKURSU:

  1. każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie dwa utwory o długości nie dłuższej niż np. 30 wersów, jeden autor może przysłać tylko jeden komplet wierszy,

  2. treść i forma dowolna zgodna z artystycznymi wyborami twórców,

  3. zakaz używania wulgaryzmów i słów powszechnie uważanych za obraźliwe,

  4. wiersz powinien być napisany samodzielnie, nie może być nigdzie do tej pory publikowany i nagradzany,

  5. prace lub ich fragmenty kopiowane z książek, czasopism i Internetu nie będą podlegały ocenie,

Każdy wiersz powinien być opatrzony metryczką zawierającą:

tytuł wiersza, imię, nazwisko autora, a także jego telefon kontaktowy i adres mailowy, a w przypadku młodzieży – wiek autora oraz telefon i adres rodzica lub opiekuna prawnego.

do pracy autor załącza oświadczenie o treści:

„Oświadczam, że jestem autorką/autorem wierszy nadesłanych na konkurs. Wiersze nie były wcześniej publikowane i nagradzane na innych konkursach.” Informacje te zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych (DzU z 1997 r. nr 133, poz. 883) objęte są tajemnicą i zostaną wykorzystane jedynie w sposób określony w Regulaminie.

KRYTERIA OCENY WIERSZY: Biorąc pod uwagę wiek autora, ocenie będzie podlegać:

  1. oryginalność,

  2. poprawność językowa i ortograficzna,

  3. kompozycja,

  4. adekwatność wyrazu artystycznego do tekstu,

  5. wartość artystyczna,

  6. inwencja twórcza,

  7. dobór środków artystycznych wyrazu oraz walorów literackich.

Prace oceniane będą w następujących kategoriach wiekowych:

1 – wiek od 14 do 18 lat

2 – dorośli

Komisja konkursowa wyróżni trzy najlepsze utwory w każdej z kategorii wiekowych.

W gestii jury pozostaje decyzja odnośnie gradacji zwycięzców i przyznanie I, II i III miejsca, bądź pozostanie jedynie przy wyróżnieniach.

Przewiduje się możliwość przyznania jednej nagrody grand prix.

WARUNKI UCZESTNICTWA: Konkurs jest jednoetapowy, prace powinny być dostarczone do Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z/s w Waksmundzie w formie wydruku papierowego lub przesłane w formie elektronicznej na adres: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

Termin składania prac do 07.03.2025r.

Wyniki zostaną ogłoszone na uroczystym podsumowaniu konkursu w dniu 21.03.2025 r.
w Międzynarodowy Dzień Poezji oraz za pośrednictwem mediów społ­eczn­ości­owyc­h i strony internetowej Biblioteki.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE:

  1. Zgłoszenie pracy na konkurs jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu konkursu i oświadczeniem, że prace zgłoszone na konkurs są pracami autorskimi.

  2. Wszystkie prace zgłoszone do konkursu stają się własnością organizatora. Autorzy przenoszą na organizatorów prawa autorskie, tj. prawo do publikacji drukiem, do przenoszenia na nośniki elektroniczne, do publikacji w Internecie i publikacji na wystawach.

  3. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z oświadczeniem, że wykorzystane do pracy materiały nie naruszają praw autorskich.

  4. Przystąpienie do konkursu oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie danych osobowych uczestników w akcjach informacyjnych, reklamowych i promocyjnych związanych z niniejszym konkursem oraz z kulturalną działalnością Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.

  5. Wszyscy uczestnicy konkursu, a w przypadku uczestników niepełnoletnich – ich rodzice, wyrażają zgodę na rozp­owsz­echn­iani­e wizerunku i zgłoszonych prac do celów promocji konkursu.

  6. Regulamin konkursu będzie dostępny w mediach społ­eczn­ości­owyc­h i na stronie internetowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z/s w Waksmundzie.

poezja25.jpg poezja25
jpg, 324 KiB, 1587x2245
Komentarze (0)

Nasza Filia w Harklowej znalazła się gronie 25 bibliotek z terenów wiejskich całej Polski. Przystępując do konkursu, biblioteka miała na uwadze cele przyświecające także Fundacji PVE Dobra Energia, takie jak: wzmacnianie więzi społeczności lokalnej, podnoszenie wśród dzieci i młodzieży poziomu wiedzy dotyczącej troski o środowisko naturalne, ekologii, odnawialnych źródeł energii (OZE), zmian klimatycznych, jak również rozwijanie ich zainteresowań naukami przyrodniczymi.
Projekt ma charakter ogólnopolskiego konkursu, skierowanego do publicznych i szkolnych bibliotek. Za pozytywną weryfikację wniosku, w którym należało przedstawić komisji 3 autorskie pomysły na przeprowadzenie warsztatów ekologicznych, bibliotekom zostały wysłane bezpłatne pakiety 10 książek, stanowiących kanwę do realizacji zaplanowanych działań.

Dodatkowo należy w tym miejscu podkreślić, iż partnerem 3. edycji projektu „Biblioteki pełne Dobrej Energii” jest Treeco – naturalnie w paczce, od której biblioteka otrzymała w prezencie publikację bogato ilustrowaną - album niezwykłego portrecisty, pochodzącego z Nowego Sącza, Bolesława Barbackiego.

Biblioteka zamierza przeprowadzić zajęcia w oparciu o treść książek Rafała Witka ,,Po co wieje wiatr?" oraz Joanny Jagiełło ,,Futuropolis – miasta jutra”. Będą to dwa spotkania, podczas których zostaną przeprowadzone miniwykłady z elementami pogadanki oraz blokiem warsztatowym. Ponadto planowany jest spacer przyrodniczy wraz z podchodami terenowymi. Do realizacji tego działania zostanie zaproponowana książa Adama Zbyryta – ambasadora projektu. W grancie wezmą udział miejscowe dzieci w wieku od 8 do 13 lat, w odpowiednio dobranych dla nich obszarach percepcji. Mamy nadzieję, że udział w tym projekcie pozwoli nie tylko skupić się na działaniach na rzecz środowiska naturalnego, kultury czy sztuki, ale nade wszystko przyczyni się do aktywnego wsparcia rozwoju dzieci i młodzieży.

III edycja _fb_ Biblioteki pełne Dobrej Energii.png

Komentarze (0)

W Nowym Roku 2025 Dyskusyjny Klub Książki ,,Literackie kawki", działający przy naszej Filii w Ostrowsku, rozpoczął swoje spotkania od analizy książki Elizabeth Macneal ,,Fabryka lalek". Jest to utwór, będący połączeniem romansu i thrillera z kunsztownie oddanymi realiami wiktoriańskiego Londynu. Autorka realistycznie opisuje biedę, mizerność bytowania, brutalność losu poszczególnych jednostek (w tym dzieci i zwierząt), nieb­ezpi­ecze­ństw­o i odpychający smród.kcję książki Macneal oparła na historii trzech bohaterów:

*Iris - pracownicy sklepu z lalkami, której malowanie twarzy zabawek nie wystarcza, dziewczyna marzy o wolności i urze­czyw­istn­ieni­u swojego marzenia o byciu malarką;

*Silasa - taksydermiście, który z kolei wierzy, że kiedyś uda mu się stworzyć coś niezwykłego, przez co osiągnie on sławę;

*Albiego - ubogiego, niepiśmiennego chłopca o dobrym sercu, jego zaangażowanie w różne prace zarobkowe mają przynieść mu zysk, który chce przeznaczyć na nowe zęby.

Losy tych trzech, różnie doświadczonych przez życie ludzi, układają się w opowieść o niezależności, miłości, sztuce oraz groźnej obsesji, przez którą marzenia mogą zostać zaprzepaszczone.

Wciągająca fabuła pozostawia jednak pewien niedosyt w postaci otwartego zakończenia. Ale niech każdy przekona się o tym osobiście. Polecamy!
w-poszukiwaniu-wolnosci-i-spelnianiu-marzen-2fe.jpg

Komentarze (0)

Podczas tegorocznego Gminnego Konkursu Pięknego Czytania odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską – znaną i cenioną autorką literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Wydarzenie to nabrało szczególnego znaczenia, ponieważ wśród lektur wybranych do konkursu znalazła się jedna z jej książek, „Na wszystko jest sposób”. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję spotkać autorkę osobiście. Podczas spotkania Renata Piątkowska opowiedziała o swoim bogatym dorobku literackim, podzieliła się z uczestnikami fascynującymi szczegółami dotyczącymi procesu twórczego oraz historiami, które inspirują ją do pisania. Przybliżyła także początki swojej kariery, wyjaśniając, co skłoniło ją do tworzenia literatury dla najmłodszych czytelników. Po spotkaniu każdy miał możliwość zdobycia autografu oraz zrobienia pamiątkowego zdjęcia z autorką.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za ich udział i zaangażowanie. a laureatom serdecznie gratulujemy.
xv-gminny-konkurs-pieknego-czytania-221 (1).jpg
xv-gminny-konkurs-pieknego-czytania-44121 (1).jpg
xv-gminny-konkurs-pieknego-czytania-84780 (1).jpg

Komentarze (0)

Szczególne miejsce zajmują "Waleczne z gór" – książka poświęcona niezwykłym kobietom z polskich gór, które swoją siłą, odwagą i determinacją zapisały się w historii, oraz jej najnowsza publikacja, "Święci 1944. Będziesz miłował.” Ta ostatnia, poświęcona bohaterom Powstania Warszawskiego, opowiada o ich wierze i niezwykłej postawie w obliczu wojennej rzeczywistości.

Wydarzenie miało formę rozmowy, którą poprowadziła nasza bibliotekarka Monika Luberda. Podczas spotkania Agata Puścikowska z pasją opowiadała o kulisach swojej pracy, dzieliła się inspiracjami i motywacjami towarzyszącymi jej w procesie twórczym. Słuchacze z zain­tere­sowa­niem­ wsłuchiwali się w jej słowa, a w trakcie rozmowy nie zabrakło również pytań o detale związane z bohaterkami i bohaterami jej książek. Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu, a Pani Agacie za inspirującą rozmowę i wspólnie spędzony, czas.
spotkanie-autorskie-z-agata-puscikowska-4d4.jpg
spotkani ![spotkanie-autorskie-z-agata-puscikowska-9d245.jpg][plik-46117] e-autorskie-z-agata-puscikowska-4f46.jpg

Komentarze (0)

Spotkanie było także kolejną okazją do otworzenia dyskusji na poruszane w książkach tematy. Klubowiczki zmierzyły się z niełatwym tekstem autorstwa Macieja Żulczyka pt.: ,,Czarne słońce". Ta okrutna, czasami nawet brutalna książka, pisana jakby w krzywym zwierciadle z pomieszanym nietypowym humorem, łączy kilka gatunków: thrillera, dystopii, kryminału noir, powieści drogi, dramatu psyc­holo­gicz­nego­ oraz próby stworzenia powieści o miłości. Ten dziwny ,,koktajl" gatunkowy czemuś jednak służy. Unaocznia czytelnikom zagrożenia, jakie niesie ze sobą nienawiść w skoncentrowanej postaci. Ukazuje granicę człowieczeństwa, a nade wszystko tego, do czego jesteśmy zdolni, gdy nie mamy ugruntowanej hierarchii wartości.

,,Jak człowiek zamienia się w strach i ból, to przestaje być człowiekiem. Wystarczy niewiele czasu i siły, żeby się to stało (...) Mówię ci, bólu i strachu może być tyle, że potrafi wszystko przykryć. Rozum, duszę, imię."

Zatem zapytajmy sami siebie, co daje człowiekowi wolność? Pamiętajmy przy tym, iż wolna wola nie jest równoważna z samowolą!
dkk.jpg

dkk.jpg dkk
jpg, 372 KiB, 2048x1536
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
18
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo