Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

21 lutego 2020 roku, z inicjatywy prof. Andrzeja Szczudlika, miało miejsce spotkanie z mieszkańcami Harklowej. Dotyczyło utworu literackiego polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk. Tytuł, ,,Prowadź swój pług przez kości umarłych”, zaczerpnięty z poezji Williama Blake’a, zachęca nas do takiego życia, w którym szanowane będą autorytety, a przede wszystkim nasi przodkowie i ich dorobek.
Książkę można określić jako thriller moralny, w którym, jak sama autorka sugeruje, czytelnik zostaje poruszony, a przez opowiadaną historię budzi się w nim „pewien rodzaj moralnej niewygody”. Wydarzenia, widziane oczami narratorki, Janiny Duszejko, pokazane są w dość prosty sposób. Maleńką wioską, znajdującą się na płaskowyżu w Kotlinie Kłodzkiej, wstrząsa seria niewyjaśnionych morderstw. Według staruszki motywem zbrodni jest zemsta zwierząt. Rzekoma kara dosięga kłusowników i niewłaściwie polujących myśliwych.
Kluczem do zrozumienia przesłania powieści jest postać głównej bohaterki. Wiele z jej zachowań wskazuje na cechy bohatera romantycznego. Jest ona bowiem samotną kobietą o silnym charakterze, indywidualistką, która organizuje sobie życie po swojemu: nie zwierzając się ze swoich planów, działa jednostkowo. Cechuje ją wielka wrażliwość na świat przyrody, emocjonalnie reaguje na wyrządzoną zwierzętom krzywdę. Zostaje postrzegana jako niegroźna wariatka, głównie przez swoją pasję, którą stanowi astrologia. Dlatego jest w jakimś stopniu wyobcowana ze społeczeństwa w poczuciu ciągłego niezrozumienia. Jej bunt przeciwko niea­kcep­towa­nemu­ porządkowi świata, którego konsekwencją staje się wybór walki niekoniecznie etycznymi metodami, czyni z niej bohatera tragicznego.
Uczestnicy spotkania stwierdzili jednogłośnie, że czytelnik może czuć sympatię do narratorki. Nawet jeśli godne potępienia są jej czyny, to może ją w jakimś stopniu usprawiedliwiać.
Ponadto wysunięto wniosek, iż przeczytana powieść jest przede wszystkim o hipokryzji, której, jak postuluje autorka, ,,przeciwstawiona zostaje pełna determinacji konsekwencja”.
Spotkanie zwieńczone zostało konkluzją, że literatura powinna ujawniać prawdziwe problemy i uczyć, jak szukać odpowiedzi na pytania.
Biblioteka dziękuje wszystkim za obecność i zaangażowanie. Serdecznie zaprasza na kolejne ,,Spotkanie z literaturą”, tym razem poświęcone dziełu innego noblisty, Władysława Stanisława Reymonta.

tokarczuk.jpg tokarczuk
jpg, 46 KiB, 528x720
Komentarze (0)

W poszukiwaniu dewizy, która by mogła przyświecać spotkaniom Dyskusyjnych Klubów Książki przy bibliotekach publicznych w Ostrowsku i w Harklowej, natknąć się można na krótkie opowiadania Brunona Fererro. W jednym z nich doczytać się można, iż ,,wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka”.
W ślad za ta myślą członkowie klubu DKK w Ostrowsku w dniu 29 stycznia spotkali się w bibliotece i obejrzeli film pt. ,,Dwóch papieży” w reżyserii Fernanda Meirellesa. Podobne spotkanie odbyło się 7 lutego w Bibliotece Publicznej w Harklowej. Ekranizacja doskonale odzwierciedla słowa wypowiedziane przez irlandzką pisarkę Cecylię Ahern, że „często historia jednego człowieka dla drugiego może okazać się lekcją.” Film z całą pewnością skłania do refleksji.
Dziękując za mile spędzone chwile, zapraszamy do korzystania ze zbiorów bibliotek w których można znaleźć również książki o Papieżu Janie Pawle II, Papieżu Benedykcie XVI i Papieżu Franciszku. Do ich lektury serdecznie zachęcamy.

ksiazki.jpg ksiazki
jpg, 270 KiB, 2048x1536
folm seniorów harklowa.jpg folm seniorów harklowa
jpg, 351 KiB, 2048x1536
film seniorów ostrowsko.jpg film seniorów ostrowsko
jpg, 42 KiB, 1080x409
Komentarze (0)

W Bibliotece Publicznej w Klikuszowej i w Lasku, jak co roku odbyły się "Ferie z książką i nie tylko..." Dzieci spędziły wspólny czas na zabawach i grach. Podczas zajęć plastycznych, słuchając bajki pt. „Zniknięcie babci” z wielkim zaangażowaniem wykonywały portrety swoich babć i dziadków. Poza tym lepiły bałwanki z papieru i fantazyjnie je ozdabiały. Czytając "Małą encyklopedię Domowych Potworów" rysowały swojego "Obżarciucha', który na szczęście nie zjadł zdrowej sałatki owocowej, którą dzieci samodzielnie przygotowały. Jak zawsze nie zabrakowało gier słownych i planszowych. Uśmiechom nie było końca. Dziękując za udział w zajęciach zapraszamy wszystkich do częstego odwiedzania naszych bibliotek, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

ferie 2020.jpg ferie 2020
jpg, 91 KiB, 640x1164
Klikuszowa ferie 2.jpg Klikuszowa ferie 2
jpg, 73 KiB, 640x1144
Klikuszowa ferie.jpg Klikuszowa ferie
jpg, 57 KiB, 800x448
Klikuszowa ferie 4.jpg Klikuszowa ferie 4
jpg, 95 KiB, 640x1164
ferie 2.jpg ferie 2
jpg, 76 KiB, 640x1144
Komentarze (0)

Po raz kolejny w czasie zimowej przerwy w nauce, nasi najmłodsi czytelnicy świetnie się bawili w bibliotece. Tym razem poznawali przygody bohaterów opowieści Tove Janson pt. „Opowiadania z Doliny Muminków” . Wspólnie malowali postacie z książki, tworząc piękny plakat przedstawiający wioskę Muminków. Nie zabrakło dobrej zabawy z chustą animacyjną, rozgrywek planszowych i kalamburów. Na warsztatach krawieckich powstały śliczne przytulanki- sówki. Dużym zain­tere­sowa­niem­ cieszył się roztańczony, słodki „Dzień czekoladowy”. Uczestnicy mieli też możliwość obejrzenia nowego samochodu strażackiego OSP.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczny udział w zajęciach i zapraszamy do częstych odwiedzin.

Nowa Biała 7.jpg Nowa Biała 7
jpg, 110 KiB, 860x645
Nowa Biała 3.jpg Nowa Biała 3
jpg, 86 KiB, 860x645
Nowa Biała 5.jpg Nowa Biała 5
jpg, 139 KiB, 860x645
Nowa Biała 1.jpg Nowa Biała 1
jpg, 134 KiB, 860x645
Nowa Biała 8.jpg Nowa Biała 8
jpg, 117 KiB, 860x645
Komentarze (0)

W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Pyzówce wraz ze Świetlicą Wiejską w Pyzówce przygotowały dla młodych czytelników ciekawą formę spędzenia wolnego czasu. Podstawą każdego spotkania była książka. I tak zaczęliśmy od Kubusia Puchatka. Z bohaterem przeżyliśmy wspólną przygodę w świecie filmu animowanego, poznaliśmy tajniki techniki animacji poklatkowej oraz warsztat pracy reżysera i animatora. Efektem końcowym było stworzenie filmu animowanego o Kubusiu Puchatku razem ze studiem Effata Anima Nie zabrakło również warsztatów plastycznych i teatralnych, a także kultury żywego słowa, czyli spotkania z poezją, której treść wyznaczył utwór Jana Brzechwy pt. „Ryby”.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za twórcze spędzenie wolnego czasu.

Pyzówka5.jpg Pyzówka5
jpg, 73 KiB, 640x480
Pyzówka9.jpg Pyzówka9
jpg, 77 KiB, 640x480
Pyzówka3.jpg Pyzówka3
jpg, 68 KiB, 640x480
Pyzówka7.jpg Pyzówka7
jpg, 1.1 MiB, 4320x3240
Pyzówka.jpg Pyzówka
jpg, 74 KiB, 640x480
Komentarze (0)

Dobiegł końca czas ferii zimowych, a wraz z nim miło spędzone chwile w bibliotekach. Uczestnicy spotkań literackich, filmowych, plastycznych mieli okazję poznać nowych bohaterów oraz ich przygody. Dzieci odgadywały znaczenie przysłów, nawet takich, które nie są używane na co dzień. Wyjaśnienie do nich odnajdywały w krótkich historyjkach Grzegorza Kasdepki zebranych w książce ,,Co to znaczy…” Ponadto wiele pozytywnych emocji przyniósł im udział w zajęciach plastycznych, kalambury, a także zabawa w kółko i krzyżyk oraz w pomidora. Czytelnicy uczestniczyli również w spotkaniu edukacyjnym z językową platformą e-learningową FunEnglish. Za jej pomocą dzieci mogły stworzyć fiszki, zawierające obrazek i słowo. Ciekawym zestawieniem było łączenie śpiewu z grą interaktywną lub rebusową zgadywanką. Na zakończenie uczestnicy wykonali piękny plakat.
Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

h6.jpg h6
jpg, 89 KiB, 720x540
h1.jpg h1
jpg, 97 KiB, 720x540
h5.jpg h5
jpg, 78 KiB, 528x720
h8.jpg h8
jpg, 89 KiB, 720x540
Harklowa.jpg Harklowa
jpg, 50 KiB, 528x720
Komentarze (0)

W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Rogoźniku przygotowała dla dzieci i młodzieży zajęcia edukacyjne, ruchowe i plastyczne. Uczestnicy ćwiczyli umysł poprzez zmaganie się z różnego rodzaju krzyżówkami, łamigłówkami i szaradami, a także poprzez rozwiązywanie rebusów i zagadek. Ponadto, wykonując ćwiczenia precyzyjnie i na czas, usprawniali swoją kondycję fizyczną. Zademonstrowali również swój talent podczas warsztatów plastycznych, malując na szklanych naczyniach. Każdemu spotkaniu towarzyszyła lektura dostosowana do tematu zajęć.
Dziękujemy wszystkim za udział w zajęciach.

Rpogoźnik 9.jpg Rpogoźnik 9
jpg, 52 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W czasie tegorocznych ferii zimowych, w okresie od 28 stycznia do 3 lutego 2020 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej oraz w Świetlicy Wiejskiej w Waksmundzie zrealizowana została inicjatywa pod hasłem: „Ferie z książką i nie tylko…”. Jak co roku, tak i tym razem nie zabrakło kontaktu z lekturą, w efekcie czego uczestnicy poznali przygody bohaterów czytanej w czasie zajęć książki. Ponadto dzieci mogły pograć w gry planszowe i kalambury, pozgadywać hasła rebusów i łamigłówek, a także wzmocnić swoją kondycję fizyczną dzięki grom ruchowym, bilardowi i tenisowi. Zorganizowane zostały również warsztaty plastyczne, poprowadzone przez niezastąpionego pana Łukasza Zabdyra. Ciekawą i bardzo istotną inicjatywę stanowiły zajęcia pod hasłem: „Komputer, Internet, telefon komórkowy – jak mądrze z nich korzystać?”, w czasie których młodzi czytelnicy uświadomili sobie na nowo, jakie plusy, ale i jakie zagrożenie niesie z sobą niewłaściwe posługiwanie się tymi nowymi mediami.

ferie 5.jpg

Nie bez znaczenia były kulinaria, dzięki którym uczestnicy mogli nie tylko zjeść smaczny posiłek, ale i wykonać go własnymi rękami – już zatem od najmłodszych lat mieli oni możliwość nabycia umiejętności gustownego przyrządzania smakołyków.
Wszystkim, którzy wzięli udział w zajęciach, serdecznie dziękujemy.

ferie 5.jpg ferie 5
jpg, 92 KiB, 800x600
ferie2.jpg ferie2
jpg, 115 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Biblioteka Publiczna w Harklowej oraz Biblioteka Publiczna w Ostrowsku zorganizowały warsztaty Bożo­naro­dzen­iowe­, które odbyły się w dniach 18 i 19 grudnia bieżącego roku. W Bibliotece Publicznej w Ostrowsku w czasie zajęć uczestnicy ze skarpet tworzyli różnorodne skrzaty. Z kolei uczestnicy zajęć w Bibliotece Publicznej w Harklowej ze styropianowych stożków i różnego rodzaju suchego makaronu, wykonali choinki, które pięknie pomalowali i przyozdobili. Cechą znamienną dla wyżej wymienionych prac była ich estetyka oraz precyzyjne wykonanie.

harklowa2.jpg

Spotkania zwieńczone zostały złożeniem sobie życzeń świątecznych i noworocznych, jak również łamaniem się opłatkiem.
Dołączając się do życzeń, serdecznie zachęcamy do sięgania po wartościową lekturę zarówno w czasie świątecznego wypoczynku, jak i w wolnych chwilach nowego 2020 roku.

harklowa2.jpg harklowa2
jpg, 86 KiB, 528x720
Komentarze (0)

Dnia 27 listopada 2019 roku w Bibliotece Publicznej w Harklowej miało miejsce spotkanie andrzejkowe dla seniorów. Wieczór, zainicjowany przez członków Harklowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, upłynął w bardzo przyjemnej atmosferze. Na zgromadzonych czekało wiele atrakcji, poczynając od kalamburów, poprzez grę w „5 sekund”, po tradycyjne lanie wosku i obieranie jabłek na czas. Nie zabrakło również wspólnego śpiewu, dowodzącego, iż umiejętności wokalne zebranych są na wysokim poziomie. Warto w tym miejscu nadmienić, że skład grupy poszerzył się o uczestników kursu edukacyjnego „O finansach…w bibliotece”.
Harklowa (2).jpg

Z kolei 28 listopada 2019 roku odbyło się spotkanie zrzeszonych w szeregach Ostrowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, do którego również dołączyła nowa osoba. Także i przy tej okazji nie brakowało uczestnikom dobrego humoru, zwłaszcza że każdy z nich umiał słowem wywołać uśmiech na twarzach pozostałych. Opowieściom i anegdotom nie było końca. Grupa zapewniała, iż z niec­ierp­liwo­ścią­ wyczekiwać będzie kolejnych tego rodzaju spotkań. Jako organizatorzy bezzwłocznie wychodzimy jej naprzeciw, gdyż już teraz planujemy kolejne, związane tym razem z tematyką zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia

Harklowa (2).jpg Harklowa (2)
jpg, 75 KiB, 800x600
ostrowsko.jpg ostrowsko
jpg, 104 KiB, 800x600
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
13
Szczawnica MBP
Krysia67

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo