Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

W dniu 22.05.2019 r. odbył się XIII Gminny Konkurs Czytelniczy „Czy znasz te książki?”.
Konkurs został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, czytelnicy bibliotek publicznych z następujących miejscowości: Harklowa, Ludźmierz, Klikuszowa, Waksmund.
Komisja w składzie:
Emilia Nagórka -Łakomik , Piotr Łakomik – aktorzy Teatru Witkacego, Lucyna Czubernat instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu.
Do konkursu obowiązywała znajomość trzech książek :
1. Niziurski Edmund – „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”
2. Musierowicz Małgorzata – „Kłamczucha”
3. Porter Eleanor H. – „Pollyanna”
Oceniana była odpowiedź na trzy pytania oraz krótka recytacja tekstu
z wybranej książki i rekwizyty.
Komisja przyznała:
I miejsce –Emilia Tylka (Ludźmierz )
- Aleksandra Kurek (Waksmund )
Wyróżnienia – Justyna Pietraszek (Klikuszowa )
Agnieszka Kapłoniak (Harklowa )
Milena Łukasik (Harklowa)
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za ich udział
i zaangażowanie, a laureatom serdecznie gratulujemy.

W dalszej części Gminnego Konkursu Czytelniczego, pani Emilia Nagórka- Łakomik oraz Piotr Łakomik, aktorzy Teatru Witkacego w Zakopanem opowiedzieli o swojej pracy, która daje im wiele satysfakcji i radości. Odpowiadając na pytania uczestników, przybliżyli tajniki zawodu aktora.
Może wielu młodych ludzi marzy o aktorstwie, śnią się im premiery i owacje, a być może pierwszym krokiem do spełnienia marzeń jest udział w Gminnym Konkursie Czytelniczym „Czy znasz te książki?”?.

IMG_4993[1].jpg IMG_4993[1]
jpg, 83 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W nawiązaniu do „Tygodnia Bibliotek”, który przypada w dniach 8-15 maja Biblioteka Publiczna w Ostrowsku gościła w swoich progach trzy i czterolatki z "Bajkowego Świata" na specjalnej lekcji bibliotecznej. Dzieci poznawały zasady obchodzenia się z książką, ucząc się szacunku do niej. Następnie wysłuchały opowiadania Malachy Doyle o Albercie i Karolinie. Bohaterowie opowieści swoją przyjaźnią nawiązywali do tej więzi, która łączy czytelnika z książką. Na zakończenie spotkania słuchacze otrzymali pamiątkowe zakładki z hasłem: "Czytanie jest odlotowe!"
Z kolei Biblioteka Publiczna w Harklowej zorganizowała spotkanie autorskie z Aleksandrą Ostapczuk. Młoda nowotarżanka stworzyła fantastyczną opowieść pt.: ,,Smocze dziecię", mówiące o dwójce przyjaciół, którzy mimo przeciwności losu, trwają blisko siebie i wspierają się. Pisarka podczas wystąpienia opowiadała o marzeniach, a ze swoich doświadczeń czytelniczych wysunęła wniosek, że "każda książka jest nowym światem, który warto odkrywać, poznawać i przeżywać, by realizować swoje pasje."
Wszystkim składamy serdeczne podziękowania za udział w spotkaniach i zachęcamy do sięgania po ciekawą lekturę.

przedszkolaki 3,4 Ostrowsko.jpg przedszkolaki 3,4 Ostrowsko
jpg, 124 KiB, 640x1148
Komentarze (0)

W ramach ogólnopolskiej inicjatywy pod hasłem: „Tydzień Bibliotek” filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie, mieszcząca się w Nowej Białej, zorganizowała kilka spotkań dla dzieci i młodzieży szkolnej. Wzięli w nich udział najpierw przedstawiciele zerówki, którzy z zain­tere­sowa­niem­ wysłuchali prelekcji strażaków z miejscowej OSP na temat zagrożenia pożarem i udzielania pierwszej pomocy, a także obejrzeli wyposażenie wozu strażackiego. Następnie Bibliotekę Publiczną w Nowej Białej odwiedziły przedszkolaki. Wysłuchały przeczytane przez bibliotekarza opowiadania i wykonały piękne prace plastyczne. Miłą niespodzianką dla pani bibliotekarki był przygotowany przez dzieci plakat. Kolejni goście to uczniowie klasy III szkoły podstawowej. Podjęli oni zajmującą dyskusję na temat specyfiki różnego rodzaju bibliotek, jak również poznali sposób wyszukiwania niezbędnych książek w katalogu on Line, by ostatecznie je wypożyczyć. Na koniec w siedzibie naszej placówki pojawili się przedstawiciele klasy VIII szkoły podstawowej, którzy dowiedzieli się, jak korzystać z Biblioteki Cyfrowej, a także obejrzeli prezentację multimedialną na temat fake newsów, krytycznego myślenia i hejtu w Internecie.
Wszystkim, którzy w związku z powyższym spotkaniem zaszczycili bibliotekę swoją obecnością, wyrażamy wdzięczność i zapraszamy do częstego korzystania z zasobów naszej placówki.

IMG_0567.jpg IMG_0567
jpg, 104 KiB, 860x645
IMG_0565.jpg IMG_0565
jpg, 121 KiB, 860x645
Komentarze (0)

Dnia 3 kwietnia 2019 roku Biblioteka Publiczna w Ostrowsku, w związku z obchodami Międ­zyna­rodo­wego­ Dnia Książki Dziecięcej, przeprowadziła zajęcia czytelnicze na temat poszanowania książek. W powyższej inicjatywie wzięły udział dzieci z przedszkola „Bajkowy Świat”. Z zain­tere­sowa­niem­ wysłuchały opowiadania pt. „Franklin i książka z biblioteki”, w oparciu o które podawały propozycje obchodzenia się z egzemplarzem książki w taki sposób, by mógł on jak najdłużej służyć czytelnikom.
Następnego dnia zorganizowany został „Konkurs recytatorski wierszy Rafała Wejnera – twórcy wielu przepięknie ilustrowanych serii dla najmłodszych, między innymi: „Angielskiej bajeczki do łóżeczka”, „Rymowanek do piżamki”, czy też zbioru opowiadań o zwierzętach. Uczestnicy przeglądu zilustrowali bohatera lirycznego wiersza, który był przez nich deklamowany, a niektórzy pokusili się nawet przygotować znakomite kostiumy z zakresu tematyki danego liryku. Każdą prezentację nagrodzono gromkimi brawami, a młodych recytatorów obdarowano pięknymi kalendarzami i pamiątkowymi dyplomami.
Na koniec dzieci wypożyczały sobie zgodne z ich zain­tere­sowa­niem­ utwory literackie, aby wspólnie ze swoimi rodzicami poznawać przygody ich bohaterów.

dzien ksiazki.jpg

Biblioteka składa gorące podziękowania opiekunom przedszkola „Bajkowy Świat” za owocną współpracę i jednocześnie zachęca do korzystania z bogato wyposażonego księgozbioru.

dzien ksiazki.jpg dzien ksiazki
jpg, 363 KiB, 2048x1536
Komentarze (0)

W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Pyzówce, Stowarzyszenie „Czas na Pyzówkę” oraz Świetlica Wiejska w Pyzówce, zorganizowały dla swoich młodych czytelników ciekawe zajęcia. Były warsztaty robotyki pod hasłem: „Uczymy, bawimy, budujemy z klockami Lego”, warsztaty plastyczne, których inspirację stanowił występujący w zasobach biblioteki księgozbiór regionalny, warsztaty kukiełkowe, realizowane pod profesjonalnym nadzorem animatorek z agencji artystycznej Art Cinema z Nowego Targu, a także warsztaty kosmetyczno – mydlarniane, w ramach których uczestnicy wykonali mydełka glicerynowe i babeczki kąpielowe na bazie naturalnych produktów. Nie można w tym miejscu nie dodać, iż nad całością powyższego przedsięwzięcia czuwała prze­dsta­wici­elka­ „Skarbów z Podhala”, specjalizująca się w dziedzinie zielarstwa, ziołolecznictwa i ziołoznawstwa w regionie Podhala. Dużo emocji wzbudziło spotkanie z naczelnikiem Grupy Podhalańskiej GOPR, panem Markiem Ciasiem, instruktorem ratownictwa górskiego, jak też psem ratownikiem, wabiącym się Lukka. Nie zabrakło również wycieczki warsztatowej do nowotarskiego Muzeum Drukarstwa, które powstało dzięki projektowi „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów”. Zwieńczeniem zwiedzania były warsztaty intr­olig­ator­skie­. Ostatnią feryjną atrakcję stanowiła inicjatywa zatytułowana „Planszowe rozgrywki dla rozrywki”.
Ferie Pyzówka 5.jpg

Składając prowadzącym zajęcia, uczestnikom oraz rodzicom serdeczne podziękowania za zaangażowanie i pomoc w realizacji spotkań, zachęcamy do częstego korzystania z zasobów naszej biblioteki.

Ferie Pyzówka 5.jpg Ferie Pyzówka 5
jpg, 70 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W dniach od 21 do 25 stycznia 2019 roku, a więc w drugim tygodniu tegorocznych ferii zimowych, w Gminnej Bibliotece Publicznej oraz w Świetlicy Wiejskiej w Waksmundzie zrealizowana została inicjatywa pod hasłem: „Ferie z książką i nie tylko”. Jak co roku, tak i tym razem nie zabrakło kontaktu z lekturą, w efekcie czego uczestnicy poznali losy bohaterów czytanych w czasie zajęć książek. Ponadto były gry planszowe, kalambury, rebusy i łamigłówki, bilard i tenis. Zorganizowane zostały także warsztaty plastyczne, poprowadzone przez niezastąpioną panią Marię Wnęk.
IMG_4904.jpg

Ciekawą i bardzo istotną inicjatywę stanowiły warsztaty „Savoir vivre - czyli dobre maniery dla każdego”, w czasie których uczestnicy przypomnieli sobie podstawowe zasady zachowania się przy stole, otrzymali właściwe wskazówki, jak prawidłowo należy zastawić stół, a także nauczyli się dobierać strój stosownie do miejsca i okoliczności. Rywalizacja w grupach, zaprezentowanie krótkich scenek prze­dsta­wiaj­ącyc­h złe i dobre postawy i zachowania oraz gra „Milionerzy” bardzo uatrakcyjniły zajęcia, które poprowadziła pani Justyna Szajnowska Borkowska. Nie bez znaczenia były kulinaria, dzięki którym młodzi uczestnicy mogli nie tylko zjeść smaczny posiłek, ale i wykonać go własnymi rękami – już zatem od najmłodszych lat mieli oni możliwość nabycia umiejętności gustownego przyrządzania smakołyków. W ostatnim dniu zajęć uczniowie miło spędzili czas, uczestnicząc w zabawach na świeżym powietrzu w „towarzystwie” obficie występującego tej zimy białego puchu.
Całość przebiegła w miłej, radosnej atmosferze, dzięki czemu, jako organizatorzy powyższej inicjatywy, mamy bardzo obiecujące rokowania na udane „Wakacje z książką i nie tylko…” już za pół roku.
Rodzicom i opiekunom wyrażamy wdzięczność za pomoc i poświęcony czas.

IMG_4904.jpg IMG_4904
jpg, 90 KiB, 800x600
IMG_4909.jpg IMG_4909
jpg, 85 KiB, 800x600
Komentarze (0)

W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Rogoźniku podjęła z myślą o swoich młodych czytelnikach realizację inicjatywy zatytułowanej „Ferie z książką i nie tylko”. Zakres tego „nie tylko” stanowiły różnego rodzaju zabawy na świeżym powietrzu, dydaktyczne gry planszowe, zajęcia literacko – plastyczne, warsztaty małej biżuterii, a także warsztaty kulinarne. Książka natomiast była centralnym punktem każdego spotkania i każdemu spotkaniu towarzyszyła, odpowiadając tematowi danych zajęć. Uczestnicy powyższej inicjatywy chętnie angażowali się w proponowane im zabawy i zadania.
Rogoźnik 1 a.jpg

Serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym te feryjne spotkania mogły się odbyć i sprawić dzieciom tyle frajdy.

Rogoźnik 1 a.jpg Rogoźnik 1 a
jpg, 63 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Krauszowie podjęła realizację zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach inicjatywy „Ferie z książką i nie tylko…”. Główną i najistotniejszą atrakcję stanowiło spotkanie z bohaterami książki Adama Bahdaja pt. „Mały pingwin Pik – Pok” , po przeczytaniu której młodzi czytelnicy mieli za zadanie wykleić z kolorowych kartek dzielnego bohatera utworu.
Krauszów 5.jpg

Innym sposobem spędzenia wolnego od szkoły czasu były różnego rodzaju zabawy ruchowe, takie jak bilard, tenis stołowy czy piłkarzyki, a także warsztaty plastyczne.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za radosne chwile spędzone w bibliotece.

Krauszów 5.jpg Krauszów 5
jpg, 63 KiB, 640x480
Komentarze (0)

W dniach od 21 do 25 stycznia 2019 roku w Bibliotece Publicznej w Lasku oraz w Bibliotece Publicznej w Klikuszowej zrealizowana została inicjatywa pod hasłem: „Ferie z książką i nie tylko”, w ramach której zorganizowano zajęcia dla dzieci i młodzieży – czytelników wyżej wymienionych placówek. Nie zabrakło oczywiście różnego rodzaju gier planszowych, zgadywanek czy zabaw na śniegu, jednak punkt kulminacyjny feryjnych spotkań stanowiło czytanie książki. Na bieżący rok wybrana została piękna dziecięca historyjka zatytułowana „Ulepimy dziś bałwana”. Ponadto najmłodsi czytelnicy poznali przygody Renifera Niko, a to za sprawą emisji bajki pt. „Renifer Niko ratuje święta”. Odbyły się również zajęcia plastyczne, w czasie których dzieci ćwiczyły swoje zdolności manualne poprzez ozdabianie wykonanych z papieru bałwanków i reniferów.
Dziękując uczniom za miło spędzony czas, serdecznie zapraszamy i zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania naszych bibliotek.

Klikuszowa ferie.jpg Klikuszowa ferie
jpg, 77 KiB, 640x1144
Komentarze (0)

Podczas tegorocznych ferii zimowych w Bibliotece Publicznej w Harklowej i w Ostrowsku można było zagrać w „Moje 5 sekund”, , „Logix”, pomalować i skorzystać z Internetu. Można też było wziąć udział w warsztatach literacko-filmowych, na których uczestnicy poznali tajemnicę papirusu Midasa. Nie zabrakło też ciekawych chwil spędzonych na lekturze książki Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Dzieci opowiadały o tym co chciałyby robić w swoim dorosłym życiu, a wykonane przez nich postacie posłużyły jako bohaterowie w wymyślonym przez nich przedstawieniu.
ferie3.jpg

W Harklowej nie zabrakło też atrakcji na świeżym powietrzu jak budowanie igloo, zjeżdżalni i baz potrzebnych do bitwy na śnieżki.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę.

ferie3.jpg ferie3
jpg, 64 KiB, 800x450
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Szczawnica MBP
Krysia67

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo