Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
[awatar]
Nowy Targ GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 18 26 53 007
Województwo: małopolskie
Powiat: nowotarski
Adres: ul. Kościelna 8
34-431 Waksmund
E-mail: gbpwaksmund@ugnowytarg.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 10.00 - 18.00
Środa: 10.00 - 18.00
Czwartek 10.00 - 18.00
Piątek: 10.00 - 18.00

W skład Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie wchodzą filie biblioteczne w: Gronkowie, Harklowej, Klikuszowej, Krauszowie, Krempachach, Lasku, Ludźmierzu, Łopusznej, Nowej Białej, Ostrowsku, Pyzówce, Rogoźniku.

Już po raz kolejny nasza biblioteka stała się częścią ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”– wyjątkowej inicjatywy, która od lat jednoczy nas wokół najp­iękn­iejs­zych­ dzieł polskiej literatury. Tegoroczna edycja, zorganizowana 7 września w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Waksmundzie, poświęcona była dramatowi romantycznemu Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”. Patronat nad wydarzeniem, jak co roku, objęła Para Prezydencka.
Wyjątkowym gościem tej uroczystości był Piotr Cyrwus, aktor rodem z Waksmunda. Towarzyszyła mu żona, aktorka Maja Barełkowska-Cyrwus, oraz córka, Anna Maria Stachoń. Podczas spotkania Piotrowi Cyrwusowi został uroczyście wręczony zaszczytny tytuł „Zasłużony dla Gminy Nowy Targ”, nadany przez Radę Gminy.
Wydarzenie rozpoczęło się krótką prezentacją multimedialną przybliżającą ideę Narodowego Czytania, „Kordiana” oraz twórczość Juliusza Słowackiego. Następnie przystąpiono do wspólnej lektury dramatu. Oprócz aktorów, w czytaniu udział wzięli: Wiesław Parzygnat – wójt Gminy Nowy Targ, Krzysztof Łapsa – zastępca wójta Gminy Nowy Targ, Stanisław Buła – przewodniczący Rady Gminy, Paweł Waksmundzki – radny Powiatu Nowotarskiego, Józefa Kuchta – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, Anna Ciężobka-Targosz, Marek Kolasa – radni Gminy Nowy Targ, Lucyna Czubernat – instruktor ds. bibliotek Powiatu Nowotarskiego, Agnieszka Sieniawska – prze­dsta­wici­elka­ Szkoły Podstawowej w Waksmundzie oraz Maria Ligęza. Oprawę muzyczną, dodającą wydarzeniu szczególnego klimatu, zapewniła pani Sylwia Basta, tworząc wyjątkową atmosferę tej literackiej uroczystości.
Dziękujemy naszym gościom honorowym, Piotrowi Cyrwusowi, Mai Barełkowskiej-Cyrwus oraz Annie Marii Stachoń, za uświetnienie wydarzenia swoją obecnością i wspólne czytanie „Kordiana”. Wasza obecność nadała temu dniu szczególny wymiar. Wyrazy wdzięczności składamy także wszystkim, którzy wzięli udział w czytaniu: prze­dsta­wici­elom­ władz gminnych i powiatowych, nauczycielom, instruktorom oraz mieszkańcom gminy. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które przyczyniły się do zorganizowania tegorocznej edycji „Narodowego Czytania” , Pawłowi Cyrwusowi- sołtysowi Waksmunda oraz całemu zespołowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie. za Dziękujemy za Waszą obecność, otwartość i wspólną celebrację polskiej literatury.

https://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/101298/Narodowe_Czytanie_w_Waksmundzie_Honorowym_gosciem_aktor_Piotr_Cyrwus_zdjecia.html

czytanie narodowe 1.jpg

czytanko2.jpg

narodowe czytanko3.jpg

naroowwe4.jpg

Narodowe Czyt5.jpg

czytanie narodowe 1.jpg czytanie narodowe 1
jpg, 111 KiB, 800x719
czytanko2.jpg czytanko2
jpg, 98 KiB, 800x1044
narodowe czytanko3.jpg narodowe czytanko3
jpg, 100 KiB, 800x833
naroowwe4.jpg naroowwe4
jpg, 91 KiB, 800x586
Narodowe Czyt5.jpg Narodowe Czyt5
jpg, 76 KiB, 800x562
Komentarze (0)

Dyskusyjny Klub Książki ,,Literackie kawki" zebrał się, aby porozmawiać na temat tajemniczej dziewczynki, za sprawą której dwoje nieznanych sobie ludzi uczy się wzajemnego zaufania.

Jo poznajemy, kiedy po stracie matki i wygranej walce z rakiem piersi rozpoczyna spełnianie swojego marzenia - kontynuacji pracy doktorskiej z ornitologii. Swoje badania prowadzi w głuszy, ale jak się okazuje nie na bezludziu. W dzikiej scenerii leśnej spotyka małą, bezbronną dziewczynkę, przed obliczem której otwiera serce. Ciężko stwierdzić, która z postaci ma większy wpływ na którą. Jest pewne, że kolejne dni przynoszą obydwóm paniom ogromny wachlarz emocji, na końcu którego jest miłość.

Ursa - dziewczynka, mówiąca o sobie, że przybyła z gwiazd, pragnie zrozumieć ludzi i zobaczyć na Ziemi 5 cudów. W ich poszukiwanie angażuje się sąsiad - Gabriel, który również boryka się ze swoimi traumami.

Jak to się dzieje, że troje obcych sobie ludzi, pogubionych, zranionych i odtrąconych odkrywa w sobie ukryte pokłady nadziei, chce na nowo zaufać i pokochać?

Może to wszystko za sprawą ,,kwarków kosmitki" albo po prostu cudu, na który wszyscy bohaterowie postanawiają zostawić miejsce w swoich sercach.

literackie kawki.jpg

literackie kawki.jpg literackie kawki
jpg, 662 KiB, 2000x1162
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2024-8-31
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie 49.48229 20.07936 ul. Kościelna 8 34-431 Waksmund

Zabierz książkę na wakacje"
Drogi Czytelniku i Czytelniczko! Wypożycz książkę w naszych bibliotekach, zabierz ją w plener i zrób zdjęcie, na którym oddajesz się pasjonującej lekturze w letniej scenerii. Te trzy proste kroki wystarczą, by wziąć udział w wakacyjnym konkursie! Najciekawsze fotografie zostaną nagrodzone!

Plakat Zabierz książkę na wakacje do druku GBP Waksmund.jpg

Komentarze (0)

Na zajęcia do Biblioteki Publicznej w Ostrowsku uczęszczały dwie grupy. Dzieci z Niepublicznego Przedszkola ,,Bajkowy Świat" omawiłały tematykę opowiadań, skierowanych do tejże grupy wiekowej: problemy z zapr­zyja­źnia­niem­ się, akceptacją, mówieniem prawdy, a także o ich zdolnościach i możliwościach ich wykorzystywania. Przedszkolaki miały ponadto specjalną lekcję biblioteczną, na której dowiedziały się o pewnej bibliotekarce wypożyczającej skrzydła. Te z kolei okazywały się być książkami, dobieranymi dla każdego w indywidualny sposób tak, aby Czytelnik mógł się rozwinąć i ,,odfrunąć". Na spotkaniu podsumowującym dzieci chętnie przypominały sobie wszystkie poznane historie. Mówiły o mottach wypływających z poszczególnych opowiadań i dzieliły się swoimi przemyśleniami.
Z kolei zerówkowicze poznali 12 baśni, pochodzących z europejskich krajów. W treści tych baśni pojawiały się postacie nie tylko fantastyczne, ale rówież i historyczne. Czytając utwory, przenosiliśmy się w krainy ,,Nieśmiertelnych", odwiedziliśmy królestwa i cesarstwa, a innym razem spacerowaliśmy wiejskimi drogami lub pływaliśmy na kutrach rybackich.
W Bibliotece Publicznej w Harklowej dzieci, uczące się w oddziale zerowym, miały możliwość słuchanie o przygodach sympatycznego samochodzika o imieniu Franek. Zwiedzał on muzea, śledził drogę książki od wydawnictwa do księgarni, obchodził urodziny, urządzał koncert, udał się na piknik, podróżował po świecie, odwiedził największe miasta w Polsce i wydaje się, że ma wiele innych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Trzeba zatem wziąć z niego przykład!

Dziękujemy za zaangażowanie każdego z uczestników zajęć. Szczególne wyraz wdzięczności chcemy skierować do Pań uczących poszczególne grupy - to właśnie dzięki Państwa otwartości i chęci odwiedzania bibliotek dzieci mogły doświadczać bliskości literatury.

zerówka Harklowa.jpg
zerówka Ostrowsko.jpg

zerówka Harklowa.jpg zerówka Harklowa
jpg, 314 KiB, 2048x1035
zerówka Ostrowsko.jpg zerówka Ostrowsko
jpg, 590 KiB, 3003x2016
Komentarze (0)

W ramach tegorocznych wydarzeń biblioteki zorganizowały różnorodne spotkania. Największym zain­tere­sowa­niem­ cieszyły się spotkania autorskie, które są wyjątkową formą promocji biblioteki, literatury i pisarstwa.
ewqa.jpg

Na początek, 8 maja, Gminną Bibliotekę Publiczną w Waksmundzie oraz Filię Biblioteczną w Gronkowie odwiedził pan Paweł Beręsewicz, autor powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, a także tłumacz i anglista. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy V szkoły w Waksmundzie oraz klasy V i VI ze Szkoły Podstawowej w Gronkowie. Autor przedstawił swoją bogatą działalność zawodową, opowiadając o pracy jako nauczyciel języka angielskiego, tłumacz i pisarz. Następnie zaprosił uczniów do „poważnej rozmowy o książkach” przy herbatce, dyskutując na tematy takie jak miłość, sport, pieniądze i zagadki kryminalne. Autor, nie zdradzając zakończeń swoich książek, zachęcał młodych słuchaczy do ich przeczytania.

Kolejne spotkanie miało miejsce 9 maja w Filii Biblioteczną w Ostrowsku, gdzie gościem była pani Magdalena Kordel, autorka powieści obyczajowych. W trakcie spotkania pisarka opowiadała o swoich bohaterkach, ich problemach i radościach dnia codziennego, nawiązując do swoich bestsellerowych powieści takich jak „Anioł do wynajęcia” czy „W blasku słońca”. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki w całości zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki, pochodzących z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

10 maja gościliśmy panią Ewę Stadtmüller, autorkę bajek dla dzieci, scenariuszy teatralnych, opowiadań, baśni i legend. Na spotkanie do Filii Bibliotecznej w Nowej Białej przybyli uczniowie z oddziału przedszkolnego, zerówki i klasy pierwszej. Później, w Szkole Podstawowej w Łopusznej, autorka spotkała się z uczestnikami Gminnego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez szkołę. Pisarka w bardzo interesujący sposób opowiedziała dzieciom o swoich książkach, o tym jak powstają i skąd bierze pomysły do ich napisania. Na spotkanie przybyła ze swoją tajemniczą walizką, w której znajdowało się wiele ciekawych kukiełek i pluszowych zwierząt. Przedstawiając za pomocą rekwizytów przygody swoich bohaterów, zapoznała uczniów ze swoją twórczością. Angażowała również dzieci we wspólne rymowanie i zgadywanie.

Innym sposobem promowania czytelnictwa był konkurs recytatorski zorganizowany przez Filię Biblioteczną w Klikuszowej, przeznaczony dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej. Uczestnicy konkursu recytowali wybrane przez siebie wiersze J. Tuwima lub J. Brzechwy.

Spotkania z przedszkolakami również stanowiły doskonałą okazję do promowania czytelnictwa w ramach Tygodnia Bibliotek.

,,Wypożyczalnia skrzydeł"? to temat jaki został podjęty na spotkaniu z przedszkolakami w Filii Bibliotecznej w Ostrowsku wyjaśniono, że "Wypożyczalnia skrzydeł" to nic innego jak biblioteka, a książki są skrzydłami, które rozdają bibliotekarze. Autorka tekstu, Iwona Pietrzak-Płachta, podkreślała, że czytanie książek pozwala nam podróżować do różnych miejsc, wcielać się w różne postacie i wzbogacać swoją wyobraźnię. Z kolei w Filii Bibliotecznej w Klikuszowej przedszkolaki miały okazję wysłuchać wybranych baśni H. Ch. Andersena, a następnie rozwiązywały zagadki i rebusy. Natomiast w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie zorganizowano spotkanie, którego tematem była informacja. Podkreślano, jak łatwo może ona przekształcić się w plotkę i wyrządzić komuś krzywdę. Częścią spotkania była zabawa w głuchy telefon, która służyła jako eksperyment ilustrujący ten proces.

W ramach zajęć oferowano także różnorodne lekcje biblioteczne dla zorganizowanych grup. W Filii Bibliotecznej w Pyzówce, odbyło się czwartkowe spotkanie z uczestnikami świetlicy szkolnej (kl. I-III). Podczas lekcji bibliotecznej przybliżono dzieciom ideę akcji, po czym wspólnie wykonano plakat pt. „Biblioteka – miejsce na czasie”. Uporządkowano również stanowisko wolnej wymiany książek. Odwiedzający bibliotekę w Pyzówce mogli zobaczyć wystawę pt. „Oto co Czytelnicy zostawiają w książkach”, na której zaprezentowano różnorodne zakładki, paragony, bilety, notatki, przepisy kulinarne, obrazki kultu religijnego itp.

W Filii Bibliotecznej w Krauszowie gościł bohater książki Hanny Łochockiej, wróbelek Elemelek. Najmłodsi czytelnicy mieli okazję wysłuchać jednego z wielu opowiadań o sympatycznym i wszędobylskim małym wróbelku, którego przygody są pełne zabawnych zdarzeń. Po wysłuchaniu opowiadania, maluchy stworzyły piękne prace plastyczne, które ozdobią okna naszej biblioteki.

Filia Biblioteczna w Rogo­źnik­ugoś­ciła­ dzieci z klasy „0” Szkoły Podstawowej. Spotkanie rozpoczęło się od czytania historyjki z książki „Ciocia Jadzia na wsi” autorstwa Elizy Piotrowskiej. Następnie odbyła się rozmowa na temat pielęgnacji i potrzeb roślin. Na zakończenie zorganizowano żywą lekcję przyrody, podczas której dzieci sadziły zielistki w doniczkach. Na zakończenie obchodów „Tygodnia Bibliotek” do Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie zaproszono uczniów z klasy 4 miejscowej szkoły. Spotkanie skupiło się na tematach takich jak rękopis, manuskrypt, papier czerpany oraz biblioteka cyfrowa. Uczniowie poznali znaczenie tych słów i mieli okazję obejrzeć krótki film przedstawiający proces tworzenia papieru czerpanego. Omówiono również zalety korzystania z Bibliotek Cyfrowych, takie jak łatwy dostęp z dowolnego miejsca oraz szybkie wyszukiwanie informacji. Inspiracją do spotkania była książka pt. "Panna Jones i Książkowe Emporium"..

Z kolei Filię Biblioteczną w Lasku odwiedzili uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej. W trakcie spotkania omawiali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Następnie, podczas zajęć, wykonali zadania związane z identyfikacją korzyści oraz zagrożeń wynikających z pracy na komputerze.

Mamy nadzieję, że różnorodne propozycje i wydarzenia z Tygodnia Bibliotek pozwoliły naszym czytelnikom odkryć bibliotekę jako ciekawe, inspirujące miejsce pełne możliwości. Dziękujemy za współpracę szkołom i przedszkolom z terenu Gminy Nowy Targ oraz wszystkim biorącym udział w tegorocznych obchodach Tygodnia Bibliotek.

ewqa.jpg ewqa
jpg, 739 KiB, 2000x1950
Komentarze (0)

Magdalena Kordel od bardzo dawna marzyła o tym, aby zostać pisarzem. Zaczynała od prostych historyjek, później podjęła pracę w gazecie. Najpierw relacjonowała wydarzenia kulturalne, a następnie tworzyła humorystyczne felietony z życia młodej mężatki. Felietony te zebrała w jedną całość i w ten sposób powstał wreszcie jej książkowy debiut. Nakładem Wydawnictwa Prószyńskiego na rynku ukazała się pozycja pt. „48 tygodni”. Jak sama wyznała, to dzięki mężowi zaistniała, to on w nią uwierzył. Ale jej talent jest wyłącznie jej udziałem i osobistym osiągnięciem. Podczas spotkania jej poczucie humoru, nieustający optymizm i ciepło z każdym wypowiadanym przez nią zdaniem się potęgowało. Jej życiorys, jak większości ludzi, nie jest krystaliczny. Szczęśliwe dzieciństwo zostało przerwane śmiercią najbliższej osoby, zbuntowana młodość i źle ulokowane uczucia - to tylko kilka epizodów, które odcisnęły swoje piętno na jej twórczości (również poetyckiej). Jednak mimo tych przykrych doświadczeń marzyła tak długo, aż stworzyła ,,książkę zaklęcie" - ,,Uroczysko". Dokonało się tylko dlatego, że ,,ktoś lub coś" w odpowiednim momencie podsunął jej wybawienie - książkę Lucy Maud Montgomery. Tylko książkę, albo właśnie książkę, która stała się jej kołem ratunkowym.
Jeśli zagłębimy się w twórczości naszego gościa, dostrzeżemy, iż punktem wyjścia dla jej powieści są historie wielu różnych bohaterek, które mają swoje problemy, przeżywają wzloty i upadki, albo uciekają przed zranieniem czy zdradą. Do bestsellerowych tytułów zalicza się m.in. „Anioła do wynajęcia”, „W blasku słońca” oraz serie „Malownicze”, „Uroczysko”, „Miasteczko”, „Wilczy dwór”. W swoich wypowiedziach Magdalena Kordel nawiązywała do kilku tych perypetii, ale także i radości dnia codziennego. Mówiła o pomocy młodym adeptom sztuki pisarskiej oraz o znaczeniu miłości, przyjaźni i empatii w życiu każdego człowieka. Zdaniem wielu naszych słuchaczy jest ona żywym dowodem na to, że uśmiech możne zmienić nawet najbardziej pochmurny dzień, a jej powieści ,,otulają duszę niczym ciepły koc".
spotkanie-autorskie-z-magdalena-kordel-501 (1).jpg
spotkanie-autorskie-z-magdalena-kordel-ccc27.jpg

Komentarze (0)

utor rozpoczął spotkanie od przedstawienia swojej bogatej działalności zawodowej, w tym pracy jako nauczyciel języka angielskiego, tłumacza oraz pisarza. Następnie zaprosił uczniów do „poważnej rozmowy o książkach” przy herbatce. Tematem dyskusji były : miłość, sport, pieniądze i zagadki kryminalne. Chętni i odważni rozmówcy sami wybierali tematykę, a autor nawiązując do swoich książek, zachęcał do ich przeczytania, oczywiście nie zdradzając zakończenia. Pan Paweł Beręsewicz odpowiadał na liczne pytania uczniów, tworząc atmosferę otwartej i ciekawej rozmowy.

Dziękujemy uczniom za aktywny udział w wydarzeniu. Takie spotkania z pisarzami mogą być nie tylko inspirujące, ale także pomagają młodzieży lepiej zrozumieć świat literatury.
spotkanie-autorskie-z-pawlem-beresewiczem-b21.jpg

Komentarze (0)
Komentarze (0)

Życzenia wielkanocne.jpg

Życzenia wielkanocne.jpg Życzenia wielkanocne
jpg, 304 KiB, 1587x2245
Komentarze (0)

Konkurs miał charakter otwarty i skierowany był zarówno do młodzieży, jak i dorosłych mieszkańców Gminy Nowy Targ. Celem konkursu było przede wszystkim budzenie wrażliwości poetyckiej oraz inspirowanie do aktywności twórczej. Poszukiwano także nowych talentów, pragnąc promocji lokalnych twórców. Ponadto organizatorzy chcieli wzbudzić zainteresowanie poezją wśród młodzieży i dorosłych oraz stworzyć autorom możliwości zaprezentowania swoich utworów.

W kategorii młodzieżowej do konkursu przystąpiło 7 uczestników z Lasku i Obidowej. Z kolei w kategorii dorosłych swoje utwory zaprezentowało 7 autorów. Pochodzili oni z Harklowej, Krempach, Łopusznej, Ludźmierza i Rogoźnika.

Nadesłane utwory zostały ocenione przez Jury w składzie:

  • prof. dr hab. Anna Mlekodaj

  • Wanda Szado – Kudasik

  • Krzysztof Kokot.

Po zapoznaniu się z 23 wierszami uczestników, Jury przyznało:

W kategorii dorosłych:

I miejsce – Maria Wnęk (Krempachy) wiersz „Mama”

II miejsce – Barbara Balicka (Ludźmierz) wiersz „Przyleciały szpaki”

Wyróżnienia:

  • Maria Krzysztofek (Krempachy) wiersz „Pędzlem malowane”

  • Witold Organa (Harklowa) wiersz „O miłości”

W kategorii młodzieżowej:

Wyróżnienia:

  • Katarzyna Wójciak (Lasek) wiersz „Niewidzialna”

  • Julia Hudoba (Lasek) wiersz „Rodzeństwo”

  • Otylia Jaróg (Obidowa) wiersz „Droga”

  • Patrycja Krupa (Lasek) wiersz „Z wiatrem”
    Konkurs miał charakter otwarty i skierowany był zarówno do młodzieży, jak i dorosłych mieszkańców Gminy Nowy Targ. Celem konkursu było przede wszystkim budzenie wrażliwości poetyckiej oraz inspirowanie do aktywności twórczej. Poszukiwano także nowych talentów, pragnąc promocji lokalnych twórców. Ponadto organizatorzy chcieli wzbudzić zainteresowanie poezją wśród młodzieży i dorosłych oraz stworzyć autorom możliwości zaprezentowania swoich utworów.

W kategorii młodzieżowej do konkursu przystąpiło 7 uczestników z Lasku i Obidowej. Z kolei w kategorii dorosłych swoje utwory zaprezentowało 7 autorów. Pochodzili oni z Harklowej, Krempach, Łopusznej, Ludźmierza i Rogoźnika.

Nadesłane utwory zostały ocenione przez Jury w składzie:

  • prof. dr hab. Anna Mlekodaj

  • Wanda Szado – Kudasik

  • Krzysztof Kokot.

Po zapoznaniu się z 23 wierszami uczestników, Jury przyznało:

W kategorii dorosłych:

I miejsce – Maria Wnęk (Krempachy) wiersz „Mama”

II miejsce – Barbara Balicka (Ludźmierz) wiersz „Przyleciały szpaki”

Wyróżnienia:

  • Maria Krzysztofek (Krempachy) wiersz „Pędzlem malowane”

  • Witold Organa (Harklowa) wiersz „O miłości”

W kategorii młodzieżowej:

Wyróżnienia:

  • Katarzyna Wójciak (Lasek) wiersz „Niewidzialna”

  • Julia Hudoba (Lasek) wiersz „Rodzeństwo”

  • Otylia Jaróg (Obidowa) wiersz „Droga”

  • Patrycja Krupa (Lasek) wiersz „Z wiatrem”

    poezja-zauroczeni--zwyciezcy-drugiej-edycji-gminnego-konkursu-poetyckiego-0b243.jpg

    poezja-zauroczeni--zwyciezcy-drugiej-edycji-gminnego-konkursu-poetyckiego-24d.jpg

    poezja-zauroczeni--zwyciezcy-drugiej-edycji-gminnego-konkursu-poetyckiego-efa63.jpg

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
17
Szczawnica MBP
Krysia67
panibo38
emich1
sylwiajon
elzbieta.widel
KatarzynaP98

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo