Ciężkie czasy:

satyra sceniczna w 3 aktach

Autor:
Michał Bałucki (1837-1901)
Wyd. w latach:
1956 - 2022
ISBN:
978-83-285-5812-0, 978-83-288-1130-0
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
Więcej informacji...

Cięż­kie cza­sySa­ty­ra sce­nicz­na w 3 ak­tach OSO­BY: LE­CHIC­KI, oby­wa­tel ziem­ski. JU­LIUSZ, je­go syn. BRO­NIA, cór­ka. KWA­SKIE­WICZ. PE­TRO­NE­LA, je­go żo­na. LE­ONI­DAS, syn. ŻU­RY­ŁO. KA­ROL, je­go syn. BAJ­KOW­SKI. GIĘT­KOW­SKI. AU­RO­RA, je­go żo­na. IDA­LIA, cór­ka. NA­TAL­KA. MA­TLA­CHOW­SKI, eko­nom. SŁU­ŻĄ­CY. LO­KAJ. Rzecz dzie­je się na wsi w do­mu Le­chic­kich. AKT I. Po­kój przy­zwo­icie, lecz skrom­nie ume­blo­wa­ny, jak w szla­chec­kich za­moż­niej­szych do­mach. [...]
Michał Bałucki
Ur. 29 września 1837 w Krakowie Zm. 17 października 1901 w Krakowie Najważniejsze dzieła: komedie: Radcy pana radcy (1867), Grube ryby (1879), Sąsiedzi: Dom otwarty (1883), Sąsiedzi: Ciężkie czasy (1889), Sąsiedzi: Klub kawalerów (1890), powieści: Typy i sylwetki krakowskie (1881), Pan burmistrz z Pipidówki (1887), pieśń: Dla chleba (1874) Twórca komedii i powieści (pseudonim: Elpidon), związany z Krakowem; studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim matematykę, a następnie literaturę. Należał do grupy tzw. przedburzowców, pisarzy odrzucających romantyczną i mesjanistyczną retorykę zrywów narodowych, ale oczekujących przełomowej zmiany historycznej; większość z nich wzięło następnie udział w powstaniu styczniowym. Sam Bałucki nie walczył z bronią w ręku, ale działał w organizacjach spiskowych w Galicji i redagował wraz z Anczycem pismo "Kosynier"; aresztowany pod koniec 1863, spędził rok w więzieniu. Podobno tam poznał pewnego górala, którego los skłonił go do napisania popularnej pieśni Dla chleba (znanej jako pieśń ,,Góralu, czy ci nie żal" do muzyki Władysława Żeleńskiego). Debiutował utworami poetyckimi drukowanymi w prasie. W latach 60. Bałucki dołączył do grona pozytywistów, propagując w swych utworach bliskie im idee; był dowcipnym krytykiem stosunków społecznych w Galicji, szydził z mody na szlachetczyznę powszechnej wśród mieszczaństwa (m.in. w powieści Pan burmistrz z Pipidówki). Jako znakomity komediopisarz cieszył się wielką popularnością. U schyłku życia stał się obiektem ataków przedstawicieli Młodej Polski; toczył z nimi spór światopoglądowy na kartach swoich utworów, jednak szczególnie napastliwe recenzje Lucjana Rydla na łamach szacownego "Czasu" miały wpływ nie tylko na stan psychiczny, ale również na sytuację materialną. Ostatecznie bojkot przeprowadzili nawet aktorzy podczas premiery jednej z jego sztuk. Bałucki popełnił samobójstwo strzałem z rewolweru na krakowskich Błoniach; został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.
Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Dom otwarty satyra sceniczna w 3 aktach
Autor:Michał Bałucki (1837-1901)
Wydawcy:Legimi (2022) Wolne Lektury (2015-2022) NASBI (2015) ebookpoint BIBLIO (2015) Fundacja Nowoczesna Polska (2014) Centralna Por. Amatorskiego Ruchu Artystycznego (1959) Wydawnictwo Literackie (1956) Księgarnia Polska B. Połoniecki
Serie wydawnicze:Biblioteka Repertuarowa Komedie Pisma wybrane Wolne Lektury Teatr dla Wszystkich Teatr dla Wszystkich (Lwów)
ISBN:978-83-285-5812-0 978-83-288-1130-0
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 10 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo