Sieroce pociągi

Tytuł oryginalny:
Orphan train
Autor:
Christina Baker Kline
Tłumacz:
Berenika Janczarska
Wydawca:
Wydawnictwo Czarna Owca (2014-2016)
Wydane w seriach:
Szmaragdowa Seria
Szmaragdowa Seria - Wydawnictwo Czarna Owca
ISBN:
978-83-7554-821-1, 978-83-8015-405-6
978-873-7554-821-1
Autotagi:
druk
książki
powieści
4.4 (8 głosów)

To pasjonująca historia o przyjaźni, poszukiwaniu bliskości i swojego miejsca w świecie. Molly Ayer zostaje przyłapana na kradzieży książki z biblioteki. Staje przed wyborem: kilka miesięcy w poprawczaku lub praca społeczna u uporządkowanie strychu leciwej wdowy. Dziewczyna wybiera drugą opcję i trafia do domu Vivian Daly. Nie spodziewa się tego, co przyniesie jej los. Na początku XX wieku, tysiące samotnych dzieci wywożono "sierocymi pociągami" z głodującego Nowego Jorku na farmy Środkowego Zachodu USA. Vivian była jednym z nich. Kobieta próbowała wymazać z pamięci trudne lata, jednak kufry na strychu przechowały świadectwa jej przeszłości. Wizyty Molly przywołują wspomnienia wielu tragicznych wydarzeń, porzucenia, wyobcowania. Pomimo różnicy wieku kobiety zaprzyjaźniają się ze sobą, odkrywając że ich losy i charaktery nie są tak różne, jak mogłoby się wydawać. Obydwie spędziły dzieciństwo samotnie, na wędrówce z jednego domu zastępczego do drugiego, wychowywane przez obcych ludzi. Obie noszą w sobie wiele pytań dotyczących przeszłości, na które nie znają odpowiedzi.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Przepiękna historia! • Uwielbiam połączenie przeszłości z teraźniejszością. Odkrywanie tajemnic rodzinnych, które są przeplatane wydarzeniami z faktami historycznymi. • Mimo, że sam pomysł na powieść jest godny pochwały, to jednak do pełni szczęścia zabrakło mi większego nacisku na koniec powieści. Ostatnie strony jakby były napisane na szybko.
  • "Sieroce pociągi" to urzekająca historia pewnych dwóch kobiet, które spotkał podobny los. Ta napisana w dość finezyjny sposób powieść porusza problem asymilacji, mówi o poszukiwaniu bliskości, znajdowaniu nowych przyjaźni, a także "naprawie" utraconego czasu. Ponadto porusza temat dość mało wszystkim znany, aczkolwiek z punktu widzenia historii istotny... Ja nigdy wcześniej przynajmniej nie słyszałam o tym fakcie, że w okresie przedwojennym w Ameryce Północnej tysiące samotnych dzieci wywieziono z Nowego Jorku na farmy Środkowego Zachodu w celu znalezienia im rzekomych domów zastępczych. Nie każde z tych dzieci spotykał dobry los. Większość z nich posłużyła innym jako tania siła robocza. Przykre, ale prawdziwe... Polecam zatem gorąco "Sieroce pociągi", bo uważam że warto czasami dowiedzieć się czegoś zupełnie nowego.
  • Ciekawa, poruszająca opowieść o trudnym dzieciństwie w czasach wojny. Kompozycja szkatułkowa, wciągająca i przeplatająca wątki. Polecam na jesienne wieczory.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo