Przemiany zachodzące w instytucjach i na rynkach finansowych powodują, że zmieniają się potrzeby kapitałowe przedsiębiorców oraz preferencje inwestorów, które w konsekwencji prowadzą do poszerzania oferty instytucji finansowych o nowe instrumenty finansowe. Wzrastająca liczba i różnorodność instrumentów finansowych sprawia, że właściwy wybór formy finansowania przedsięwzięcia lub alokacji kapitału w danych warunkach gospodarczych nie jest zadaniem łatwym. Stąd niezmiernie ważne jest poznanie istoty tych instrumentów, ich zalet i niedogodności oraz uwarunkowań ich funkcjonowania na danym rynku finansowym.
Rola instytucji finansowych ulega istotnym zmianom wraz z rozwojem rynków finansowych, wzrostem ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, wzrostem skali transakcji transgranicznych, skróceniem czasu realizacji transakcji. W konsekwencji instytucje finansowe muszą, z jednej strony – dostosowywać się do tych zmian, a z drugiej – aktywnie włączać się w ich kształtowanie. Kierunki rozwoju polskich instytucji uzależnione są w znacznej mierze od rozwiązań przyjętych przez instytucje nadzorcze i regulacyjne zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym – w szczególności w ramach rozwiązań unijnych.
W publikacji zaprezentowano innowacyjne instrumenty finansowe, które w coraz większym stopniu dostępne są dla inwestorów zainteresowanych czerpaniem korzyści z uczestnictwa w międzynarodowych przepływach kapitałowych. Szczególną uwagę skupiono na cechach charakterystycznych danej innowacji produktowej oraz jej ofercie na rynku, dokładając wszelkich starań, aby przedstawione informacje były rzetelne i ciekawe. Ponadto, w książce zaprezentowano instytucje finansowe, szczególnie te, które cechują się wysokim poziomem innowacyjności. Analizie poddano towarzystwa funduszy inwestycyjnych, giełdy papierów wartościowych, banki komercyjne oraz centralne.