Czas tęsknoty

Autor:
Adrian Grzegorzewski
Wydawca:
Znak Litera Nova (2014)
Wydane w seriach:
Między Słowami
Między Słowami - Znak
ISBN:
978-83-240-2526-8, 83-240-2526-8
978-3-240-2526-8
Autotagi:
druk
powieści
4.6 (14 głosów)

Jest upalne lato 1939 r. Młody warszawiak Piotr Ochocki przyjeżdża do Bedryczan, małej wioski na Kresach, żeby poznać rodzinne strony swojej matki. Ale nie będą to zwykłe beztroskie wakacje. Znad obu granic nadciąga widmo wojny - nawet w malutkich Bedryczanach, gdzie wszyscy się znają, narasta wrogość miedzy sąsiadami: Polakami i Ukraińcami. Piotr wie, że zapuszczanie się na ukraińską stronę wsi naraża go na wielkie niebezpieczeństwo. A jednak to wszystko przestaje mieć znaczenie w dniu, kiedy po raz pierwszy spotyka piękną Ukrainkę Swietę. Już wie, że teraz nic nie będzie takie samo, wszelkie zakazy przestają się liczyć... Ale co się wydarzy, kiedy rozdzieli ich wojna? Czy czas tęsknoty się skończy?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • Z tego co wiem miała to być książka o wojnie a stała się o miłości w czasie wojny.Jest to jedna z lepszych książek,które czytałam.Dużo dowiedziałam się o tragedii tamtego okresu. Polecam szczególnie tym którzy byli na filmie ,,Wołyń,,Naprawdę warto przeczytać. • Anna
  • Piękna :) • Bardzo ciekawa i wciągająca pozycja... • Czasy II wojny światowej, szczególnie relacje polsko - ukraińskie... • Bardzo dużo brutalnych scen, mordów, gwałtów, aż ciarki szły po plecach... • A obok tego piękna miłość Swiety i Piotra... • Pełna emocji, wzruszeń, nienawiści, przyjaźni... • Polecam :)
  • Na wątku miłosnym oparł autor losy głównych bohaterów, którym przyszło żyć w okrutnych czasach II wojny światowej. Wielka zaleta książki to przede wszystkim szczegółowy opis wydarzeń historycznych. Powieść jest pełna skrajnych emocji, od tych które wzbudzają w nas niechęć, przerażenie, smutek, łzy, złość do pełnych nadziei, ciepła wywołujących uśmiech na twarzy. Autor w sposób naturalny, ciekawie i wnikliwie przedstawił tło historyczne, zwłaszcza relacje między Polakami i Ukraińcami na Kresach. Adrian Grzegorzewski ukazuje czasy, w których wielu ludzi uległo nacjonalistycznym pobudkom, w imię których zatracili człowieczeństwo. • Wstrząsające są opisy rzezi, do których dochodziło i nocami, i w biały dzień. Książka nie kreuje jednak stereotypów - pokazuje, że nie wszyscy Ukraińcy okazywali się bestiami; mamy tu bohaterów, którzy są uczciwymi, dobrymi ludźmi, nieraz narażającymi się, by pomóc polskim sąsiadom. • W książce autor doskonale splata ze sobą historię z fikcją literacką... To powieść przede wszystkim o trudnych relacjach polsko-ukraińskich w czasach poprzedzających wybuch II wojny i w jej trakcie, ale też powieść o miłości, głębokich uczuciach, rozczarowaniach, rozterkach, o okrucieństwie wojny.
  • Po prostu brak mi słów , jestem wstrząśnięta...polecam , książka zapada na długo w pamięci, ktoś z recenzentów napisał,że wojna jest tłem dla miłości w tej książce, moim zdaniem to miłość jest tłem dla wojny, bez tego wątku tylko siąść i płakać nad losem ludzi, którzy zginęli lub oglądali te straszne rzeczy ,które miały miejsce w tamtych czasach. Uważam ,że jest to lektura obowiązkowa dla Polaków, żeby nie zapomnieli...wspaniały debiut autora , niech Pan pisze Panie Adrianie
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
zosiak
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo