Kolejna porcja zadziwiających i fascynujących zagadek matematycznych, przedstawionych przez mistrza matematycznej rozrywki – profesora Iana Stewarta.
Prowadząc czytelnika przez niezwykły świat problemów, nad którymi jeszcze do niedawna bezskutecznie głowili się najlepsi matematycy świata, Stewart pokazuje różnorodność i potęgę dzisiejszej matematyki w jej rozmaitych odsłonach: od grafów, probabilistyki i logiki, do topologii i kwazi kryształów (oraz oczywiście podziału tortu). „Jak pokroić tort” to nie tylko znakomita rozrywka, ale przede wszystkim radość z poznawania matematyki.
Ian Stewart – profesor matematyki na Uniwersytetu Warwick i członek „The Royal Society”. Spośród jego licznych książek na język polski przetłumaczono ., „Wytwory rzeczywistości”, „Oswajanie nieskończoności”, „Histerie matematyczne”, ”Listy do młodego matematyka”, „Krowy w labiryncie”, a także „Naukę Świata Dysku”, napisaną wspólnie z Terrym Pratchettem i Jackiem Cohenem.
Spis treści
Wstęp Rysunki – podziękowanie i prawa autorskie Rozdział 1. Twoja połowa jest większa od mojej! Rozdział 2. Uchylanie prawa średnich Rozdział 3. Arytmetyka i stare sznurówki Rozdział 4. Paradoks utracony Rozdział 5. Okrągłe sardynki w ciasnej puszce Rozdział 6. Niekończąca się partia szachów Rozdział 7. Quody i kwazary Rozdział 8. Protokoły wiedzy zerowej Rozdział 9. Imperia na Księżycu Rozdział 10. Imperia i elektronika Rozdział 11. Porządkujące tasowanie Rozdział 12. Bańki dmuchaj, bulgocz ogniu, kotle buchaj Rozdział 13. Przecinające się tory w fabryce cegieł Rozdział 14. Podział bez zazdrości Rozdział 15. Wściekle świecące świetliki Rozdział 16. Dlaczego kable telefoniczne się plączą? Rozdział 17. Wszechobecna uszczelka Sierpińskiego Rozdział 18. Broń Cesarstwa Rzymskiego! Rozdział 19. Triangulacja na wynos Rozdział 20. Wielkanoc jest kwazikryształem Bibliografia Indeks