Ciemność płonie

Autor:
Jakub Ćwiek
Wydawcy:
Legimi (2018)
Sine Qua Non (2015-2018)
Fabryka Słów (2008-2009)
Wydane w seriach:
Asy Polskiej Fantastyki
ISBN:
978-83-7574-032-5, 978-83-7924-362-4
Autotagi:
druk
powieści
4.1 (8 głosów)

Katowice Główny to miejsce, przez które przewijają się dziennie tysiące ludzi. Większość pojawia się tam na moment, część została na znacznie dłużej. Bezdomni. Wybrani. Niegdyś mieli rodziny, pracę, wiedli mniej lub bardziej szczęśliwe życie. Dziś mają tylko siebie i stare, śmierdzące dworcowe hale. Wybrała ich bowiem Ciemność. Zapłonęła i nigdy już nie zgasła. Natalia – studentka kulturoznawstwa – w podzięce za pomoc oddaje starszemu mężczyźnie znalezioną w portfelu monetę. Nieświadomie bierze tym samym na siebie cudze przekleństwo. Już wkrótce i dla niej zapłonie Ciemność, zamieniając jej życie w horror. Ratunku może szukać tylko wśród podobnych sobie. Dworzec Katowice czeka... Jakub Ćwiek przekonująco oddaje specyfikę dworcowego życia, skutecznie odwzorowuje nie tak dawną rzeczywistość, z mistrzowską precyzją dozuje napięcie i umiejętnie prowadzi barwnych bohaterów przez pogrążone w mroku piekło.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Tytuł: Ciemność płonie • Autor: Jakub Ćwiek • Wydawnictwo: Sine Qua Non • Data wydania: 18 marca 2015 • Liczba stron: 320 • Jakub Ćwiek – pisarz, który w swojej twórczości łączy popkulturowe tropy z osobistym doświadczeniem. Jest on autorem szesnastu książek, licznych opowiadań i artykułów publ­icys­tycz­nych­, scenariuszy i słuchowisk, a także jedynej w swoim rodzaju trasy promującej czytelnictwo i muzykę Rock&Read Festival. Był dzie­więc­iokr­otni­e nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, otrzymał ją w 2012 roku za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach. Ten rok jest dla niego dzie­sięc­iole­ciem­ rozpoczęcia pracy twórczej. • Język jest lekki, styl przyjemny, a czcionka idealna. Pomysł jest bardzo ciekawy. Zaintrygowała mnie informacja, iż autor przez pół roku sypiał na dworcu, by szczegółowo oddać klimat utworu i muszę przyznać, że nie poszło to na marne. Prawdą jest, że powieść często stawała się dla mnie nudna, co było zdziwieniem, gdyż okładka oraz opis z tyłu książki wręcz zachęcają do czytania książki. Głośno było o tej pozycji i myślałem, że będzie to jazda bez trzymanki, ale, jak to często bywa, zawiodłem się. • Natalia jest studentką kulturoznawstwa. Gdy w oczekiwaniu na pociąg zaczepiają ją miejscowi dresiarze, zjawia się starszy mężczyzna, który skutecznie ich przegania. Dziewczyna daje jemu monetę. Nie jest świadoma tego, że występuje wymiana: staruszek dostaje monetę, a ona cudze przekleństwo, które ma zamienić jej życie w horror, na co długo nie musi czekać. Szuka ratunku wśród podobnych siebie, ale czy uda im się uwolnić ją z przekleństwa? Czy wróci do spokojnego życia studentki? • Zabrakło mi tego czegoś, co sprawiłoby, że książka stałaby się bardziej mroczna. Dużym plusem jest tajemnicze tło Katowic, z którego ciemności patrzy na nas zło. Postacie występujące w Ciemność płonie są barwne i oryginalne. Na pierwszy plan zostaje wyciągnięta Natalia. Jest zwykłą studentką: na wykładach myśli o niebieskich migdałach albo gada z koleżanką obok, nie chce uczęszczać na zajęcia, woląc zostać w ciepłym łóżku... Jej życie ulega totalnej metamorfozie wraz z obdarowaniem starca monetą. Na pewno Natka na długo zostanie przeze mnie zapamiętana. Oczywiście ważnymi bohaterami są też: policjant Grzesiek, Literat, Tadeusz, Izka i Darek. • Podsumowując, powieść nie wstrząsnęła mną do granic możliwości, ale nie zmienia to faktu, że polecam ją, bo być może mam bardzo wygórowane gusta, co do horrorów.
  • Wyobraźcie sobie, że jest coś, o czym nie wiecie, a co pozwala wam prowadzić normalne życie. Coś co chroni was przed Ciemnością i nie pozwala jej was tknąć i unicestwić. Żyjecie w nieświadomości i naprawdę – uwierzcie mi – nie chcielibyście się nigdy dowiedzieć o istnieniu tej drugiej rzeczywistości. • Niestety bohaterowie powieści „Ciemność płonie” Jakuba Ćwieka nie mieli tyle szczęścia. Stali się Wybranymi, skazanymi na bezdomność. Gdy zapada zmrok budzą się demony i jest tylko jedno miejsce, w którym mogą być bezpieczni – Dworzec Katowice. • Ta książka to dobry, polski horror, który w przekonujący sposób pokazuje dworcowe życie i funduje nam pełną napięcia wycieczkę przez perony i hale, które jeszcze kilka lat temu istniały naprawdę. • Barwni bohaterowie to dodatkowy atut, który sprawi, że od lektury trudno się oderwać. • Polecam bardzo. • Wydanie z 2015 roku, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Sine Qua Non jest dodatkowo wzbogacone o „Opowieści dworcowe” - kilka krótkich opowiadań opartych na prawdziwych historiach. Do wypożyczenia w filii 6. ao
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo