Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju!:

gawęda o twórcach Harcerstwa Polskiego Oldze i Andrzeju Małkowskich

Autor:
Barbara Wachowicz (1937-2018)
Wydawca:
Oficyna Wydawnicza Rytm (1995-2010)
Wydane w seriach:
Wierna rzeka harcerstwa
Wierna rzeka harcerstwa (Barbara Wachowicz)
tyt.wszystkich cz. na F3
Autotagi:
biografie
druk
książki
Więcej informacji...
5.0

Niezwykłe biografie Olgi Drahonowskiej i Andrzeja Małkowskiego w świetle nowych dokumentów, odkryć, relacji, listów, zdjęć. Idziemy tropem Druhny Oleńki i Druha Andrzeja od dzieciństwa po dni ostatnie, od pierwszych drużyn skautowych we Lwowie po twórcze działania naszych harcerzy dziś. Jest to pierwsza książka z cyklu Wierna rzeka harcerstwa.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Pięknie opowiedziana, jak to u Barbary Wachowicz, historia Olgi i Andrzeja Małkowskich – twórców polskiego harcerstwa. • Niełatwe to było życie, ale zaprawione najpierw w sokolich drużynach, a później właśnie w harcerstwie. Poznali się we Lwowie w grudniu 1910 roku. Oboje mieli po 22 lata. A w lutym następnego roku na zebraniu „Sokoła – Macierzy” Andrzej Małkowski zabrał głos: „Kto wie, czy właśnie skauting nie jest siłą, która rozsadzi strupieszałą skorupę dzisiejszego świata? Jeślibym dostał lokal i jakie takie zaplecze mej pracy, to podejmuję się zorganizować drużyny skautowe tu we Lwowie i w całej Polsce” (s.60). • I tak to się zaczęło. Nie zapominajmy, że Polska wciąż jest pod zaborami. W Galicji wszystko mogło odbywać się jawnie, ale pod zaborem rosyjskim i pruskim harcerstwo tworzyło się w pełnej konspiracji i z narażeniem życia. Ale udało się. A już w najbliższej wojnie właśnie z szeregów harcerskich wywodzili się najdzielniejsi żołnierze. • Makowski, nie godząc się na walkę pod żadnym zaborczym sztandarem, wybrał tułaczkę po świecie. Bez powodzenia próbował stworzyć wojsko polskie w USA i Kanadzie. Ostatecznie zginął w katastrofie statku w styczniu 1919 roku. Płynął z rozkazami od gen. Hallera. Olga została sama z małym synkiem. Dalej poniosła przez długie życie wspólną ideę harcerstwa. Za cenę ogromnego trudu, wielu wyrzeczeń, ale z wielkim sukcesem. • Wspaniała gawęda, opatrzona zdjęciami. Pierwsza część pięciotomowego cyklu „Wierna rzeka harcerstwa”. • Polecam!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Opis
Autor:Barbara Wachowicz (1937-2018)
Wydawca:Oficyna Wydawnicza Rytm (1995-2010)
Serie wydawnicze:Wierna rzeka harcerstwa Wierna rzeka harcerstwa (Barbara Wachowicz) tyt.wszystkich cz. na F3
ISBN:9-78838524-9955 978-83-7399-264-1 978-83-7399-417-1 8385249958 83-85249-95 83-85294-95-8 83-85349-95-8
Autotagi:biografie druk elementy biograficzne epika historia ikonografia książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 25 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo