Antropologia kulturowa

Inne tytuły:
Kultura obyczajowa początku XXI wieku
Antropologia kulturowa [Cz. 2],
Autor:
Janusz Gajda
Wydawca:
Oficyna Wydawnicza Impuls (2008-2015)
ISBN:
978-83-7308-949-5, 978-83-7587-307-8
978-83-7850-847-2
Autotagi:
druk
książki
podręczniki
skrypty
szkoły wyższe
Więcej informacji...

Druga część podręcznika Antropologia kulturowa, zatytułowana: Kultura obyczajowa początku XXI wieku ukazuje proces zmian i ciągłości w kulturze w kontekście przeobrażeń obyczajowych. Punktem wyjścia rozważań jest kategoria ciała i cielesności, które różnie interpretowane tutaj ukazane są w aspekcie uwarunkowań w kulturze obyczajowej.W strukturze treści rozdziałów, co jest nowością, uwidacznia się podział związany z kategoriami kultury (kultura bytu, społeczna, duchowa). Rozdział pierwszy dotyczy głównie współczesnego kultu ciała, młodości, wzorów kobiet i mężczyzn, praktyk związanych z higieną i troską o urodę, dotyczące mody, ubioru i zdobienia ciała.Rozdział drugi dotyczy obyczajowości związanej z zagadnieniami bytowymi, m.in. potrzeba schronienia, bezdomności i emigracji zarobkowej, odżywiania i obyczajowości kształtowanej przez supermarkety. Rozdział trzeci dotyczy obyczajowości związanej z zaspokojeniem wartości witalnych: zdrowia i seksu. Porusza m.in. problem otyłości i anoreksji, różnorodnych zachowań seksualnych, problem trzeciej płci i homoseksualizmu.Rozdział czwarty traktuje o reliktach obyczajowych, związanych np. z rekreacją, formami życia społeczno-rodzinnego i towarzyskiego. Jest tu mowa o targach i jarmarkach, turniejach rycerskich, zwyczajach łowieckich, Ochotniczej Straży Pożarnej, a także o domowych formach życia towarzyskiego, o reliktach kultury szlacheckiej i żydowskiej.Rozdział piąty traktuje o obyczajowości religijno-świeckiej typu renesansu egzorcyzmów i pielgrzymek oraz nowych zjawisk dotyczących pochówku ludzi i zwierząt oraz zmian występujących w religijności wiernych i w życiu instytucji Kościoła.Rozdział szósty dotyczy obyczajowości młodego pokolenia. Są to zarówno zachowania patologiczne jak i godne uznania.Rozdział siódmy dotyczy obyczajowości życia artystycznego, naukowego i politycznego. Całość kończą rozważania dotyczące globalnego charakteru ponowoczesnej obyczajowości kreowanej przez media.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Publikacja ukazuje proces zmian obyczajowych w kulturze na początku XXI wieku. Publikację otwierają rozważania nad cielesnością i ciałem, będącym praźródłem kultury obyczajowej. Zahacza ona o istotę kultury obyczajowej oraz wyjaśnienie pojęć: ‘zwyczaju’, obyczaju’, ‘rytuału’ i ‘obrzędu’. • Rozdział pierwszy opisuje obyczajowość dotyczącą cielesności człowieka. Kult ciała, wzory kobiety i mężczyzny, praktyki związane z modą czy higieną… Porusza temat tatuażu czy piercingu jako jednych z najstarszych form obyczajowych związanych ze zdobieniem ciała. • Rozdział kolejny stawia w świetle obyczajowość jako potrzeby bytowe człowieka: problem bezdomności, emigracji, tradycji i nowoczesności w sposobie odżywiania się. Jeden z tematów poświęcony jest konsumentom i ich obyczajowości wykształconej przez centra handlowe. • W Antropologii kulturowej możecie Państwo znaleźć ciekawe kwestie omawiające związek zwyczajów i obyczajów z hobby, o domowych formach świeckiego życia towarzyskiego, clubbingu czy też sposobie funkcjonowania plotki w życiu społecznym. • Książka zawiera zagadnienia z zakresu obyczajowości o charakterze religijno-świeckim (Mikołajki, Karnawał, Andrzejki, Zaręczyny, Wesela), ale też w przejmujący sposób zajmuje się poważnym problem obyczajowości młodego pokolenia - jakim są używki czy subkultury jako wybrana droga życiowa.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Kultura obyczajowa początku XXI wieku Antropologia kulturowa [Cz. 2], Antropologia kulturowa T.2.
Autor:Janusz Gajda
Instytucja sprawcza:Oficyna Wydawnicza Impuls Wojciech Śliwerski
Wydawca:Oficyna Wydawnicza Impuls (2008-2015)
ISBN:978-83-7308-949-5 978-83-7587-307-8 978-83-7850-847-2
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna literatura stosowana podręczniki proza publikacje dydaktyczne publikacje naukowe skrypty szkoły wyższe zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 11 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo