Łacińskie sentencje i powiedzenia prawnicze

Autorzy:
Krzysztof Burczak
Antoni Dębiński
Maciej Jońca
Wydawcy:
Legimi (2013-2018)
Wydawnictwo C. H. Beck (2007-2018)
ISBN:
978-83-255-9671-2, 978-83-7483-795-8
Autotagi:
antologie
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
proza

Do bogatego dorobku i tradycji prawa, stworzonego w antycznym Rzymie należą paremie – krótkie sentencje prawnicze, określające podstawowe zasady lub rozwiązania prawne.

Od starożytności po dzień dzisiejszy paremie znajdują zastosowanie jako gotowe instrumentarium w procesie tworzenia prawa. Są wykorzystywane w orzecznictwie sądów i trybunałów, w uzasadnieniach wniosków i opinii prawnych oraz stanowią istotny element retoryki prawniczej.

Autorzy nie ograniczają się jedynie do przytoczenia tekstu paremii oraz jego tłumaczenia. Niektóre z sentencji opatrzone zostały zwięzłym komentarzem oraz odniesieniami do współczesnych przepisów prawa. Te liczne „odbicia” mądrości sentencji w obowiązujących dzisiaj przepisach prawa udowadniają, że precyzyjne, zwięzłe i celne maksymy są ponadczasowe i nieustannie zachowują na aktualności.

Nowe, III wydanie książki, zostało uaktualnione o odniesienia do obowiązujących obecnie przepisów prawa oraz opatrzone nową przedmową.

Publikacja adresowana jest do studentów prawa, aplikantów i praktyków.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo