Jest to pierwsza w Polsce monografia poświęcona kompleksowo ujętym zagadnieniom private asset & wealth management, ze szczególnym uwzględnieniem ich istoty oraz rodzajów inwestycji i narzędzi wykorzystywanych w tych usługach. Jej celem jest rzetelna i szczegółowa prezentacja jednych z najnowszych usług finansowych przeznaczonych głównie dla zamożnych osób fizycznych, których liczba w Polsce dynamicznie się zwiększa.
Każdy z rozdziałów ma jednolitą strukturę, co pozwala czytelnikowi na szybkie i dokładne porównanie poszczególnych produktów i narzędzi. W ramach danego rozdziału czytelnik dowie się o:
- istocie danego instrumentu lub narzędzia finansowego,
- jego ewentualnych zaletach i wadach,
- ryzyku związanym z daną inwestycją,
- rynku na świecie oraz w Polsce,
Wszystkie rozdziały kończą się podsumowaniem i streszczeniem w języku angielskim.
Atutem recenzowanej pracy jest jej zakres przedmiotowy. Praca dotyczy bowiem specyficznej grupy uczestników i instrumentów rynków finansowych, a także możliwości inwestowania w aktywa rzeczowe. Koncentruje się więc na problemach inwestycyjnych w ujęciu rzadko eksponowanym. W Polsce zagadnienia wealth management są słabo rozpoznane. Rzadkim przedmiotem badań są również usługi asset management skierowane na klienta indywidualnego. Dlatego też praca będzie długo jednym z podstawowych źródeł informacji. Może być wykorzystana przy pisaniu prac licencjackich i magisterskich różnych szkół i kierunków studiów ekonomicznych czy zarządzania. Może też stanowić materiał źródłowy prac doktoranckich i podyplomowych. (...) Niewątpliwie będzie też ona wykorzystywana przez inwestorów indywidualnych szukających informacji i uzasadnienia własnych wyborów inwestycyjnych. Prof. dr hab. Irena Pyka Katedra Finansów Akademii im. K. Adamieckiego w Katowicach
Prezentowana praca powstała z inicjatywy dr Katarzyny Gabryelczyk, pracownika Katedry Teorii Pieniądza i Polityki Pieniężnej UE w Poznaniu, która zajmuje się problematyką tradycyjnych i alternatywnych funduszy inwestycyjnych, w tym głównie efektywnością i zarządzaniem ich portfelami inwestycyjnymi. Zespół autorski tworzą również zajmujący się naukowo funduszami inwestycyjnymi pracownicy UŁ i UMK w Toruniu, jak również absolwenci UE w Poznaniu, dziś praktycy rynku finansowego pracujący w największych instytucjach zarządzania aktywami i doradztwa finansowego w Polsce.