Monografie Prawnicze to seria, w której ukazują się publikacje omawiające w wyczerpujący sposób określone instytucje czy zagadnienia prawne. Adresujemy je przede wszystkim do prawników poszukujących wnikliwego ujęcia tematu, łączącego teorię (poglądy doktryny, elementy prawnoporównawcze) i praktykę (bogaty wybór orzecznictwa). A tego - ze względu na brak miejsca - nie znajdziemy nawet w komentarzach.
Prezentowana monografia dotyczy skargi kasacyjnejprzysługującej od wydanych przez WSA wyroków i, co do zasady, postanowień kończących postępowanie w sprawie. Przedmiotem tej pracy jest analiza instytucji nieważności postępowania sądowoadministracyjnegorozumianej jako podstawa skargi kasacyjnej. Nieważność postępowania należy do najistotniejszych instytucji dwuinstancyjnej procedury sądowoadministracyjnej. W poszczególnych przesłankach nieważności, obejmujących najpoważniejsze uchybienia procesowe, skupiają się - jak w soczewce - węzłowe problemy postępowania przed sądami administracyjnymi.
Książka zawiera między innymi wnikliwe omówienie tych przyczyn nieważności, które najczęściej są formułowane w skargach kasacyjnych. Należą do nich uchybienia związane z umocowaniem pełnomocnika oraz dotyczące obsady sądu, a przede wszystkim uchybienia polegające na pozbawieniu strony możności obrony jej praw.
Niezwykle bogate orzecznictwo powoływane w tej publikacji, sprawia, że będzie ona szczególnie interesująca dla praktyków, pomagając im w rozwiązaniu codziennych problemów ich klientów.