Studia z realistycznej filozofii ekonomii

Autor:
Łukasz Hardt
Wydawcy:
Wydawnictwo C. H. Beck (2013)
Legimi (2013)
Wydane w seriach:
Academia Oeconomica
ISBN:
978-83-255-4943-5, 978-83-255-4944-2
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki

Książka jest pracą z zakresu filozofii ekonomii i podejmuje zagadnienie relacji teorii ekonomii do rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Autor wykorzystuje w niej perspektywę realizmu naukowego, aby postawić tezę, że rolą ekonomii musi być przede wszystkim wyjaśnianie, a nie przewidywanie czy opisywanie. Praca oparta jest na najnowszych osiągnięciach filozofii nauk społecznych, zwłaszcza na studiach nad relacją modeli do teorii i empirii. Publikacja podejmuje m.in. problem realistyczności założeń teorii ekonomii i dowodzi, że „lepsza” ekonomia nie musi opierać się na bardziej realistycznych założeniach. Autor wyraża przekonanie, że wzajemne przenikanie się filozofii i ekonomii jest korzystne dla obydwu tych nauk.

Książkę Łukasza Hardta przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem i przyjemnością; jest to pozycja unikatowa w polskiej literaturze ekonomicznej, w której bardzo rzadko poruszane są kwestie filozoficzne w kontekście analizy ekonomicznej, jeżeli już, to wspomina się o tym w kontekście zagadnień metodologicznych. Całkowicie zgadzam się z Autorem, że „sama metodologia nie wystarcza, aby zrozumieć naukę uprawianą przez Smitha, Marshalla, Keynesa czy też Samuelsona – konieczne jest wejście w głąb i dostrzeżenie fundamentalnych charakterystyk tej rzeczywistości, którą przedmiotem swojej analizy czynią ekonomiści”. Książka powinna spotkać się z zainteresowaniem wykładowców i studentów kierunków ekonomicznych oraz naukowców (nie tylko ekonomistów) pracujących nad zagadnieniami filozofii i metodologii nauk.

Prof. dr hab. inż. Witold Kwaśnicki

Instytut Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego

Praca Łukasza Hardta pokazuje, jak bardzo inspirujące i pożyteczne może być wykorzystanie dorobku filozofii, a zwłaszcza filozofii nauki, dla wzbogacania metodologii i teorii ekonomii. Jest to wyjątkowa, oryginalna publikacja, która daje ekonomii głębszy wymiar intelektualny i zachęca do stawiania ważnych pytań, o których większość ekonomistów zapomniała.

Prof. dr hab. Jerzy Wilkin

Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego

Książka jest kierowana do pracowników naukowo-dydaktycznych i studentów zarówno kierunków ekonomicznych, jak i wszystkich tych, które zajmują się filozofią i metodologią nauki. Będzie też inspirującą lekturą dla tych, którzy interesują się debatą intelektualną między zwolennikami realizmu, a więc uznającymi istnienie realnej i niezależnej od obserwatora rzeczywistości, a tymi, którzy stają bardziej po stronie konstruktywizmu i założenia realizmu naukowego odrzucają.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo