Zasada wzajemnego uznawania w prawie Unii Europejskiej

Autor:
Maciej Górka
Wydawcy:
Wydawnictwo C. H. Beck (2014)
Legimi (2014)
Wydane w seriach:
Monografie Prawnicze
ISBN:
978-83-255-6500-8, 978-83-255-6501-5
Autotagi:
akty prawne
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki

Monografia stanowi kompleksowe omówienie zasady wzajemnego uznawania w prawie UE. Porusza teoretyczne i ogólne aspekty omawianej zasady, w tym m.in. definicje, funkcje, źródła, zakres przedmiotowy i podmiotowy, zakres terytorialny oraz typologię wzajemnego uznawania, a także aspekty ekonomiczne, polityczne i społeczne wzajemnego uznawania.

Niniejsza publikacja omawia funkcjonowanie zasady w poszczególnych obszarach prawa UE, a tym w swobodnym przepływie towarów, osób, usług i w ramach swobody przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem uznawania dyplomów i kwalifikacji. Odrębnie została omówiona zasada wzajemnego uznawania jaka funkcjonuje poza rynkiem wewnętrznym – w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, i to zarówno w sprawach karnych, jak i w sprawach cywilnych i handlowych. Autor poświęca uwagę także aspektom międzynarodowym wzajemnego uznawania, czyli wzajemne uznawanie w relacjach Unii Europejskiej z państwami trzecimi oraz wzajemne uznawanie w kontekście Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Czytelnik w poszczególnych rozdziałach ma możliwość zapoznania się m.in.z:

- definicją, funkcją, źródłami, zakresem przedmiotowym i uczestnikami, zakresem terytorialnym oraz typologią wzajemnego uznawania;- ekonomicznymi, politycznymi i społecznymi aspektami wzajemnego uznawania;- wzajemnym uznawaniem prawa jazdy;- sądowym wzajemnym uznawaniem w swobodnym przepływie towarów;- proceduralnymi aspektami stosowania sądowego wzajemnego uznawania (rozporządzenie WE Nr 764/2008);- regulacyjnym wzajemnym uznawaniem w swobodnym przepływie towarów;- swobodnym przepływem usług;- wzajemnym uznawaniem dyplomów i kwalifikacji;- wzajemnym uznawaniem w prawie karnym oraz w sprawach cywilnych i handlowych;- relacjami wzajemnego uznawania UE z państwami trzecimi;- wzajemnym uznawaniem w kontekście uregulowań Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Niniejsza pozycja jest pracą, która pozwala w szerszy sposób spojrzeć na problematykę wzajemnego uznawania w prawie Unii Europejskiej. Publikacja została wzbogacona o orzecznictwo sądów unijnych. Dzieło to nie tylko poszerzy wiedzę praktyków prawa – adwokatów, radców prawnych, sędziów lecz również teoretyków prawa oraz aplikantów zawodów prawniczych, a także studentów oraz urzędników.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo