Prezentowana monografia „Podział quoad usum nieruchomości rolnej” autorstwa dr Katarzyny Czerwińskiej-Koral porusza tematykę o szczególnym sposobie podziału do korzystania, jakim jest podział quoad usum. W pracy skupiono się na podziale specyficznego przedmiotu jakim jest nieruchomość rolna – składnik gospodarstwa rolnego. Stąd też pojęcie nieruchomości rolnej zostało omówione bardzo szczegółowo.
Bardzo wnikliwie został przedstawiony podział nieruchomości, jego rodzaje i procedury z tym związane. Omówiono istotę tego podziału, cechy charakterystyczne i zasady podziału oraz jego skutki przez pryzmat współwłasności. Poruszony został również temat podziału do korzystania nieruchomości rolnej będącej przedmiotem wspólnych praw innych niż własność, co obecnie – kiedy gospodarstwo rolne jest często zorganizowane na nieruchomościach rolnych, których prowadzący gospodarstwo rolne nie jest właścicielem – jest niezmiernie ważne.
W niniejszej monografii zostały omówione szczególne podziały nieruchomości rolnych lub ich części, tj. podziału quoad usum w ramach prawa rodzinnego i spadkowego. Warto podkreślić, że charakterystyka podziału quoad usum nieruchomości rolnej jest dokonywana na kanwie zagadnień bardziej ogólnych.
Dotychczas na rynku wydawniczym brak było pozycji kompleksowo omawiających tę problematykę.
Monografia składa się z 5 rozdziałów, w których Czytelnik ma możliwość zapoznania się m.in. z:
- nieruchomością rolną jako składnikiem gospodarstwa rolnego;
- zagadnieniami dotyczącymi współwłasności nieruchomości rolnej
- podziału quoad usum nieruchomości rolnej;
- podziałem do korzystania nieruchomości rolnej będącej przedmiotem wspólnych praw innych niż własność, oraz
- zagadnieniami szczególnych podziałów quoad usum nieruchomości rolnej lub ich części.
Niniejsza pozycja jest pracą, która pozwala w szerszy sposób spojrzeć na problematykę powództwa o ukształtowanie, zapoznać się z przedstawieniem doktryny oraz orzecznictwa. Dzieło to nie tylko poszerzy wiedzę praktyków prawa – notariuszy, adwokatów, radców prawnych, sędziów, lecz również teoretyków prawa oraz aplikantów zawodów prawniczych, a także studentów pragnących pogłębić swoją wiedzę.